Poniedziałek, 27 maja 2019 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-08, 06:01 Robert Erdmann

Mirosława Kaczyńska

Mirosława Kaczyńska. Fot. Archiwum
Mirosława Kaczyńska. Fot. Archiwum
Dzisiaj jesteśmy w szkole w Dobrczu, gdzie rozmawiamy z Mirosławą Kaczyńską, prezesem Oddziału ZNP w Bydgoszczy o strajku w oświacie. Ile szkół z regionu przystąpiło do akacji? Jak długo potrwa strajk? To tylko część pytań, które zadane zostaną w porannej, poniedziałkowej Rozmowie dnia PR PiK.

Robert Erdmann: Ile szkół z regionu przystąpiło do akcji strajkowej?

Mirosława Kaczyńska: Dane będą nieco później, ponieważ zbieramy te informacje.

Jak długo potrwa strajk?

Trudno powiedzieć. Zapowiedzieliśmy to jako strajk bezterminowy. Jeszcze do wczoraj myśleliśmy, że uda się uniknąć tej bardzo trudnej sytuacji, bo jest to trudna sytuacja zarówno dla nauczycieli, jak i dla rodziców i dzieci. Wszystko zależy od tego czy deklaracje o ponownym rozpoczęciu rozmów są deklaracjami prawdziwymi czy deklaracjami, które mają przerzucić odpowiedzialność na strajkujących. My jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów, ale rozmów, które będą chociaż w jakiś sposób przybliżały nas do postulatów, które zgłosiliśmy i do chociaż jakiejś satysfakcji z naszej pracy.

Czyli strajk może trwać dwie godziny, dwa dni lub do świąt?

Wszystko zależy od tego czy będzie porozumienie z rządem, czy w ogóle to będzie możliwe. Jak sama nazwa strajku wskazuje, potrwa tyle, w zależności od tego jakie będą dla nas propozycje. (...).

A co z dziećmi i rodzicami? W tej chwili można przyjąć, że jest zrozumienie dla postawy nauczycieli, ale takie zrozumienie może wyparować pod dwóch, trzech dniach, kiedy zacznie problem z opieką nad dziećmi?

Ogłaszając strajk, braliśmy to pod uwagę. Mając świadomość, że jeżeli mówimy o bezterminowym strajku to mówimy o tym, że te kłopoty, brak możliwości pracy w szkole, będą utrudnieniem dla rodziców i dzieci. Mamy nadzieję, że tak jak jest do tej pory, większość rodziców, którzy mają dzieci w placówkach oświatowych, będzie miała zrozumienie, że nie mamy właściwie innego wyjścia, niż w taki sposób domagać się uwagi i chęci porozumienia. (...). Nauczyciel niesfrustrowany, nauczyciel, który czuje, że jest potrzebny, czuje to, że ma poparcie, to będzie nauczyciel twórczy, który będzie z chęcią przychodził do pracy, bo o taką szkołę walczymy.

Część samorządów zapowiedziała, że w taki czy inny sposób wyrówna strajkującym nauczycielom pensje, za czas strajku. Jednak są też samorządy, które tego nie zrobią. Czy związki zawodowe przewidują utworzenie funduszu koleżeńsko-nauczycielskiego?

Rzeczywistość jest taka, że nauczyciele, za każdy dzień strajku tracą dniówkę, podobnie jak pracownicy administracji i obsługi. Takie są realia: jak strajkujesz - nie zarabiasz. Rozmowy z samorządami, które w jakiś sposób chcą nas wesprzeć, to są, jak na razie, przypuszczenia. My tego nie wiemy, czy faktycznie będzie możliwość rekompensaty za te dni. Wszyscy, którzy przystępują do strajku mają świadomość, że poświęcają również pieniądze swojej rodziny po to by walczyć o lepszą oświatę. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Mirosława Kaczyńska

Zobacz także

2019-05-24, godz. 05:40 Radosław Sajna Gościem Rozmowy Dnia był prof. UKW Radosław Sajna, kierownik Katedry Dziennikarstwa, Nowych Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ... » więcej 2019-05-23, godz. 06:00 Prof. Roman Bäcker Gościem czwartkowej Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Roman Bäcker - politolog, socjolog, historyk i prawnik. Rozmawialiśmy o tworzącym się w Polsce nowym syste ... » więcej 2019-05-22, godz. 06:00 Prof. Andrzej Zybertowicz Czy sondaże dają rzeczywisty obraz preferencji społecznych przed wyborami? Co sprawia, że te preferencje się zmieniają? Co powinno być prawdziwym tematem deb ... » więcej 2019-05-21, godz. 06:00 Prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy. Temat rozmowy to dotychczasowy przebieg kampanii wyborczej, najnowsze sondaże ... » więcej 2019-05-20, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak W programie Czyste powietrze podpisano już ponad 1000 umów na dofinansowanie inwestycji chroniących środowisko w domach prywatnych. Czy program ma szansę na r ... » więcej 2019-05-17, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski. Komentator życia politycznego odniósł się do spraw , które stały się elementami kampanii do Parlamen ... » więcej 2019-05-16, godz. 06:03 Paweł Machalski Politycy i partie polityczne, a także liczni przedstawiciele Kościoła katolickiego reagują na fakty przedstawione w filmie braci Sekielskich. Jak ten film wpł ... » więcej 2019-05-15, godz. 06:00 Paweł Olszewski Prawica przygotowała szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak głosować będzie w tej sprawie opozycja? Dlaczego upubliczniony został list do nuncjusz ... » więcej 2019-05-14, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Jakie są szanse na powołanie komisji państwowo-kościelnej/świecko-kościelnej do spraw wyjaśnienia zjawiska pedofilii w Kościele w Polsce? Na ile skuteczne moż ... » więcej 2019-05-13, godz. 04:15 Bartosz Kownacki 11 maja minęło sto lat od utworzenia Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ta data stała się symbolicznym początkiem wywiadu i kontrwywiadu wojskow ... » więcej
12345