Niedziela, 17 listopada 2019 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-15, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Porucznik Diana Warchocka

Diana Warchocka/fot. Monika Kaczyńska
Diana Warchocka/fot. Monika Kaczyńska
PR PiK - Rozmowa Dnia - Diana Warchocka
W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie bycia "terytorialsem" rozmawialiśmy z rzeczniczką Brygady, porucznik Dianą Warchocką.

Marcin Kupczyk: Czym są terytorialsi? Jakiego rodzaju to formacja?
Porucznik Diana Warchocka: To piąty rodzaj sił zbrojnych, ludzie z pasją i zaangażowaniem, pełni energii, którzy chcą pomagać przede wszystkim społeczności lokalnej.

To jasne, że żołnierze otrzymują swoje zadania na czas wojny. A na czas pokoju?

- Przede wszystkim realizują zadania kryzysowe, czyli wspierają lokalną społeczność w całym rejonie ich odpowiedzialności. Pomagają ludziom, którzy tego potrzebują. W sytuacjach klęsk żywiołowych są zawsze w tych miejscach, aby pomóc lokalnej społeczności.

Nazwa "terytorialsi" oznacza "pozostający na swoim terytorium"?
- To jest przede wszystkim utożsamianie się ze społecznością lokalną. Nazwa wypłynęła od naszych żołnierzy, którzy czuli wewnętrzną potrzebę, aby samemu siebie tak nazwać.

Kto może przystąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej? Jakie warunki należy spełniać?
- Trzeba spełnić wymogi zdrowotne. Procedura rozpoczyna się poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień. Należy złożyć wniosek o powołanie do służby wraz z potrzebnymi i niezbędnymi dokumentami - można to zrobić również poprzez platformę ePUAP. Dalej dany ochotnik może zapoznać się z materiałami, które przygotują go do rozmowy rekrutacyjnej w Wojskowej Komendzie Uzupełnień - to wszystko oczywiście jest dostępne na stronach internetowych. Mamy również dni otwarte, które polegają na tym, że dana osoba z Wojskowej Komendy Uzupełnień dzwoni do ochotników, którzy zgłosili chęć do tego, aby służyć w Brygadzie Obrony Terytorialnej. Danego dnia mogą stawić się w jednostce i tam z przewodnikiem mogą zobaczyć warunki szkoleniowe, zapoznać się z osobami, które będą ich instruktorami.
Dalej procedura wygląda tak, że dany ochotnik spotyka się z komisją rekrutacyjną, a potem musi stawić się na badaniach lekarskich i psychologicznych. Przyjmowane są także osoby z kategorią D, jednak to wszystko musi zweryfikować Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska. Po całym procesie rekrutacyjnym i kwalifikacyjnym - jeżeli oczywiście wszystko idzie zgodnie z założeniem - dany ochotnik odbiera kartę powołania WKU i stawia się na szkoleniu podstawowym bądź wyrównawczym, bo to są dwa różne szkolenia.
Pierwsze szkolenie - podstawowe trwa 16 dni i przeznaczone jest dla osób, które nie miały wcześniej żadnej styczności z wojskiem. Jest prowadzone trybem ciągłym, a ostatni dzień jest zakończony właśnie uroczystą przysięgą wojskową. Potem rozpoczyna się 3-letni cykl szkoleń rotacyjnych (...)

Zobacz także

2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej
12345