Poniedziałek, 13 lipca 2020 r.   Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Kręgielnia
2019-06-28, 06:02 Michał Jędryka/Redakcja

Mikołaj Bogdanowicz

Mikołaj Bogdanowicz
Mikołaj Bogdanowicz
Po co premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża w sobotę do Mroczy? O tym między innymi rozmawiamy z wojewodą kujawsko–pomorskim — Mikołajem Bogdanowiczem.

Michał Jędryka: W sobotę (29 czerwca) w Mroczy wizytę składa premier Mateusz Morawiecki, a będzie to piknik inaugurujący kolejną odsłonę programu Rodzina 500 plus.

Mikołaj Bogdanowicz: Dokładnie. To bardzo duże wydarzenie w województwie kujawsko-pomorskim. Wizyta pana premiera Mateusza Morawieckiego i minister Bożeny Borys -Szopy - nowego ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Duży piknik organizowany przez KPRM i Urząd Wojewódzki, ale również przez burmistrza Mroczy, przez samorząd Mroczy, który zainauguruje program Rodzina 500 plus plus, czyli również na pierwsze dziecko w całym kraju. Z tego miejsca chciałbym serdecznie wszystkich na ten piknik do Mroczy na Stadion Miejski na ul. Sportowa 1 zaprosić.

Zapowiada się niezła pogoda, więc pewnie warto pojechać. Co będzie w programie?

Pogoda lepsza, bo o 10 stopni niższa niż przedwczoraj, więc bardzo się z tego cieszę, bo te upały rzeczywiście wszystkim bardzo doskwierały, natomiast między 12:00 a 17:00 w Mroczy będzie można napotkać naprawdę bardzo wiele atrakcji, bo i kilkadziesiąt stoisk, gdzie prawie na każdym stoisku będą konkursy, gdzie będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Oczywiście standardowo dmuchańce, ale również i coś dla młodych zwolenników młodych piłki nożnej i sportów. Swoje ekspozycje będą miały również służby, to jest zawsze bardzo atrakcyjne dla młodych ludzi i dla całych rodzin, czyli Państwowa Straż Pożarna, policja, wojsko. Będzie można przejechać się na przykład hummerem, co jest bardzo bardzo atrakcyjne, ale również występy artystów: będzie zespół Kombi, Jula i występy grupy muzyczno-lalkarskiej Stwory Głodomory, więc tych atrakcji dla młodego pokolenia, a przecież mamy wakacje, mamy bardzo dużą przestrzeń w Mroczy, także serdecznie zapraszamy. Na pewno nikt cię nie będzie nudził. Mamy wiele zabaw i gadżetów do rozdania w konkursach.

A premier będzie na której części tego pikniku?

Pan premier będzie w większości między 12:00 a 17:00, ale uroczyste otwarcie przez pana premiera i panią minister przewidujemy na godzinę 14:00.

Przejdźmy do tego co ma być promowane podczas tego pikniku, czyli kolejnej odsłony programu 500 plus. Wiele osób krytykowało go właśnie za to, że nie było świadczenia na pierwsze dziecko. Teraz ma być. Co trzeba zrobić, żeby je uzyskać?

Zacznijmy od tego, że program Rodzina 500 plus - można powiedzieć - zmienił Polskę, i to bardzo mocno widać w tych mniejszych miejscowościach, a to było głównym zadaniem rządu Prawa i Sprawiedliwości, aby zadbać o ten zrównoważony rozwój, aby te mniejsze miejscowości również miały swoje szanse. Jak rozmawia się dzisiaj z samorządowcami, którzy jeszcze kilka lat temu, a sam do tych samorządowców należałem, mierzyli się z bardzo dużymi problemami rodzin i ich dzieci, lokalnej przedsiębiorczości. Teraz te problemy się zmieniły. Zmieniły się również priorytety, ale ten element związany właśnie z zachowaniem pewnego poziomu życia rodzin na tych terenach pozytywnie bardzo się zmienił, więc bardzo się z tego cieszymy. Program, który w tej chwili rozszerzamy ma ten element jeszcze bardziej pogłębić.

Obawiano się z negatywnego wpływu tego programu na gospodarkę. Stało się coś wręcz przeciwnego.

