Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-08, 06:00 Maciej Wilkowski

Piotr Król

Piotr Król/fot. Archiwum
Piotr Król/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Piotr Król
Na czym polegać ma walka z "ofensywą zła", jakie są efekty trzydniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach oraz kto z naszego regionu będzie startował z list koalicji rządzącej w jesiennych wyborach parlamentarnych? O tym wszystkim w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK. Jej gościem był bydgoski poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król.

Maciej Wilkowski: Zmęczony Pan poseł po trzydniowej konwencji w Katowicach?
Piotr Król: Trochę zmęczony – tym bardziej, że musiałem trochę wcześniej wrócić, bo miałem obowiązki na uczelni. Ale wróciłem zadowolony i naładowany pozytywną energią.

Czyli to było ładowanie akumulatorów?
– W dużej mierze tak. Bardzo merytoryczne spotkanie, w którym wzięło blisko 10 tys. uczestników, 500 panelistów-ekspertów, odbyło się 16 sesji głównych, 17 paneli specjalistycznych - myślę, że każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

No, ale głównym tematem po tej konwencji jest „wielka ofensywa zła", o której mówił prezes Kaczyński. Myślałem, że Pan przyjdzie tu uzbrojony w zbroję czy karabin?
– (śmiech) Ze zbroją mam problem, mówiąc w żartach , bo na chełmie musi się jeszcze korona zmieścić. Dopiero trwają przymiarki.

Na czym ma polegać walka z ofensywą zła i co to jest ofensywa zła?

- Chodzi o dysproporcje i stosunek do ludzi. Czasami - tak, jak w soczewce - pokazuje to pojedyńczy przykład. Myśmy w weekend zorganizowali dużym wysiłkiem i przy udziale wielu ludzi konwencję programową, starając się zająć różnymi aspektami życia Polaków tak, by je zmieniać na lepsze. Równocześnie w tym samym czasie byliśmy świadkami nieudolnej próby wyjścia do ludzi przez grupkę działaczy opozycyjnych. W efekcie jakiś Bogu ducha winny człowiek został na ulicy wyśmiany, a następnie dwa dni go szukano i mówiono, że właściwie nic się nie stało. Moim zdaniem to jest ofensywa zła.

Ale ja później widziałem filmik, na którym...

– ...no tak po dwóch dniach ten Pan został odnaleziony... Ale moim zdaniem polityka nie polega na tym, żeby najpierw człowieka wyśmiewać, a potem go szukać i udowadniać, że właściwie nic się nie stało. Ta sytuacja pokazuje różnice w stosunku do ludzi i do odpowiedzialności.

Co jeszcze jest ofensywą zła?
- Myślę, że wypowiedź prezesa Kaczyńskiego była wielowątkowa. Przypomnijmy sobie wypowiedź pana Jażdżewskiego przed Eurowyborami, który porównywał nas wierzących, bo ja też się do takich osób zaliczam... – nie, jednak nie chcę wracać do tych słów, ale było to bardzo agresywne i niesprawiedliwe porównanie. Efektem takich ataków na wartości jest najprawdopodobniej to sformułowanie, którego prezes użył.
Z drugiej strony programy, które wdrożyliśmy pokazują, że w wielu obszarach życie Polaków się poprawia. Ataki więc są próbą negowania tego albo w ogóle tworzenia jakiejś alternatywnej rzeczywistości, co trudno nazwać dobrym... (...).

Zobacz także

2019-07-31, godz. 06:00 Tomasz Latos O kluczowych dla województwa kujawsko - pomorskiego rządowych inwestycjach. Rozmowa Dnia z posłem Tomaszem Latosem z Prawa i Sprawiedliwości. Michał Jędryka: ... » więcej 2019-07-30, godz. 06:01 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy dnia był minister rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych wyborach do izb rolniczych, a t ... » więcej 2019-07-29, godz. 06:02 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości, którego pytaliśmy między innymi o wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej ... » więcej 2019-07-26, godz. 06:08 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była poseł Joanna Borowiak, członek sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. O wynagrodzeniach nauczycieli oraz ... » więcej 2019-07-25, godz. 06:03 Ewa Kozanecka W piątek Sejm uchwalił ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. O tym św ... » więcej 2019-07-24, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Coraz częściej mówi się i pisze, że w Polsce zaczyna brakować nauczycieli. Jak sobie z tym problemem radzą władze oświatowe województwa kujawsko - pomorskiego ... » więcej 2019-07-23, godz. 06:00 Jarosław Jakubowski Teatr zawsze był jakoś związany z polityką. Na scenie teatralnej odbija się nie tylko scena polityczna, ale i walka politycznych idei. Na czym związki te pole ... » więcej 2019-07-22, godz. 06:00 Piotr Malich Gościem Rozmowy Dnia był Piotr Malich, bydgoski działacz partii Zieloni. Zapytaliśmy go o to, z kim ugrupowanie chce iść wspólnie do Sejmu, o postulaty partii ... » więcej 2019-07-19, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz O szacowaniu strat w rolnictwie spowodowanych suszą w Kujawsko-Pomorskiem, o przywracaniu zlikwidowanych połączeń autobusowych w ramach Funduszu Rozwoju Przew ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:01 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS Tomasz Latos. Polityk odpowiadał na pytania o pomysł jego partii na kampanię wyborczą oraz o to czy obawia się, że opozycja ... » więcej
12345