Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-11, 06:45 Michał Jędryka/Redakcja

Tomasz Latos

Tomasz Latos/fot. Tomasz Kaźmierski
Tomasz Latos/fot. Tomasz Kaźmierski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Tomasz Latos
O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy
katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Tomasza Latosa, który był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Michał Jędryka: Jest Pan Warszawie, wczoraj był Pan zapewne na uroczystościach z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Tomasz Latos: Oczywiście. Mimo upływu lat, ciągle jestem wstrząśnięty tym, co się wtedy stało. Tak, jak większość Polaków myślę, że wymiar tragedii, która spotkała nas jako Polskę, był zupełnie niewyobrażalny. Emocje są nadal silne, zwłaszcza jeśli większość tych ludzi się znało. To strata, której nie da się odrobić, zaczynając od pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, poprzez jego żonę, prezydenta na uchodźstwie i całą rzeszę posłów, senatorów, ministrów, osób wielce zasłużonych - takich, jak Anna Walentynowicz i wielu, wielu... Właściwie nie powinno się nikogo wymieniać, wszyscy byli ważni, niezwykle Polsce potrzebni.

Pana zdaniem dziś - po trzech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości - znamy całą prawdę o tej tragedii?
- Nie. To bardzo przykre, że cały czas utrudnia nam się dochodzenie do prawdy, utrudnia się postępowanie i współpracę z Rosją. Wiemy tyle, że nie było tak, jak oficjalne komisje rosyjska i polska przyjęły. Nie chcę popadać w zbyt daleko idące stwierdzenia, ale z pewnością jest tam wiele nieścisłości. W wielu sprawach nie należy się zgadzać.
Poza tym jest jeszcze jedna kwestia, która powinna być ważna dla wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów. Tak, jak wtedy potrafiliśmy być razem, tak też dzisiaj powinniśmy - myślę tu o kwestii powrotu wraku do Polski. O to powinniśmy walczyć wspólnie, ponad podziałami.

Przejdźmy do spraw bieżących. Trwa strajk nauczycieli, nie widać kompromisu. Widzi Pan jakieś światełko w tunelu w tej sprawie?
- Na szczęście - mimo, że w jakimś sensie próbowano wziąć jako zakładników dzieci - to egzaminy się odbyły i mam nadzieję, że dziś również tak będzie. Nie może być tak, że dorośli wchodząc w różnego rodzaju spory wikłają w to dzieci i młodzież. Przypomnę, że pan Broniarz miał jeszcze bardziej radykalny pomysł - mówił nawet o nieudzielaniu promocji, na szczęście się z tego wycofał. Dzięki pospolitemu ruszeniu bardzo wielu osób, które zgłosiły się do kuratoriów jako wolontariusze, egzaminy można było przeprowadzić. Bardzo, bardzo dziękuję wszystkim osobom, które się w to zaangażowały i które zadeklarowały, że mogą zasiadać w komisji i dzięki którym dzieci mogą zdawać egzaminy.

Tymczasem spór z nauczycielami przyćmił inną ważną informację, która brzmi sensacyjnie -mianowicie Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje walkę z prowadzonym na szeroką skalę procederem nielegalnego wywozu leków z Polski. O co chodzi?
- Jestem bardzo wdzięczny ministerstwom sprawiedliwości i zdrowia. Taki projekt mieliśmy na poprzednim posiedzeniu Sejmu i przez prawie wszystkich został przyjęty. Bardzo dobrze, że chociaż w niektórych sprawach potrafimy być ponad podziałami.
Wszystkie kluby zadeklarowały poparcie rozwiązań karnych dla osób, które łamią zakazy i wywożą nielegalnie leki z Polski. Proceder jest szacowany na nawet 2 mld zł rocznie. Nie jest to nawet utrata pieniędzy przez Polskę, ale ogromna skala utraty leków, które z kraju wyjeżdżają. W efekcie są wtedy trudno dostępne dla naszych pacjentów. Polacy nie mogą kupić niezbędnych leków często ratujących życie, bo są wywożone zagranicę i tam sprzedawane z gigantycznym zyskiem. (...)

Zobacz także

2019-05-22, godz. 06:00 Prof. Andrzej Zybertowicz Czy sondaże dają rzeczywisty obraz preferencji społecznych przed wyborami? Co sprawia, że te preferencje się zmieniają? Co powinno być prawdziwym tematem deb ... » więcej 2019-05-21, godz. 06:00 Prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy. Temat rozmowy to dotychczasowy przebieg kampanii wyborczej, najnowsze sondaże ... » więcej 2019-05-20, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak W programie Czyste powietrze podpisano już ponad 1000 umów na dofinansowanie inwestycji chroniących środowisko w domach prywatnych. Czy program ma szansę na r ... » więcej 2019-05-17, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski. Komentator życia politycznego odniósł się do spraw , które stały się elementami kampanii do Parlamen ... » więcej 2019-05-16, godz. 06:03 Paweł Machalski Politycy i partie polityczne, a także liczni przedstawiciele Kościoła katolickiego reagują na fakty przedstawione w filmie braci Sekielskich. Jak ten film wpł ... » więcej 2019-05-15, godz. 06:00 Paweł Olszewski Prawica przygotowała szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak głosować będzie w tej sprawie opozycja? Dlaczego upubliczniony został list do nuncjusz ... » więcej 2019-05-14, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Jakie są szanse na powołanie komisji państwowo-kościelnej/świecko-kościelnej do spraw wyjaśnienia zjawiska pedofilii w Kościele w Polsce? Na ile skuteczne moż ... » więcej 2019-05-13, godz. 04:15 Bartosz Kownacki 11 maja minęło sto lat od utworzenia Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ta data stała się symbolicznym początkiem wywiadu i kontrwywiadu wojskow ... » więcej 2019-05-10, godz. 06:00 Sylwia Żakowska-Stasiszyn i Aleksandra Hapka Edukacja i promocja dziedzictwa kulinarnego regionu - to główny cel organizowanej w weekend (11-12 maja) w Minikowie imprezy pod hasłem „Lato na wsi - święto ... » więcej 2019-05-09, godz. 06:30 dr hab. Radosław Sojak W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się rozmaite patologie. A to problem pedofilii, to znów przemocy w rodzinie, innym razem jakieś grupy twierdzą ż ... » więcej
12345