Niedziela, 25 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Luizy, Ludwika, Józefa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-16, 06:00 Marcin Kupczyk

Wanda Nowicka

Wanda Nowicka/fot. Tatiana Adonis/archiwum
Wanda Nowicka/fot. Tatiana Adonis/archiwum
Gościem Rozmowy Dnia była Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu, obecnie polityk Wiosny Roberta Biedronia. Czy Wiosna pójdzie do wyborów sama, czy w sojuszu? Jakie są szanse opozycji na poprawienie wyniku, czy na zmianę układu sił w nowym parlamencie? Te i inne pytania padły podczas Rozmowy Dnia.

Marcin Kupczyk: W pani tekście zatytułowanym „Moja wiosenna przygoda” mogliśmy przeczytać: „Przeżyłam fantastyczną przygodę. Decydując się na kandydowanie z Wiosną w województwie kujawsko-pomorskim, miałam świadomość, że mandatu nie zdobędę. Postanowiłam jednak kandydować, bo chciałam wesprzeć ten projekt polityczny, którego program jest moim programem – programem, który od lat próbuję realizować we wszystkich rolach, które do tej pory pełniłam”. Co to znaczy?

Wanda Nowicka: Dokładnie znaczy to co napisałam. Wiosna Biedronia jest jedynym, jak na razie, ugrupowaniem politycznym z którym zgadzam się w 100% co do kwestii programowych. Od lat działam na rzecz praw człowieka, praw kobiet, dobrej polityki socjalnej, teraz zaangażowałam się w kwestie ekologiczne i to w ramach Wiosny są słuszne postulaty z którymi się w pełni identyfikuję. Bardzo zależało mi na tym, aby ten projekt znalazł się w Parlamencie Europejskim, co się udało, ale również w Parlamencie krajowym.

Jakie ma teraz pani plany?

Teraz czekamy wszyscy na ostateczne rozstrzygnięcia koalicyjne, a potem trzeba wziąć się do roboty i zaangażować się w kampanię wyborczą, bez względu na to w jakiej roli w tej kampanii wezmę udział, na pewno będę chciała w niej uczestniczyć i wpierać Wiosnę Roberta Biedronia i postulaty, które Wiosna ze sobą niesie.

Jedna z państwa liderek - Sylwia Spurek - komentująca wynik Wiosny w wyborach do Europarlamentu powiedziała: „Musimy jeszcze większym klinem wbić się pomiędzy Platformę i PiS w wyborach krajowych i to jest możliwe. Nie po drodze nam z Millerem, ani z PSL”. Natomiast Robert Biedroń mówił, że Wiosna podjęła decyzję o samodzielnym starcie w jesiennych wyborach, nie ma innych scenariuszy na stole i taki jest nasz plan działania. Ale mówił też, że Wiosna jest gotowa na rozmowy z wszystkimi siłami postępowymi. Więc sama czy z kimś pójdzie Wiosna?

To jeszcze ostatecznie się nie rozstrzygnęło. Wiosna jest ugrupowaniem demokratycznym, które w procesie przygotowywania się do kolejnej kampanii wyborczej bierze pod uwagę wszystkie scenariusze, więc samodzielny start, ale również udział w koalicjach. To może być koalicja lewicowa, ale może być też szersza koalicja. Wciąż jeszcze wszystkie karty są na stole, choć jesteśmy już na ostatniej prostej i decyzję musimy podjąć w tym tygodniu. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Wanda Nowicka

Zobacz także

2019-07-31, godz. 06:00 Tomasz Latos O kluczowych dla województwa kujawsko - pomorskiego rządowych inwestycjach. Rozmowa Dnia z posłem Tomaszem Latosem z Prawa i Sprawiedliwości. Michał Jędryka: ... » więcej 2019-07-30, godz. 06:01 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy dnia był minister rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych wyborach do izb rolniczych, a t ... » więcej 2019-07-29, godz. 06:02 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości, którego pytaliśmy między innymi o wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej ... » więcej 2019-07-26, godz. 06:08 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była poseł Joanna Borowiak, członek sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. O wynagrodzeniach nauczycieli oraz ... » więcej 2019-07-25, godz. 06:03 Ewa Kozanecka W piątek Sejm uchwalił ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. O tym św ... » więcej 2019-07-24, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Coraz częściej mówi się i pisze, że w Polsce zaczyna brakować nauczycieli. Jak sobie z tym problemem radzą władze oświatowe województwa kujawsko - pomorskiego ... » więcej 2019-07-23, godz. 06:00 Jarosław Jakubowski Teatr zawsze był jakoś związany z polityką. Na scenie teatralnej odbija się nie tylko scena polityczna, ale i walka politycznych idei. Na czym związki te pole ... » więcej 2019-07-22, godz. 06:00 Piotr Malich Gościem Rozmowy Dnia był Piotr Malich, bydgoski działacz partii Zieloni. Zapytaliśmy go o to, z kim ugrupowanie chce iść wspólnie do Sejmu, o postulaty partii ... » więcej 2019-07-19, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz O szacowaniu strat w rolnictwie spowodowanych suszą w Kujawsko-Pomorskiem, o przywracaniu zlikwidowanych połączeń autobusowych w ramach Funduszu Rozwoju Przew ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:01 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS Tomasz Latos. Polityk odpowiadał na pytania o pomysł jego partii na kampanię wyborczą oraz o to czy obawia się, że opozycja ... » więcej
12345