Środa, 15 lipca 2020 r.   Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Dawida
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-08, 06:00 Maciej Wilkowski

Piotr Król

Piotr Król/fot. Archiwum
Piotr Król/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Piotr Król
Na czym polegać ma walka z "ofensywą zła", jakie są efekty trzydniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach oraz kto z naszego regionu będzie startował z list koalicji rządzącej w jesiennych wyborach parlamentarnych? O tym wszystkim w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK. Jej gościem był bydgoski poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król.

Maciej Wilkowski: Zmęczony Pan poseł po trzydniowej konwencji w Katowicach?
Piotr Król: Trochę zmęczony – tym bardziej, że musiałem trochę wcześniej wrócić, bo miałem obowiązki na uczelni. Ale wróciłem zadowolony i naładowany pozytywną energią.

Czyli to było ładowanie akumulatorów?
– W dużej mierze tak. Bardzo merytoryczne spotkanie, w którym wzięło blisko 10 tys. uczestników, 500 panelistów-ekspertów, odbyło się 16 sesji głównych, 17 paneli specjalistycznych - myślę, że każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

No, ale głównym tematem po tej konwencji jest „wielka ofensywa zła", o której mówił prezes Kaczyński. Myślałem, że Pan przyjdzie tu uzbrojony w zbroję czy karabin?
– (śmiech) Ze zbroją mam problem, mówiąc w żartach , bo na chełmie musi się jeszcze korona zmieścić. Dopiero trwają przymiarki.

Na czym ma polegać walka z ofensywą zła i co to jest ofensywa zła?

- Chodzi o dysproporcje i stosunek do ludzi. Czasami - tak, jak w soczewce - pokazuje to pojedyńczy przykład. Myśmy w weekend zorganizowali dużym wysiłkiem i przy udziale wielu ludzi konwencję programową, starając się zająć różnymi aspektami życia Polaków tak, by je zmieniać na lepsze. Równocześnie w tym samym czasie byliśmy świadkami nieudolnej próby wyjścia do ludzi przez grupkę działaczy opozycyjnych. W efekcie jakiś Bogu ducha winny człowiek został na ulicy wyśmiany, a następnie dwa dni go szukano i mówiono, że właściwie nic się nie stało. Moim zdaniem to jest ofensywa zła.

Ale ja później widziałem filmik, na którym...

– ...no tak po dwóch dniach ten Pan został odnaleziony... Ale moim zdaniem polityka nie polega na tym, żeby najpierw człowieka wyśmiewać, a potem go szukać i udowadniać, że właściwie nic się nie stało. Ta sytuacja pokazuje różnice w stosunku do ludzi i do odpowiedzialności.

Co jeszcze jest ofensywą zła?
- Myślę, że wypowiedź prezesa Kaczyńskiego była wielowątkowa. Przypomnijmy sobie wypowiedź pana Jażdżewskiego przed Eurowyborami, który porównywał nas wierzących, bo ja też się do takich osób zaliczam... – nie, jednak nie chcę wracać do tych słów, ale było to bardzo agresywne i niesprawiedliwe porównanie. Efektem takich ataków na wartości jest najprawdopodobniej to sformułowanie, którego prezes użył.
Z drugiej strony programy, które wdrożyliśmy pokazują, że w wielu obszarach życie Polaków się poprawia. Ataki więc są próbą negowania tego albo w ogóle tworzenia jakiejś alternatywnej rzeczywistości, co trudno nazwać dobrym... (...).

Zobacz także

2020-07-15, godz. 06:45 Grzegorz Braun Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK będzie poseł Grzegorz Braun (Konfederacja), a rozmawiać będziemy m.in. o zaproszeniu do rozmów, sformułowanym prze ... » więcej 2020-07-14, godz. 06:00 Prof. Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy m.in. o politycznych skutkach wyniku wyborów prezydenckich.Michał Jędryka: 14 ... » więcej 2020-07-13, godz. 06:45 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w powyborczy poniedziałek politolog prof. Radosław Sajna, z którym rozmawialiśmy o podanych przez PKW wstępnych nieoficjalnych wynika ... » więcej 2020-07-10, godz. 06:03 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambit ... » więcej 2020-07-09, godz. 06:50 Krzysztof Gawkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jej tematy, to: wynik kandydata Lewicy, dobiegająca końca kampania ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:45 Arkadiusz Myrcha Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Arkadiusz Myrcha (PO). Tematy to kampania wyborcza i bieżąca sytuacja polityczna. - Rafał Trzaskowski nie ... » więcej 2020-07-07, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy o zbliżających się wyborach prezydenckich i o ich politycznych konsekwencjach. - Obecna kampani ... » więcej 2020-07-06, godz. 06:00 Prof. Mieczysław Ryba Naszym rozmówcą był profesor Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu. Rozmowa między innymi o ... » więcej 2020-07-03, godz. 06:50 Ireneusz Stachowiak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej tematy, to nowe programy ... » więcej 2020-07-02, godz. 06:00 Paweł Borys [wideo] W czwartek rozmawialiśmy z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej, a także o bydgoskiej Pesie. - Zaangażowaliśmy się we w ... » więcej
12345