Sobota, 04 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izydora, Wacława
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-16, 06:00 Marcin Kupczyk

Wanda Nowicka

Wanda Nowicka/fot. Tatiana Adonis/archiwum
Wanda Nowicka/fot. Tatiana Adonis/archiwum
Gościem Rozmowy Dnia była Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu, obecnie polityk Wiosny Roberta Biedronia. Czy Wiosna pójdzie do wyborów sama, czy w sojuszu? Jakie są szanse opozycji na poprawienie wyniku, czy na zmianę układu sił w nowym parlamencie? Te i inne pytania padły podczas Rozmowy Dnia.

Marcin Kupczyk: W pani tekście zatytułowanym „Moja wiosenna przygoda” mogliśmy przeczytać: „Przeżyłam fantastyczną przygodę. Decydując się na kandydowanie z Wiosną w województwie kujawsko-pomorskim, miałam świadomość, że mandatu nie zdobędę. Postanowiłam jednak kandydować, bo chciałam wesprzeć ten projekt polityczny, którego program jest moim programem – programem, który od lat próbuję realizować we wszystkich rolach, które do tej pory pełniłam”. Co to znaczy?

Wanda Nowicka: Dokładnie znaczy to co napisałam. Wiosna Biedronia jest jedynym, jak na razie, ugrupowaniem politycznym z którym zgadzam się w 100% co do kwestii programowych. Od lat działam na rzecz praw człowieka, praw kobiet, dobrej polityki socjalnej, teraz zaangażowałam się w kwestie ekologiczne i to w ramach Wiosny są słuszne postulaty z którymi się w pełni identyfikuję. Bardzo zależało mi na tym, aby ten projekt znalazł się w Parlamencie Europejskim, co się udało, ale również w Parlamencie krajowym.

Jakie ma teraz pani plany?

Teraz czekamy wszyscy na ostateczne rozstrzygnięcia koalicyjne, a potem trzeba wziąć się do roboty i zaangażować się w kampanię wyborczą, bez względu na to w jakiej roli w tej kampanii wezmę udział, na pewno będę chciała w niej uczestniczyć i wpierać Wiosnę Roberta Biedronia i postulaty, które Wiosna ze sobą niesie.

Jedna z państwa liderek - Sylwia Spurek - komentująca wynik Wiosny w wyborach do Europarlamentu powiedziała: „Musimy jeszcze większym klinem wbić się pomiędzy Platformę i PiS w wyborach krajowych i to jest możliwe. Nie po drodze nam z Millerem, ani z PSL”. Natomiast Robert Biedroń mówił, że Wiosna podjęła decyzję o samodzielnym starcie w jesiennych wyborach, nie ma innych scenariuszy na stole i taki jest nasz plan działania. Ale mówił też, że Wiosna jest gotowa na rozmowy z wszystkimi siłami postępowymi. Więc sama czy z kimś pójdzie Wiosna?

To jeszcze ostatecznie się nie rozstrzygnęło. Wiosna jest ugrupowaniem demokratycznym, które w procesie przygotowywania się do kolejnej kampanii wyborczej bierze pod uwagę wszystkie scenariusze, więc samodzielny start, ale również udział w koalicjach. To może być koalicja lewicowa, ale może być też szersza koalicja. Wciąż jeszcze wszystkie karty są na stole, choć jesteśmy już na ostatniej prostej i decyzję musimy podjąć w tym tygodniu. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Wanda Nowicka

Zobacz także

2020-04-03, godz. 06:45 Michał Zaleski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Michał Zaleski. Tematy to: funkcjonowanie miasta w czasie epidemii oraz sytuacja w Szpitalu Miejskim po wykryciu koronawiru ... » więcej 2020-04-02, godz. 06:15 Prof. Radosław Sojak [wideo] Rozmowa z prof. Radosławem Sojakiem, socjologiem z UMK, o naszym postrzeganiu epidemii i sytuacji społecznej, która jest z tą zarazą związana. Michał Jędryka: ... » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o obowiązujących od środy restrykcjach, mających na celu zwalczanie epi ... » więcej 2020-03-31, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek rozmawiała we wtorek w Polskim Radiu PiK z europosłem Ryszardem Czarneckim o tym, czy Unia Europejska zdała egzamin w czasach zarazy.Magdalen ... » więcej 2020-03-30, godz. 06:05 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka z klubu Koalicja Polska. Pytaliśmy o przyjętą przez Sejm tarczę antykryzysową, o zmiany dotyczące Kodeksu wyborcz ... » więcej 2020-03-27, godz. 06:02 prof. Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.Mi ... » więcej 2020-03-26, godz. 06:00 Waldemar Gadziński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko pomorskim. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdr ... » więcej 2020-03-25, godz. 06:03 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pande ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej
12345