Poniedziałek, 23 września 2019 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-05-23, 06:00 Robert Erdmann

Prof. Roman Bäcker

prof. Roman Bäcker/fot.umk.pl
prof. Roman Bäcker/fot.umk.pl
PR PiK - Rozmowa Dnia - Prof. Roman Bäcker
Gościem czwartkowej Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Roman Bäcker - politolog, socjolog, historyk i prawnik. Rozmawialiśmy o tworzącym się w Polsce nowym systemie partyjnym, a także o - według słów prof. Bäckera - rewolucji antypedofilskiej oraz o Europie silnych państw narodowych i Stanach Zjednoczonych Europy.

Robert Erdmann: Chyba zmienia nam się krajobraz partyjny w Polsce?
Prof. Roman Bäcker: Zmienia się bardzo wyraźnie od kilku miesięcy, a teraz będziemy mieli potwierdzenie tego. Dzieje się tak z prostego powodu - pojawiły się dwie bardzo wyraźne nowe siły polityczne. Pierwsza to oczywiście Wiosna Roberta Biedronia, a druga - to trochę bardziej radykalna od PiS-u Konfederacja - ugrupowanie znaczących postaci, w którym - szczerze mówiąc - dominują narodowcy.

To może spowodować jakieś konsekwencje? Może nie teraz - w kampanii przy Eurowyborach, ale w przyszłych rządach, kiedy trzeba będzie na przykład tworzyć koalicje?
- Poczekamy na wyniki niedzielnych wyborów do Europarlamentu. Wszystko albo wiele wskazuje na to, że zarówno Wiosna, jak i Konfederacja przekroczą próg 5 proc., a być może zdobędą jeszcze więcej - wszystko zależy od frekwencji. Jeżeli tak się stanie, to oba te ugrupowania otrzymają tzw. wiatr w żagle i tym samym wyborcy i partie uwierzą, że mogą dostać się również do Sejmu. Z kolei jeżeli dostaną się do Sejmu, to diametralnie zmieni się układ sił politycznych. PiS będzie miał wyraźnego konkurenta po bardziej radykalnej - prawej stronie. Prawdopodobnie Koalicja Europejska pójdzie też do wyborów parlamentarnych, ale będzie miała po lewej stronie bardziej radykalną od siebie Wiosnę.

Co może być konsekwencją takiej sytuacji? Na przykład rozmowy koalicyjne - kto decyduje, bardziej umiarkowana strona, czy bardziej radykalna?
- Koalicja jest zawierana po to, żeby uzyskać większość w Parlamencie. Tym samym partia, która zwycięża, bo zdobywa najwięcej głosów, ale nie ma większości w Sejmie, musi rozpocząć rozmowy koalicyjne, oczywiście z tymi ugrupowaniami, które są jej najbliższe.
Możliwe jest wyobrażenie sobie, że PiS będzie chciał, albo musiał rozmawiać z Konferederacją, a z kolei Koalicja Europejska z Wiosną Roberta Biedronia. Koalicja między Schetyną a Kaczyńskim jest praktycznie w tej chwili niewyobrażalna, ale poczekajmy kilka lub kilkanaście miesięcy i zobaczymy.

W tej kampanii do Europarlamentu tematem bardzo gorącym jest pedofilia. Pan swego czasu użył pojęcia nie „skandal”, nie „afera pedofilska”, tylko „rewolucja antypedofilska”. Dlaczego?
- Mamy do czynienia nie tyle z gwałtowną przemianą świadomości, bo ona zachodzi już od chwili masowej popularności filmu „Kler”, ale z rewolucją świadomościową, polegająca na tym, że ludzie mniej boją się mówić o tym, o czym dawniej bali się nawet wspomnieć w rodzinie. Rewolucja polega na tym, że ludzie mówią: „To my sami wiemy, co jest dobre, a co złe. Księża, nauczyciele, ale też rodzice nie mają prawa nam mówić - wbrew naszym wyobrażeniom, że o tym nie powinno się mówić, to powinno się przemilczeć, bo to co prawda nie jest zbyt dobre, ale nie traktujmy tego jako zła”.
Rewolucja polega na upodmiotowieniu moralności, a więc ludzie mówią „to jest złe”, obojętnie kto to zrobił. Tym samym będziemy oburzali się, jeżeli np. ksiądz-pedofil nie będzie ponosił konsekwencji za swoje czyny. Mamy tu do czynienia z czymś, co już nastąpiło w Irlandii, w USA, w Chile kilka - kilkanaście lat temu, a w tej chwili dotyka Polskę. (...)

Zobacz także

2019-07-01, godz. 06:10 Prof. Dariusz Markowski Czy bydgoski Stary Rynek rozczarował mieszkańców miasta? A może trzeba go dopiero urządzić? Czy pomysł Alegorii Bydgoskiej rzucony przez Stefana Pastuszewskie ... » więcej 2019-06-28, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz Po co premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża w sobotę do Mroczy? O tym między innymi rozmawiamy z wojewodą kujawsko–pomorskim — Mikołajem Bogdanowiczem. Michał ... » więcej 2019-06-27, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Czy jest szansa, że nowy stopień na Wiśle w Siarzewie powsta ... » więcej 2019-06-26, godz. 06:00 Krystian Frelichowski Gościem Rozmowy Dnia był bydgoskim radny PiS, Krystian Frelichowski. Mówił o Starym Rynku, a także o problemach Bydgoszczy tuż przed debatą o stanie miasta. M ... » więcej 2019-06-25, godz. 06:45 Dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej temat to scenariusze budowy przez ugrupowan ... » więcej 2019-06-24, godz. 06:06 Kosma Złotowski Dziś pogrzeb śp. generała Zbigniewa Nowka, zmarłego nagle tydzień temu w wieku niespełna 60 lat. O jego służbie Polsce, jego roli w w początkach „Solidarności ... » więcej 2019-06-21, godz. 06:02 Łukasz Zbonikowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Łukasz Zbonikowski (Prawo i Sprawiedliwość), którego pytaliśmy między innymi o to, jaką rolę mogą odegrać takie miasta jak Włoc ... » więcej 2019-06-20, godz. 06:00 ks. Mateusz Ziemlewski Gościem Rozmowy Dnia 20 czerwca był ks. Mateusz Ziemlewski, z którym rozmawialiśmy na temat święta i procesji Bożego Ciała, o ich znaczeniu w religii i w kult ... » więcej 2019-06-19, godz. 06:00 Antoni Mężydło Czy żałuje odejścia z Prawa i Sprawiedliwości? Jak ocenia skuteczność opozycji? Jaki będzie jej program na jesienne wybory parlamentarne? Skąd się biorą czarn ... » więcej 2019-06-18, godz. 06:00 Małgorzata Wassermann Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Małgorzata Wassermann (PiS), przewodnicząca komisji śledczej badającej aferę Amber Gold. Komisja zakończyła prace w ubiegły ... » więcej
34567