Sobota, 15 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2019-05-31, 06:00 Robert Erdmann

Grzegorz Smytry

Grzegorz Smytry/fot. Magdalena Gill
Grzegorz Smytry/fot. Magdalena Gill
PR PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Smytry
Powódź, susza, albo jedno i drugie - to rzeczywistość nie tylko regionu kujawsko-pomorskiego. Jakie są plany poradzenia sobie z tym zagrożeniem? Ile potrwa ich realizacja? Z tym pytaniami zwróciliśmy się w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy - Grzegorza Smytrego.

Robert Erdmann: Kilka lat temu głębokość Brdy u ujścia do Wisły wynosiła 20 cm. W takim stanie jest cała polska gospodarka wodna?
Grzegorz Smytry: - Jest różnie w różnych regionach kraju. Z pewnością południe kraju nie należy do tych szczególnie wyjałowionych, natomiast na pewno nasza część – cały środkowy pas kraju - jest narażony na zdecydowany deficyt wody.

Mamy jakiś kompleksowy plan uzdrowienia tej sytuacji? Dotyka nas albo susza, albo powódź, a w tym roku mamy i jedno, i drugie.
- Żeby spiąć to jakąś racjonalną klamrą, musimy przyjąć krajowy program, który będzie realizowany bez względu na zmieniające się opcje polityczne. Musi być w konsensusie przyjęty. W związku z tym Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które reprezentuję podjęło decyzję o zbudowaniu takiego programu. Jego nazwa brzmi „Stop suszy”. Pierwszym krokiem będzie konferencja, która odbędzie się 18 czerwca w Bydgoszczy. Będziemy dyskutować o tym, jak te obszary zdefiniować, zabezpieczyć, jak monitorować i jakie podjąć środki, żeby poprawić ich sytuację .

Woda ma to do siebie, że istnieje już pewien spójny system. Czy polski program nie powinien być częścią tego, co istnieje już w Europie? Mówię o wodzie do picia, do podlewania, dla rolnictwa.
- Myślę, że na początek wystarczy dobry system, przyjęty przez większość dla naszego kraju. Oczywiście wody- szczególnie te podziemne - to jest system naczyń połączonych - jeżeli w jednym miejscu pompujemy, to w drugim wody zabraknie.
Natomiast jeżeli chodzi o wody powierzchniowe, to rzeczywiście brakuje infrastruktury, która jest kosztowna. W zależności od zasobności naszego budżetu – ważna jest realizacja znaczących, zdecydowanie poprawiających sytuację projektów. Takim projektem będzie choćby zbiornik w Siarzewie, którego prace projektowe są prowadzone. (...)

Zobacz także

2020-06-19, godz. 06:45 Joanna Borowiak [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, prezydenckim proje ... » więcej 2020-06-18, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmawialiśmy o obietnicy szybkiej budowy drogi S10, a ta ... » więcej 2020-06-17, godz. 06:50 Robert Biedroń [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące przebiegu kampanii, sondaży oraz elementów programu.Marcin Kup ... » więcej 2020-06-16, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy była trwająca kampania wyborcza.Michał Jędryka: W kampanii wyborczej ... » więcej 2020-06-15, godz. 06:42 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński, z którym rozmawiamy między innymi o tym, czy prezydencka kampania wyborcza przekształci się w spór cywiliza ... » więcej 2020-06-12, godz. 06:00 Iwona Michałek Gościem Rozmowy Dnia była Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Parlamentarzystka z regionu mówiła o skali pomocy udzielanej sam ... » więcej 2020-06-11, godz. 06:50 Paweł Machalski Gościem Rozmowy Dnia był dr Paweł Machalski, z którym rozmawialiśmy o społecznych kontekstach święta Bożego Ciała. - Manifestowanie religijności w Polsce w cz ... » więcej 2020-06-10, godz. 06:00 Andrzej Duda [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, z którym rozmawialiśmy bezpośrednio po jego wizycie w Solcu Kujawskim, między innym ... » więcej 2020-06-09, godz. 06:00 Jan Filip Libicki Magdalena Ogórek rozmawiała dziś z senatorem Janem Filipem Libickim z PSL Koalicji Polskiej. Tematem rozmowy była między innymi szansa Władysława Kosiniaka-Ka ... » więcej 2020-06-08, godz. 06:50 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. Tematy spotkania to kampania wyborcza oraz bieżąca sytuacja polityczna.Katarzyna Prętkowska: Milion ... » więcej
34567