Sobota, 22 lutego 2020 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-10, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski/fot. archiwum
Kosma Złotowski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski
Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy Dnia, której gościem był Kosma Złotowski - europarlamentarzysta z Prawa i Sprawiedliwości.

Michał Jędryka: Dokładnie za tydzień - 18 kwietnia - odbędzie się ostatnie posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Kończy się ósma kadencja tego zgromadzenia. Czy da się ją podsumować w kilku zdaniach?
Kosma Złotowski: W kilku zdaniach trudno jest podsumować, bo pięć lat to jednak szmat czasu. Można powiedzieć tak - udało nam się wspólnie z Brytyjczykami i Duńczykami stworzyć trzecią co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim - frakcję europejskich konserwatystów i reformatorów. To duży sukces, bo głos tej grupy przeciwnej Federalnej Europie było słychać przez całe pięć lat. My mówimy, że jesteśmy za Europą ojczyzn, za współpracą narodów w Europie, za wolnym rynkiem. Głosowaliśmy zawsze przeciwko takim protekcjonistycznym tendencjom, które w tej kadencji były bardzo widoczne. Chociaż z jednej strony mówi się o wspólnym europejskim rynku, to z drugiej strony usiłuje się go tak przykroić, żeby wspólny nie był, a w każdym razie nie dla wszystkich.

Czy spodziewa się Pan, że podobna frakcja europejskich konserwatystów i reformatorów będzie mogła być odtworzona w następnej kadencji Parlamentu Europejskiego?
- Albo ta sama, pod tą samą nazwą, albo nowa - zobaczymy po wyborach, rozmowy trwają. Dlatego po wyborach, bo wtedy będzie wiadomo kto dokładnie czym dysponuje. Musimy poczekać. Konkretne rozmowy będą prowadzone po 26 maja.

Jakie decyzje, uchwały, debaty uważa Pan za najważniejsze w tej kadencji?
- Z mojego punktu widzenia najważniejszą była debata, która ciągnęła się przez 2 lata, dotycząca pakietu mobilności. Z mojego punktu widzenia dlatego, że byłem członkiem komisji transportu, a to właśnie ta komisja była wiodącą w tym wypadku. Pakiet mobilności to pakiet trzech projektów dyrektyw regulujących rynek transportu towarów w Europie - regulujących w ten sposób, by Europę podzielić na wschód i zachód, czy może na centrum i peryferie. Ostatecznie udało nam się doprowadzić do tego, że do końca tej kadencji Parlamentu procedura nie zostanie zakończona. W Parlamencie Europejskim nie ma wprawdzie zwyczaju, jak w polskim Sejmie, że istnieje zasada dyskontynuacji, ale będzie nowa komisja, nowy Parlament, za chwilę też nowa Komisja Europejska, a więc nowe podejście.

Ostatnie głosowanie w sprawie pakietu mobilności było przegrane. Pokazało chyba, że Niemcy i Francja nie grają czysto.
- Owszem, został złamany regulamin Parlamentu Europejskiego, który mówi o tym, w jaki sposób układa się poprawki do głosowania. Zostały ułożone w bloki przeciwko temu regulaminowi. My oczywiście przeciwko temu protestujemy - my, to znaczy nie tylko frakcja europejskich konserwatystów i reformatorów, ale także posłowie z innych frakcji - zwłaszcza z Europy Wschodniej, ale także jest z Hiszpanii, Portugalii, Irlandii (...).

Zobacz także

2020-02-21, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, którego pytaliśmy między innymi o możliwość kompromisu w polskim życiu politycznym po wyborach pr ... » więcej 2020-02-20, godz. 06:00 Jarosław Gowin [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Rozmawialiśmy o kondycji nauki polskiej, a także o sytuacji pol ... » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS prof. Zbigniew Girzyński. Temat to obchodzony po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Czy takie święto jest potrzebne? Czego ... » więcej 2020-02-18, godz. 06:30 Janusz Zemke Gościem Marcina Kupczyka w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK był Janusz Zemke. Polityk lewicy został doradcą Roberta Biedronia ds. bezpieczeństwa, a w razie ... » więcej 2020-02-17, godz. 06:00 Stanisław Burdziej [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Stanisław Burdziej, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o społecznym postrzeg ... » więcej 2020-02-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski [wideo] Jaki temat może zdominować kampanię prezydencką? W jaki sposób da się połączyć zwaśnione strony, co zapowiada prezes PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kos ... » więcej 2020-02-13, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem rozmowy dnia był europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski, którego pytaliśmy między innymi o środową debatę budżetową w Parlamencie Europejsk ... » więcej 2020-02-12, godz. 06:30 Arkadiusz Myrcha Gościem Michała Jędryki w środowej „Rozmowie dnia” był poseł Arkadiusz Myrcha z klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej. R ... » więcej 2020-02-11, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy między innymi o Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112.Michał Jędryka ... » więcej 2020-02-10, godz. 06:00 Wojciech Peszyński Jak będzie wyglądała kampania prezydencka? Na jakich tematach będą koncentrowali się kandydaci na urząd prezydenta? Jakich błędów powinni unikać, a na co post ... » więcej
12345