Wtorek, 07 lipca 2020 r.   Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Centrum Zabaw Rodzinnych
2019-05-28, 06:07 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes zarządu krajowego partii Wolność, który startował do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji.

Michał Jędryka: Nie udało się panu dostać do Europarlamentu. Jak pan myśli dlaczego?

Marcin Sypniewski: Przede wszystkim dziękuję serdecznie tym wszystkim, którzy zagłosowali na listę nr 1 czyli listę Konfederacji. Te osoby uczyniły to mimo nagonki medialnej, głównie w TVP, skierowanej przeciwko nam, gdzie byliśmy zamilczani, albo przedstawiani przez całą kampanię jako ruscy agenci. Głos na nas bardzo dobrze świadczy o tych sześciuset tysiącach osób. Dla nas to nie były najważniejsze wybory, te najważniejsze będą jesienią, do Sejmu, bo chcemy zmieniać Polskę. To był test, bo jako Konfederacja istniejemy od kilku miesięcy i w takim wypadku to naprawdę przyzwoity wynik. Szkoda, że pierwsze sondaże exit poll się nie potwierdziły i to jest też zagadkowe w jaki sposób nam półtora procent głosów zniknęło przez noc.

Te sondaże exit poll okazały się bardzo niedokładne, delikatnie mówiąc.

My już świętowaliśmy, podawano, że mamy 3 europosłów i w ciągu kilku godzin nagle nasz wynik się zmniejszył z 6,2 do 4,5%. Jest to przedziwna sytuacja i pokazuje to, że wielką krzywdę robi się pokazywaniem sondaży w przed wyborami, bo jak się ich nie potrafi zrobić po wyjściu z lokali wyborczych, to co dopiero przed głosowaniem. Docierają do nas jakieś sygnały o nieprawidłowościach przy liczeniu głosów, także będziemy to wszystko sprawdzać.

Wspomniał pan, że Konfederacja była przedstawiana jako agenci rosyjscy, a niektóre media nawet mówiły o tym, że zbliżacie się do granicy szpiegostwa.

Są to oczywiście bzdury. My na kontach nie mamy rubli, gdybyśmy je mieli to nasza kampania byłaby prowadzona z większym rozmachem. Nie jesteśmy ugrupowaniem prorosyjskim, jesteśmy koalicją propolską i nie jesteśmy ani prorosyjscy, ani antyrosyjscy, ani proamerykańscy, ani antyamerykańscy. Ta kampania, która miała miejsce w TVP, obrażała wszelkie standardy mediów. Nie dopuszczano nas do głosu, manipulowano wypowiedziami, choćby jak wypowiedzią Krzysztofa Bosaka podczas debaty telewizyjnej, gdzie dziękował on Polakom mieszkającym za granicą za pomoc w kampanii, a wiadomości następnego dnia przedstawiły to jako podziękowania dla Putina. Trudno prowadzić kampanię w takich okolicznościach. (...).

Jak zatem Konfederacja odnosi się do zagadnień polityki zagranicznej. Czy sojusz z NATO, ze Stanami Zjednoczonymi jest naszą racja stanu?

My podczas kampanii wyborczej zwracaliśmy uwagę, że nawet w przypadku sojuszu nie można dopuścić do tego, żeby Polska zgadzała się na ograniczanie swojej suwerenności. W stosunkach polsko-amerykańskich w ostatnim czasie, niestety, widać, że Polska jest w bardzo słabej pozycji. Praktycznie wymuszono na nas zorganizowanie szczytu antyirańskiego, a my nie mamy żadnych interesów, żeby wojować z Iranem. Podczas tego szczytu premier Izraela, czy wysokiej rangi urzędnicy amerykańscy, obrażali Polskę, oskarżając o współudział w holokauście i rola Polski na tym szczycie się ograniczyła do podawania kateringu. To kiepsko świadczy o naszej sile. Zwracaliśmy też uwagę na kwestię ustawy 447, dzięki nam ten problem przebił się do sfery publicznej, nawet prezes Kaczyński wypowiadał się na ten temat. Uważamy, że kwestię roszczeń trzeba jednoznacznie uregulować, czyli oświadczyć, że Polska tych pieniędzy nie będzie płacić, bo nie jesteśmy do tego zobowiązani. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski

Zobacz także

2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej 2020-05-18, godz. 06:00 Adam Bujak Przez ponad 40 lat fotografował Karola Wojtyłę, był świadkiem jego posługi. Najpierw jako biskupa, potem kardynała i papieża Jana Pawła II. Adam Bujak uczestn ... » więcej 2020-05-15, godz. 06:00 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Radosław Sajna - profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ekspert komentował obecną dyskusję wokół sposobu i terminu ... » więcej 2020-05-14, godz. 06:00 Mariusz Kałużny [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach prezydenckich i wewnętrzn ... » więcej 2020-05-13, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej, którego zapytaliśmy między innymi o sprawy dotyczące organizacji wyborów prezydenckic ... » więcej
23456