Poniedziałek, 23 września 2019 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Kończewice, trasa Świecie - Toruń: pożar TIR - a. Droga zablokowana. Objazd przez Chełmżę i Grzywnę.
Kończewice, trasa Świecie - Toruń: pożar TIR - a. Droga zablokowana. Objazd przez Chełmżę i Grzywnę.
Kończewice, trasa Świecie - Toruń: pożar TIR - a. Droga zablokowana. Objazd przez Chełmżę i Grzywnę.
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-05-31, 06:00 Robert Erdmann

Grzegorz Smytry

Grzegorz Smytry/fot. Magdalena Gill
Grzegorz Smytry/fot. Magdalena Gill
PR PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Smytry
Powódź, susza, albo jedno i drugie - to rzeczywistość nie tylko regionu kujawsko-pomorskiego. Jakie są plany poradzenia sobie z tym zagrożeniem? Ile potrwa ich realizacja? Z tym pytaniami zwróciliśmy się w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy - Grzegorza Smytrego.

Robert Erdmann: Kilka lat temu głębokość Brdy u ujścia do Wisły wynosiła 20 cm. W takim stanie jest cała polska gospodarka wodna?
Grzegorz Smytry: - Jest różnie w różnych regionach kraju. Z pewnością południe kraju nie należy do tych szczególnie wyjałowionych, natomiast na pewno nasza część – cały środkowy pas kraju - jest narażony na zdecydowany deficyt wody.

Mamy jakiś kompleksowy plan uzdrowienia tej sytuacji? Dotyka nas albo susza, albo powódź, a w tym roku mamy i jedno, i drugie.
- Żeby spiąć to jakąś racjonalną klamrą, musimy przyjąć krajowy program, który będzie realizowany bez względu na zmieniające się opcje polityczne. Musi być w konsensusie przyjęty. W związku z tym Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które reprezentuję podjęło decyzję o zbudowaniu takiego programu. Jego nazwa brzmi „Stop suszy”. Pierwszym krokiem będzie konferencja, która odbędzie się 18 czerwca w Bydgoszczy. Będziemy dyskutować o tym, jak te obszary zdefiniować, zabezpieczyć, jak monitorować i jakie podjąć środki, żeby poprawić ich sytuację .

Woda ma to do siebie, że istnieje już pewien spójny system. Czy polski program nie powinien być częścią tego, co istnieje już w Europie? Mówię o wodzie do picia, do podlewania, dla rolnictwa.
- Myślę, że na początek wystarczy dobry system, przyjęty przez większość dla naszego kraju. Oczywiście wody- szczególnie te podziemne - to jest system naczyń połączonych - jeżeli w jednym miejscu pompujemy, to w drugim wody zabraknie.
Natomiast jeżeli chodzi o wody powierzchniowe, to rzeczywiście brakuje infrastruktury, która jest kosztowna. W zależności od zasobności naszego budżetu – ważna jest realizacja znaczących, zdecydowanie poprawiających sytuację projektów. Takim projektem będzie choćby zbiornik w Siarzewie, którego prace projektowe są prowadzone. (...)

Zobacz także

2019-07-01, godz. 06:10 Prof. Dariusz Markowski Czy bydgoski Stary Rynek rozczarował mieszkańców miasta? A może trzeba go dopiero urządzić? Czy pomysł Alegorii Bydgoskiej rzucony przez Stefana Pastuszewskie ... » więcej 2019-06-28, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz Po co premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża w sobotę do Mroczy? O tym między innymi rozmawiamy z wojewodą kujawsko–pomorskim — Mikołajem Bogdanowiczem. Michał ... » więcej 2019-06-27, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Czy jest szansa, że nowy stopień na Wiśle w Siarzewie powsta ... » więcej 2019-06-26, godz. 06:00 Krystian Frelichowski Gościem Rozmowy Dnia był bydgoskim radny PiS, Krystian Frelichowski. Mówił o Starym Rynku, a także o problemach Bydgoszczy tuż przed debatą o stanie miasta. M ... » więcej 2019-06-25, godz. 06:45 Dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej temat to scenariusze budowy przez ugrupowan ... » więcej 2019-06-24, godz. 06:06 Kosma Złotowski Dziś pogrzeb śp. generała Zbigniewa Nowka, zmarłego nagle tydzień temu w wieku niespełna 60 lat. O jego służbie Polsce, jego roli w w początkach „Solidarności ... » więcej 2019-06-21, godz. 06:02 Łukasz Zbonikowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Łukasz Zbonikowski (Prawo i Sprawiedliwość), którego pytaliśmy między innymi o to, jaką rolę mogą odegrać takie miasta jak Włoc ... » więcej 2019-06-20, godz. 06:00 ks. Mateusz Ziemlewski Gościem Rozmowy Dnia 20 czerwca był ks. Mateusz Ziemlewski, z którym rozmawialiśmy na temat święta i procesji Bożego Ciała, o ich znaczeniu w religii i w kult ... » więcej 2019-06-19, godz. 06:00 Antoni Mężydło Czy żałuje odejścia z Prawa i Sprawiedliwości? Jak ocenia skuteczność opozycji? Jaki będzie jej program na jesienne wybory parlamentarne? Skąd się biorą czarn ... » więcej 2019-06-18, godz. 06:00 Małgorzata Wassermann Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Małgorzata Wassermann (PiS), przewodnicząca komisji śledczej badającej aferę Amber Gold. Komisja zakończyła prace w ubiegły ... » więcej
34567