Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-05-28, 06:07 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes zarządu krajowego partii Wolność, który startował do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji.

Michał Jędryka: Nie udało się panu dostać do Europarlamentu. Jak pan myśli dlaczego?

Marcin Sypniewski: Przede wszystkim dziękuję serdecznie tym wszystkim, którzy zagłosowali na listę nr 1 czyli listę Konfederacji. Te osoby uczyniły to mimo nagonki medialnej, głównie w TVP, skierowanej przeciwko nam, gdzie byliśmy zamilczani, albo przedstawiani przez całą kampanię jako ruscy agenci. Głos na nas bardzo dobrze świadczy o tych sześciuset tysiącach osób. Dla nas to nie były najważniejsze wybory, te najważniejsze będą jesienią, do Sejmu, bo chcemy zmieniać Polskę. To był test, bo jako Konfederacja istniejemy od kilku miesięcy i w takim wypadku to naprawdę przyzwoity wynik. Szkoda, że pierwsze sondaże exit poll się nie potwierdziły i to jest też zagadkowe w jaki sposób nam półtora procent głosów zniknęło przez noc.

Te sondaże exit poll okazały się bardzo niedokładne, delikatnie mówiąc.

My już świętowaliśmy, podawano, że mamy 3 europosłów i w ciągu kilku godzin nagle nasz wynik się zmniejszył z 6,2 do 4,5%. Jest to przedziwna sytuacja i pokazuje to, że wielką krzywdę robi się pokazywaniem sondaży w przed wyborami, bo jak się ich nie potrafi zrobić po wyjściu z lokali wyborczych, to co dopiero przed głosowaniem. Docierają do nas jakieś sygnały o nieprawidłowościach przy liczeniu głosów, także będziemy to wszystko sprawdzać.

Wspomniał pan, że Konfederacja była przedstawiana jako agenci rosyjscy, a niektóre media nawet mówiły o tym, że zbliżacie się do granicy szpiegostwa.

Są to oczywiście bzdury. My na kontach nie mamy rubli, gdybyśmy je mieli to nasza kampania byłaby prowadzona z większym rozmachem. Nie jesteśmy ugrupowaniem prorosyjskim, jesteśmy koalicją propolską i nie jesteśmy ani prorosyjscy, ani antyrosyjscy, ani proamerykańscy, ani antyamerykańscy. Ta kampania, która miała miejsce w TVP, obrażała wszelkie standardy mediów. Nie dopuszczano nas do głosu, manipulowano wypowiedziami, choćby jak wypowiedzią Krzysztofa Bosaka podczas debaty telewizyjnej, gdzie dziękował on Polakom mieszkającym za granicą za pomoc w kampanii, a wiadomości następnego dnia przedstawiły to jako podziękowania dla Putina. Trudno prowadzić kampanię w takich okolicznościach. (...).

Jak zatem Konfederacja odnosi się do zagadnień polityki zagranicznej. Czy sojusz z NATO, ze Stanami Zjednoczonymi jest naszą racja stanu?

My podczas kampanii wyborczej zwracaliśmy uwagę, że nawet w przypadku sojuszu nie można dopuścić do tego, żeby Polska zgadzała się na ograniczanie swojej suwerenności. W stosunkach polsko-amerykańskich w ostatnim czasie, niestety, widać, że Polska jest w bardzo słabej pozycji. Praktycznie wymuszono na nas zorganizowanie szczytu antyirańskiego, a my nie mamy żadnych interesów, żeby wojować z Iranem. Podczas tego szczytu premier Izraela, czy wysokiej rangi urzędnicy amerykańscy, obrażali Polskę, oskarżając o współudział w holokauście i rola Polski na tym szczycie się ograniczyła do podawania kateringu. To kiepsko świadczy o naszej sile. Zwracaliśmy też uwagę na kwestię ustawy 447, dzięki nam ten problem przebił się do sfery publicznej, nawet prezes Kaczyński wypowiadał się na ten temat. Uważamy, że kwestię roszczeń trzeba jednoznacznie uregulować, czyli oświadczyć, że Polska tych pieniędzy nie będzie płacić, bo nie jesteśmy do tego zobowiązani. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski

Zobacz także

2019-06-19, godz. 06:00 Antoni Mężydło Czy żałuje odejścia z Prawa i Sprawiedliwości? Jak ocenia skuteczność opozycji? Jaki będzie jej program na jesienne wybory parlamentarne? Skąd się biorą czarn ... » więcej 2019-06-18, godz. 06:00 Małgorzata Wassermann Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Małgorzata Wassermann (PiS), przewodnicząca komisji śledczej badającej aferę Amber Gold. Komisja zakończyła prace w ubiegły ... » więcej 2019-06-17, godz. 06:03 Tomasz Latos Jaka będzie strategia PiS na wybory parlamentarne? Co z obniżeniem podatków? Czy są prowadzone rozmowy z Kukiz'15 o przyłączeniu się do Zjednoczonej Prawicy? ... » więcej 2019-06-14, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące nowej inicjat ... » więcej 2019-06-13, godz. 06:00 Eugeniusz Kłopotek Czy budowa Koalicji Polskiej to pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego na odzyskanie elektoratu po nieudanym eksperymencie Koalicji Europejskiej, czy może prób ... » więcej 2019-06-12, godz. 06:00 Marek Ciesielski Bydgoszcz zaliczana jest do najbardziej zakorkowanych miast w Polsce i to wówczas, gdy nie ma remontów. Tymczasem trwają duże inwestycje drogowe. Jak zatem je ... » więcej 2019-06-11, godz. 06:00 Sześciu pianistów zagra razem w Filharmonii To będzie wydarzenie bez precedensu - wyjątkowy koncert w Filharmonii Pomorskiej na sześć fortepianów i orkiestrę kameralną Capella Bydgostiensis. Na fortepia ... » więcej 2019-06-10, godz. 06:01 Paweł Machalski Na polskiej scenie politycznej trwają powyborcze przegrupowania. Platforma Obywatelska łączy się z Nowoczesną. PSL tworzy chadecję, a Kukiz rozmawia zarówno ... » więcej 2019-06-07, godz. 06:02 Radosław Sikorski Gościem Polskiego Radia PiK był Radosław Sikorski, który w Eurowyborach uzyskał półtora tygodnia temu najlepszy wynik w województwie kujawsko-pomorskim i zdob ... » więcej 2019-06-06, godz. 06:00 Radosław Sajna Gościem Rozmowy Dnia był prof. Radosław Sajna z UKW. Pytaliśmy o ocenę wydarzeń wokół odwołania pierwszego niekomunistycznego rządu premiera Jana Olszewskiego ... » więcej
23456