Oczywiście. Dzisiaj jesteśmy podawani jako przykład na całym świecie jak sobie doskonale poradziliśmy z likwidacją biedy wśród dzieci, wśród z rodzin i jednocześnie poprawiliśmy bardzo mocno wskaźniki ekonomiczne. Zaznaczam, że luka vatowska, o której mówi pan premier, to dzisiaj przeszło 40 miliardów złotych dodatkowych środków, których w wyniku ewentualnego braku zmian byśmy nie mieli. One by gdzieś uciekały do z naszej gospodarki, z naszego budżetu państwa. Te pieniądze są w tej chwili przez ministerstwo finansów i przez sprawną organizację systemu zatrzymywane i można powiedzieć, że 40 miliardów to jest program Rodzina 500 plus w odsłonie również na pierwsze dziecko i na każde następne. Bardzo ważny projekt, zapowiadany przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i jego realizacja i jego inauguracja rozpoczyna się z dniem 1 lipca i od 1 lipca każdy, kto posiada dzieci do 18. roku życia będzie mógł złożyć wniosek również na pierwsze dziecko i otrzymywać to świadczenie. Zachęcam, że im szybciej ten wniosek będzie złożony, tym szybciej będą wypłacone środki.

Panie wojewodo, a jak to zrobić?

Na pewno przez pierwszy miesiąc, czyli od 1 lipca do 31 lipca, tylko i wyłącznie forma elektroniczna i tutaj naprawdę zachęcam wszystkich do tego, aby korzystali z bardzo prostej, łatwej i przejrzystej formie elektronicznej. To jest bankowość elektroniczna, przez którą można złożyć taki wniosek, czyli wszyscy, którzy posiadają konto w banku mogą to zrobić łatwo i szybko. Poza tym przez portal ePUAP, ale to już w zależności od wyboru osoby, która danymi możliwościami dysponuje. Od 1 sierpnia będzie można również składać takie wnioski w formie papierowej, ale jeszcze raz zachęcamy do tego, żeby skorzystać z formy elektronicznej, bo to zmniejsza machinę administracyjną. W ogóle ten system teraz również został bardzo mocno uproszczony tak, aby samorządy mogły sprawnie te wnioski przyjmować i wypłacać środki.

No właśnie. Samorządy są przygotowane? Rozmawiał pan z wójtami gmin, burmistrzami, prezydentami miast?

Samorządy są bardzo dobrze do tego projektu przygotowane. Wydana decyzja nie będzie już dostarczana do danego beneficjenta pocztą, a to były dodatkowe koszty, teraz tego nie będzie, będzie tylko informacja na przykład w formie elektronicznej wysłana do danego beneficjenta i sprawę uważa się za załatwioną. Samorządy po raz pierwszy mówią - i to mówią otwarcie - otrzymały środki na organizację miejsc pracy, organizację pracy przy wypłacaniu świadczenie Rodzina 500 plus taką, która ich satysfakcjonuje i teraz te zmiany, które wprowadzają od 1 lipca, czyli również możliwość otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko powoduje, że tych środków dla samorządów będzie więcej i będą mogły spokojnie zarządzać swoimi zasobami ludzkimi, organizacyjnymi, aby te świadczenia były wypłacane. jestem po rozmowach z samorządowcami. Rozmawialiśmy indywidualnie i w większych grupach i tutaj nie ma żadnych problemów. Zapowiedzi są takie, że bez problemów są w stanie przyjąć te wnioski. Zobaczymy jak będzie, ale jestem pewny, że samorządowcy tutaj, tak jak zawsze w województwie kujawsko-pomorskim, stają na wysokości zadania i ta współpraca rządowo - samorządowa wyglądała, wygląda i będzie wyglądać bardzo dobrze.

Zobacz także

2020-06-29, godz. 06:00 Sławomir Sadowski [wideo] W powyborczy poniedziałek rozmawiamy z politologiem dr. Sławomirem Sadowskim o wstępnych wynikach wyborów prezydenckich i o przewidywaniach co nas czeka w kam ... » więcej 2020-06-26, godz. 06:01 prof. Andrzej Zybertowicz Gościem Rozmowy dnia był profesor Andrzej Zybertowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmawialiśmy ... » więcej 2020-06-25, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia i lider bydgoskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o walc ... » więcej 2020-06-24, godz. 06:45 Iwona Hartwich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich. Tematy spotkania to kampania wyborcza i deklaracje kandydatów na urząd prezydenta do ... » więcej 2020-06-22, godz. 19:18 Mateusz Morawiecki [wideo, foto] Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był premier Mateusz Morawiecki, który udzielił nam wywiadu na zakończenie wizyty w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy między i ... » więcej 2020-06-22, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w poniedziałek był dr Patryk Tomaszewski - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematy to finisz kampanii wyborczej - n ... » więcej 2020-06-19, godz. 06:45 Joanna Borowiak [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, prezydenckim proje ... » więcej 2020-06-18, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmawialiśmy o obietnicy szybkiej budowy drogi S10, a ta ... » więcej 2020-06-17, godz. 06:50 Robert Biedroń [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące przebiegu kampanii, sondaży oraz elementów programu.Marcin Kup ... » więcej 2020-06-16, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy była trwająca kampania wyborcza.Michał Jędryka: W kampanii wyborczej ... » więcej
12345