Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-10, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski/fot. archiwum
Kosma Złotowski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski
Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy Dnia, której gościem był Kosma Złotowski - europarlamentarzysta z Prawa i Sprawiedliwości.

Michał Jędryka: Dokładnie za tydzień - 18 kwietnia - odbędzie się ostatnie posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Kończy się ósma kadencja tego zgromadzenia. Czy da się ją podsumować w kilku zdaniach?
Kosma Złotowski: W kilku zdaniach trudno jest podsumować, bo pięć lat to jednak szmat czasu. Można powiedzieć tak - udało nam się wspólnie z Brytyjczykami i Duńczykami stworzyć trzecią co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim - frakcję europejskich konserwatystów i reformatorów. To duży sukces, bo głos tej grupy przeciwnej Federalnej Europie było słychać przez całe pięć lat. My mówimy, że jesteśmy za Europą ojczyzn, za współpracą narodów w Europie, za wolnym rynkiem. Głosowaliśmy zawsze przeciwko takim protekcjonistycznym tendencjom, które w tej kadencji były bardzo widoczne. Chociaż z jednej strony mówi się o wspólnym europejskim rynku, to z drugiej strony usiłuje się go tak przykroić, żeby wspólny nie był, a w każdym razie nie dla wszystkich.

Czy spodziewa się Pan, że podobna frakcja europejskich konserwatystów i reformatorów będzie mogła być odtworzona w następnej kadencji Parlamentu Europejskiego?
- Albo ta sama, pod tą samą nazwą, albo nowa - zobaczymy po wyborach, rozmowy trwają. Dlatego po wyborach, bo wtedy będzie wiadomo kto dokładnie czym dysponuje. Musimy poczekać. Konkretne rozmowy będą prowadzone po 26 maja.

Jakie decyzje, uchwały, debaty uważa Pan za najważniejsze w tej kadencji?
- Z mojego punktu widzenia najważniejszą była debata, która ciągnęła się przez 2 lata, dotycząca pakietu mobilności. Z mojego punktu widzenia dlatego, że byłem członkiem komisji transportu, a to właśnie ta komisja była wiodącą w tym wypadku. Pakiet mobilności to pakiet trzech projektów dyrektyw regulujących rynek transportu towarów w Europie - regulujących w ten sposób, by Europę podzielić na wschód i zachód, czy może na centrum i peryferie. Ostatecznie udało nam się doprowadzić do tego, że do końca tej kadencji Parlamentu procedura nie zostanie zakończona. W Parlamencie Europejskim nie ma wprawdzie zwyczaju, jak w polskim Sejmie, że istnieje zasada dyskontynuacji, ale będzie nowa komisja, nowy Parlament, za chwilę też nowa Komisja Europejska, a więc nowe podejście.

Ostatnie głosowanie w sprawie pakietu mobilności było przegrane. Pokazało chyba, że Niemcy i Francja nie grają czysto.
- Owszem, został złamany regulamin Parlamentu Europejskiego, który mówi o tym, w jaki sposób układa się poprawki do głosowania. Zostały ułożone w bloki przeciwko temu regulaminowi. My oczywiście przeciwko temu protestujemy - my, to znaczy nie tylko frakcja europejskich konserwatystów i reformatorów, ale także posłowie z innych frakcji - zwłaszcza z Europy Wschodniej, ale także jest z Hiszpanii, Portugalii, Irlandii (...).

Zobacz także

2019-05-20, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak W programie Czyste powietrze podpisano już ponad 1000 umów na dofinansowanie inwestycji chroniących środowisko w domach prywatnych. Czy program ma szansę na r ... » więcej 2019-05-17, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski. Komentator życia politycznego odniósł się do spraw , które stały się elementami kampanii do Parlamen ... » więcej 2019-05-16, godz. 06:03 Paweł Machalski Politycy i partie polityczne, a także liczni przedstawiciele Kościoła katolickiego reagują na fakty przedstawione w filmie braci Sekielskich. Jak ten film wpł ... » więcej 2019-05-15, godz. 06:00 Paweł Olszewski Prawica przygotowała szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak głosować będzie w tej sprawie opozycja? Dlaczego upubliczniony został list do nuncjusz ... » więcej 2019-05-14, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Jakie są szanse na powołanie komisji państwowo-kościelnej/świecko-kościelnej do spraw wyjaśnienia zjawiska pedofilii w Kościele w Polsce? Na ile skuteczne moż ... » więcej 2019-05-13, godz. 04:15 Bartosz Kownacki 11 maja minęło sto lat od utworzenia Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ta data stała się symbolicznym początkiem wywiadu i kontrwywiadu wojskow ... » więcej 2019-05-10, godz. 06:00 Sylwia Żakowska-Stasiszyn i Aleksandra Hapka Edukacja i promocja dziedzictwa kulinarnego regionu - to główny cel organizowanej w weekend (11-12 maja) w Minikowie imprezy pod hasłem „Lato na wsi - święto ... » więcej 2019-05-09, godz. 06:30 dr hab. Radosław Sojak W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się rozmaite patologie. A to problem pedofilii, to znów przemocy w rodzinie, innym razem jakieś grupy twierdzą ż ... » więcej 2019-05-08, godz. 06:00 Prof. Joanna Madalińska-Michalak Jaka jest siła i jakie są słabości polskiego systemu edukacji? Gościem Rozmowy Dnia była prof. Joanna Madalińska-Michalak z Uniwersytetu Warszawskiego, przewo ... » więcej 2019-05-07, godz. 06:45 Piotr Król O inwestycjach infrastrukturalnych w regionie: drogach S10 i S5, o porcie multimodalnym oraz o połączeniach regionu z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Rozmow ... » więcej
12345