Sobota, 15 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-05-28, 06:07 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes zarządu krajowego partii Wolność, który startował do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji.

Michał Jędryka: Nie udało się panu dostać do Europarlamentu. Jak pan myśli dlaczego?

Marcin Sypniewski: Przede wszystkim dziękuję serdecznie tym wszystkim, którzy zagłosowali na listę nr 1 czyli listę Konfederacji. Te osoby uczyniły to mimo nagonki medialnej, głównie w TVP, skierowanej przeciwko nam, gdzie byliśmy zamilczani, albo przedstawiani przez całą kampanię jako ruscy agenci. Głos na nas bardzo dobrze świadczy o tych sześciuset tysiącach osób. Dla nas to nie były najważniejsze wybory, te najważniejsze będą jesienią, do Sejmu, bo chcemy zmieniać Polskę. To był test, bo jako Konfederacja istniejemy od kilku miesięcy i w takim wypadku to naprawdę przyzwoity wynik. Szkoda, że pierwsze sondaże exit poll się nie potwierdziły i to jest też zagadkowe w jaki sposób nam półtora procent głosów zniknęło przez noc.

Te sondaże exit poll okazały się bardzo niedokładne, delikatnie mówiąc.

My już świętowaliśmy, podawano, że mamy 3 europosłów i w ciągu kilku godzin nagle nasz wynik się zmniejszył z 6,2 do 4,5%. Jest to przedziwna sytuacja i pokazuje to, że wielką krzywdę robi się pokazywaniem sondaży w przed wyborami, bo jak się ich nie potrafi zrobić po wyjściu z lokali wyborczych, to co dopiero przed głosowaniem. Docierają do nas jakieś sygnały o nieprawidłowościach przy liczeniu głosów, także będziemy to wszystko sprawdzać.

Wspomniał pan, że Konfederacja była przedstawiana jako agenci rosyjscy, a niektóre media nawet mówiły o tym, że zbliżacie się do granicy szpiegostwa.

Są to oczywiście bzdury. My na kontach nie mamy rubli, gdybyśmy je mieli to nasza kampania byłaby prowadzona z większym rozmachem. Nie jesteśmy ugrupowaniem prorosyjskim, jesteśmy koalicją propolską i nie jesteśmy ani prorosyjscy, ani antyrosyjscy, ani proamerykańscy, ani antyamerykańscy. Ta kampania, która miała miejsce w TVP, obrażała wszelkie standardy mediów. Nie dopuszczano nas do głosu, manipulowano wypowiedziami, choćby jak wypowiedzią Krzysztofa Bosaka podczas debaty telewizyjnej, gdzie dziękował on Polakom mieszkającym za granicą za pomoc w kampanii, a wiadomości następnego dnia przedstawiły to jako podziękowania dla Putina. Trudno prowadzić kampanię w takich okolicznościach. (...).

Jak zatem Konfederacja odnosi się do zagadnień polityki zagranicznej. Czy sojusz z NATO, ze Stanami Zjednoczonymi jest naszą racja stanu?

My podczas kampanii wyborczej zwracaliśmy uwagę, że nawet w przypadku sojuszu nie można dopuścić do tego, żeby Polska zgadzała się na ograniczanie swojej suwerenności. W stosunkach polsko-amerykańskich w ostatnim czasie, niestety, widać, że Polska jest w bardzo słabej pozycji. Praktycznie wymuszono na nas zorganizowanie szczytu antyirańskiego, a my nie mamy żadnych interesów, żeby wojować z Iranem. Podczas tego szczytu premier Izraela, czy wysokiej rangi urzędnicy amerykańscy, obrażali Polskę, oskarżając o współudział w holokauście i rola Polski na tym szczycie się ograniczyła do podawania kateringu. To kiepsko świadczy o naszej sile. Zwracaliśmy też uwagę na kwestię ustawy 447, dzięki nam ten problem przebił się do sfery publicznej, nawet prezes Kaczyński wypowiadał się na ten temat. Uważamy, że kwestię roszczeń trzeba jednoznacznie uregulować, czyli oświadczyć, że Polska tych pieniędzy nie będzie płacić, bo nie jesteśmy do tego zobowiązani. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski

Zobacz także

2020-06-19, godz. 06:45 Joanna Borowiak [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, prezydenckim proje ... » więcej 2020-06-18, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmawialiśmy o obietnicy szybkiej budowy drogi S10, a ta ... » więcej 2020-06-17, godz. 06:50 Robert Biedroń [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące przebiegu kampanii, sondaży oraz elementów programu.Marcin Kup ... » więcej 2020-06-16, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy była trwająca kampania wyborcza.Michał Jędryka: W kampanii wyborczej ... » więcej 2020-06-15, godz. 06:42 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński, z którym rozmawiamy między innymi o tym, czy prezydencka kampania wyborcza przekształci się w spór cywiliza ... » więcej 2020-06-12, godz. 06:00 Iwona Michałek Gościem Rozmowy Dnia była Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Parlamentarzystka z regionu mówiła o skali pomocy udzielanej sam ... » więcej 2020-06-11, godz. 06:50 Paweł Machalski Gościem Rozmowy Dnia był dr Paweł Machalski, z którym rozmawialiśmy o społecznych kontekstach święta Bożego Ciała. - Manifestowanie religijności w Polsce w cz ... » więcej 2020-06-10, godz. 06:00 Andrzej Duda [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, z którym rozmawialiśmy bezpośrednio po jego wizycie w Solcu Kujawskim, między innym ... » więcej 2020-06-09, godz. 06:00 Jan Filip Libicki Magdalena Ogórek rozmawiała dziś z senatorem Janem Filipem Libickim z PSL Koalicji Polskiej. Tematem rozmowy była między innymi szansa Władysława Kosiniaka-Ka ... » więcej 2020-06-08, godz. 06:50 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. Tematy spotkania to kampania wyborcza oraz bieżąca sytuacja polityczna.Katarzyna Prętkowska: Milion ... » więcej
34567