Niedziela, 31 maja 2020 r.   Imieniny: Anieli, Petronel
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-08, 06:01 Robert Erdmann

Mirosława Kaczyńska

Mirosława Kaczyńska. Fot. Archiwum
Mirosława Kaczyńska. Fot. Archiwum
Dzisiaj jesteśmy w szkole w Dobrczu, gdzie rozmawiamy z Mirosławą Kaczyńską, prezesem Oddziału ZNP w Bydgoszczy o strajku w oświacie. Ile szkół z regionu przystąpiło do akacji? Jak długo potrwa strajk? To tylko część pytań, które zadane zostaną w porannej, poniedziałkowej Rozmowie dnia PR PiK.

Robert Erdmann: Ile szkół z regionu przystąpiło do akcji strajkowej?

Mirosława Kaczyńska: Dane będą nieco później, ponieważ zbieramy te informacje.

Jak długo potrwa strajk?

Trudno powiedzieć. Zapowiedzieliśmy to jako strajk bezterminowy. Jeszcze do wczoraj myśleliśmy, że uda się uniknąć tej bardzo trudnej sytuacji, bo jest to trudna sytuacja zarówno dla nauczycieli, jak i dla rodziców i dzieci. Wszystko zależy od tego czy deklaracje o ponownym rozpoczęciu rozmów są deklaracjami prawdziwymi czy deklaracjami, które mają przerzucić odpowiedzialność na strajkujących. My jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów, ale rozmów, które będą chociaż w jakiś sposób przybliżały nas do postulatów, które zgłosiliśmy i do chociaż jakiejś satysfakcji z naszej pracy.

Czyli strajk może trwać dwie godziny, dwa dni lub do świąt?

Wszystko zależy od tego czy będzie porozumienie z rządem, czy w ogóle to będzie możliwe. Jak sama nazwa strajku wskazuje, potrwa tyle, w zależności od tego jakie będą dla nas propozycje. (...).

A co z dziećmi i rodzicami? W tej chwili można przyjąć, że jest zrozumienie dla postawy nauczycieli, ale takie zrozumienie może wyparować pod dwóch, trzech dniach, kiedy zacznie problem z opieką nad dziećmi?

Ogłaszając strajk, braliśmy to pod uwagę. Mając świadomość, że jeżeli mówimy o bezterminowym strajku to mówimy o tym, że te kłopoty, brak możliwości pracy w szkole, będą utrudnieniem dla rodziców i dzieci. Mamy nadzieję, że tak jak jest do tej pory, większość rodziców, którzy mają dzieci w placówkach oświatowych, będzie miała zrozumienie, że nie mamy właściwie innego wyjścia, niż w taki sposób domagać się uwagi i chęci porozumienia. (...). Nauczyciel niesfrustrowany, nauczyciel, który czuje, że jest potrzebny, czuje to, że ma poparcie, to będzie nauczyciel twórczy, który będzie z chęcią przychodził do pracy, bo o taką szkołę walczymy.

Część samorządów zapowiedziała, że w taki czy inny sposób wyrówna strajkującym nauczycielom pensje, za czas strajku. Jednak są też samorządy, które tego nie zrobią. Czy związki zawodowe przewidują utworzenie funduszu koleżeńsko-nauczycielskiego?

Rzeczywistość jest taka, że nauczyciele, za każdy dzień strajku tracą dniówkę, podobnie jak pracownicy administracji i obsługi. Takie są realia: jak strajkujesz - nie zarabiasz. Rozmowy z samorządami, które w jakiś sposób chcą nas wesprzeć, to są, jak na razie, przypuszczenia. My tego nie wiemy, czy faktycznie będzie możliwość rekompensaty za te dni. Wszyscy, którzy przystępują do strajku mają świadomość, że poświęcają również pieniądze swojej rodziny po to by walczyć o lepszą oświatę. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Mirosława Kaczyńska

Zobacz także

2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej 2020-05-18, godz. 06:00 Adam Bujak Przez ponad 40 lat fotografował Karola Wojtyłę, był świadkiem jego posługi. Najpierw jako biskupa, potem kardynała i papieża Jana Pawła II. Adam Bujak uczestn ... » więcej
12345