Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-15, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Porucznik Diana Warchocka

Diana Warchocka/fot. Monika Kaczyńska
Diana Warchocka/fot. Monika Kaczyńska
PR PiK - Rozmowa Dnia - Diana Warchocka
W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie bycia "terytorialsem" rozmawialiśmy z rzeczniczką Brygady, porucznik Dianą Warchocką.

Marcin Kupczyk: Czym są terytorialsi? Jakiego rodzaju to formacja?
Porucznik Diana Warchocka: To piąty rodzaj sił zbrojnych, ludzie z pasją i zaangażowaniem, pełni energii, którzy chcą pomagać przede wszystkim społeczności lokalnej.

To jasne, że żołnierze otrzymują swoje zadania na czas wojny. A na czas pokoju?

- Przede wszystkim realizują zadania kryzysowe, czyli wspierają lokalną społeczność w całym rejonie ich odpowiedzialności. Pomagają ludziom, którzy tego potrzebują. W sytuacjach klęsk żywiołowych są zawsze w tych miejscach, aby pomóc lokalnej społeczności.

Nazwa "terytorialsi" oznacza "pozostający na swoim terytorium"?
- To jest przede wszystkim utożsamianie się ze społecznością lokalną. Nazwa wypłynęła od naszych żołnierzy, którzy czuli wewnętrzną potrzebę, aby samemu siebie tak nazwać.

Kto może przystąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej? Jakie warunki należy spełniać?
- Trzeba spełnić wymogi zdrowotne. Procedura rozpoczyna się poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień. Należy złożyć wniosek o powołanie do służby wraz z potrzebnymi i niezbędnymi dokumentami - można to zrobić również poprzez platformę ePUAP. Dalej dany ochotnik może zapoznać się z materiałami, które przygotują go do rozmowy rekrutacyjnej w Wojskowej Komendzie Uzupełnień - to wszystko oczywiście jest dostępne na stronach internetowych. Mamy również dni otwarte, które polegają na tym, że dana osoba z Wojskowej Komendy Uzupełnień dzwoni do ochotników, którzy zgłosili chęć do tego, aby służyć w Brygadzie Obrony Terytorialnej. Danego dnia mogą stawić się w jednostce i tam z przewodnikiem mogą zobaczyć warunki szkoleniowe, zapoznać się z osobami, które będą ich instruktorami.
Dalej procedura wygląda tak, że dany ochotnik spotyka się z komisją rekrutacyjną, a potem musi stawić się na badaniach lekarskich i psychologicznych. Przyjmowane są także osoby z kategorią D, jednak to wszystko musi zweryfikować Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska. Po całym procesie rekrutacyjnym i kwalifikacyjnym - jeżeli oczywiście wszystko idzie zgodnie z założeniem - dany ochotnik odbiera kartę powołania WKU i stawia się na szkoleniu podstawowym bądź wyrównawczym, bo to są dwa różne szkolenia.
Pierwsze szkolenie - podstawowe trwa 16 dni i przeznaczone jest dla osób, które nie miały wcześniej żadnej styczności z wojskiem. Jest prowadzone trybem ciągłym, a ostatni dzień jest zakończony właśnie uroczystą przysięgą wojskową. Potem rozpoczyna się 3-letni cykl szkoleń rotacyjnych (...)

Zobacz także

2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Muzyczną wizytówką Bożego Narodzenia są kolędy. Znają je wszyscy i wszyscy umieją śpiewać. Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej 2019-04-09, godz. 06:00 Żaneta Walentyn Dziś startuje Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2019. O nagrody walczą 32 utwory nadesłane z całej Polski. Konkurs organizowany jest od kilkunast ... » więcej 2019-04-08, godz. 06:01 Mirosława Kaczyńska Dzisiaj jesteśmy w szkole w Dobrczu, gdzie rozmawiamy z Mirosławą Kaczyńską, prezesem Oddziału ZNP w Bydgoszczy o strajku w oświacie. Ile szkół z regionu przy ... » więcej 2019-04-05, godz. 06:00 Krzysztof Drozdowski - Jeśli mówi się otwarcie o "polexicie", to niekoniecznie ma to na celu rzeczywiste opuszczenie Unii Europejskiej przez Polskę - mówił Krzysztof Drozdowski - ... » więcej
12345