Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-15, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Porucznik Diana Warchocka

Diana Warchocka/fot. Monika Kaczyńska
Diana Warchocka/fot. Monika Kaczyńska
PR PiK - Rozmowa Dnia - Diana Warchocka
W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie bycia "terytorialsem" rozmawialiśmy z rzeczniczką Brygady, porucznik Dianą Warchocką.

Marcin Kupczyk: Czym są terytorialsi? Jakiego rodzaju to formacja?
Porucznik Diana Warchocka: To piąty rodzaj sił zbrojnych, ludzie z pasją i zaangażowaniem, pełni energii, którzy chcą pomagać przede wszystkim społeczności lokalnej.

To jasne, że żołnierze otrzymują swoje zadania na czas wojny. A na czas pokoju?

- Przede wszystkim realizują zadania kryzysowe, czyli wspierają lokalną społeczność w całym rejonie ich odpowiedzialności. Pomagają ludziom, którzy tego potrzebują. W sytuacjach klęsk żywiołowych są zawsze w tych miejscach, aby pomóc lokalnej społeczności.

Nazwa "terytorialsi" oznacza "pozostający na swoim terytorium"?
- To jest przede wszystkim utożsamianie się ze społecznością lokalną. Nazwa wypłynęła od naszych żołnierzy, którzy czuli wewnętrzną potrzebę, aby samemu siebie tak nazwać.

Kto może przystąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej? Jakie warunki należy spełniać?
- Trzeba spełnić wymogi zdrowotne. Procedura rozpoczyna się poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień. Należy złożyć wniosek o powołanie do służby wraz z potrzebnymi i niezbędnymi dokumentami - można to zrobić również poprzez platformę ePUAP. Dalej dany ochotnik może zapoznać się z materiałami, które przygotują go do rozmowy rekrutacyjnej w Wojskowej Komendzie Uzupełnień - to wszystko oczywiście jest dostępne na stronach internetowych. Mamy również dni otwarte, które polegają na tym, że dana osoba z Wojskowej Komendy Uzupełnień dzwoni do ochotników, którzy zgłosili chęć do tego, aby służyć w Brygadzie Obrony Terytorialnej. Danego dnia mogą stawić się w jednostce i tam z przewodnikiem mogą zobaczyć warunki szkoleniowe, zapoznać się z osobami, które będą ich instruktorami.
Dalej procedura wygląda tak, że dany ochotnik spotyka się z komisją rekrutacyjną, a potem musi stawić się na badaniach lekarskich i psychologicznych. Przyjmowane są także osoby z kategorią D, jednak to wszystko musi zweryfikować Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska. Po całym procesie rekrutacyjnym i kwalifikacyjnym - jeżeli oczywiście wszystko idzie zgodnie z założeniem - dany ochotnik odbiera kartę powołania WKU i stawia się na szkoleniu podstawowym bądź wyrównawczym, bo to są dwa różne szkolenia.
Pierwsze szkolenie - podstawowe trwa 16 dni i przeznaczone jest dla osób, które nie miały wcześniej żadnej styczności z wojskiem. Jest prowadzone trybem ciągłym, a ostatni dzień jest zakończony właśnie uroczystą przysięgą wojskową. Potem rozpoczyna się 3-letni cykl szkoleń rotacyjnych (...)

Zobacz także

2019-05-20, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak W programie Czyste powietrze podpisano już ponad 1000 umów na dofinansowanie inwestycji chroniących środowisko w domach prywatnych. Czy program ma szansę na r ... » więcej 2019-05-17, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski. Komentator życia politycznego odniósł się do spraw , które stały się elementami kampanii do Parlamen ... » więcej 2019-05-16, godz. 06:03 Paweł Machalski Politycy i partie polityczne, a także liczni przedstawiciele Kościoła katolickiego reagują na fakty przedstawione w filmie braci Sekielskich. Jak ten film wpł ... » więcej 2019-05-15, godz. 06:00 Paweł Olszewski Prawica przygotowała szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak głosować będzie w tej sprawie opozycja? Dlaczego upubliczniony został list do nuncjusz ... » więcej 2019-05-14, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Jakie są szanse na powołanie komisji państwowo-kościelnej/świecko-kościelnej do spraw wyjaśnienia zjawiska pedofilii w Kościele w Polsce? Na ile skuteczne moż ... » więcej 2019-05-13, godz. 04:15 Bartosz Kownacki 11 maja minęło sto lat od utworzenia Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ta data stała się symbolicznym początkiem wywiadu i kontrwywiadu wojskow ... » więcej 2019-05-10, godz. 06:00 Sylwia Żakowska-Stasiszyn i Aleksandra Hapka Edukacja i promocja dziedzictwa kulinarnego regionu - to główny cel organizowanej w weekend (11-12 maja) w Minikowie imprezy pod hasłem „Lato na wsi - święto ... » więcej 2019-05-09, godz. 06:30 dr hab. Radosław Sojak W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się rozmaite patologie. A to problem pedofilii, to znów przemocy w rodzinie, innym razem jakieś grupy twierdzą ż ... » więcej 2019-05-08, godz. 06:00 Prof. Joanna Madalińska-Michalak Jaka jest siła i jakie są słabości polskiego systemu edukacji? Gościem Rozmowy Dnia była prof. Joanna Madalińska-Michalak z Uniwersytetu Warszawskiego, przewo ... » więcej 2019-05-07, godz. 06:45 Piotr Król O inwestycjach infrastrukturalnych w regionie: drogach S10 i S5, o porcie multimodalnym oraz o połączeniach regionu z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Rozmow ... » więcej
12345