Niedziela, 17 listopada 2019 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-01, 06:00 Robert Erdmann/Redakcja

dr Krzysztof Osiński

dr Krzysztof Osiński Fot. Archiwum
dr Krzysztof Osiński Fot. Archiwum
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w centrum uwagi jest młodzież, która działała w organizacjach niepodległościowych, także na Pomorzu i Kujawach. Gościem Rozmowy dnia był historyk, dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej Delegatury IPN.Robert Erdmann: Dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jakie wydarzenia w ramach obchodów?


dr Krzysztof Osiński: Staramy się upamiętnić Żołnierzy Wyklętych przez cały rok, natomiast 1 marca od kilku lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który sposób wyjątkowy podkreśla dokonania tych osób, które po II wojnie światowej nie złożyły broni, uznając że Polska nie odzyskała niepodległości i nie osiągnęła tego celu, który założyli sobie żołnierze w 1939 roku, kiedy poszli walczyć o obronę zagrożonej Ojczyzny i Polska znalazła się pod nową okupacją. Okupacją, która w niektórych aspektach była jeszcze gorsza, ponieważ nie zniewala nas tylko fizycznie, ale również duchowo, narzucając zbrodniczy ustrój komunistyczny i podporządkowując nas, jako naród, jako państwo, obcemu mocarstwu ze stolicą w Moskwie. W tym roku również bogaty program. Już wczoraj w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odbył się Koncert Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

A dzisiaj?

O godz. 10:00 nastąpi odsłonięcie tablicy na siedzibie dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy przy ul. Markwarta 4, która będzie informować, że właśnie w tym miejscu więzieni i mordowani byli członkowie niepodległościowego podziemia. Później mamy składanie kwiatów w miejscach związanych z Żołnierzami Wyklętymi, w tym oddanie hołdu na cmentarzu na ul. Kcyńskiej, gdzie znajduje się "Bydgoska Łączka", gdzie potajemnie chowano pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Potem odsłonięcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, ale również finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. To jest inicjatywa, która spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. W tym roku musieliśmy dokonać wręcz swoistej selekcji, ograniczyć udział uczniów, żeby organizacyjnie to wszystko dobrze przeprowadzić. Uczniowie będą nagrodzeni. Mam nadzieję, że w kolejnych latach zachęci to ich, ale również ich kolegów i koleżanki do zaangażowania się w tego typu przedsięwzięcie. To nie koniec - również wiele wykładów, zajęć edukacyjnych, warsztatów dla uczniów przeprowadzanych przez edukatorów Instytutu Pamięci Narodowej. Nie kończymy upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych na tym jednym dniu. Kontynuujemy to w kolejnych dniach. Między innymi 3 marca spotykamy się przy grobie Leszka Białego. To jest postać symboliczna dla Bydgoszczy, ponieważ jest to zasłużony działacz Armii Krajowej, szef Wydziału Łączności AK na Pomorze, który już miesiąc po oswobodzeniu Bydgoszczy spod okupacji niemieckiej został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i zadręczony. Zginął za Ojczyznę 3 marca 1945. Co roku spotykamy się właśnie tego dnia przy jego grobie, żeby zapalić symbolicznie znicze, złożyć kwiaty i uhonorować jego, ale również jemu podobnych ludzi. Serdecznie zapraszam, gdyby ktoś z naszych słuchaczy był zainteresowany. Spotykamy się na cmentarzu na Bielawkach przy al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w niedzielę 3 marca o godz. 17:00.

IPN przywołuje w tym roku pamięć o młodzieżowych organizacjach niepodległościowych w latach 1944 - 56. Czy wiemy jaka była wówczas skala ruchu oporu ze strony młodych ludzi?

Są badania prowadzone zarówno w odniesieniu do poszczególnych grup, jak i całości. Szacuje się, że od 10 do 20 tys. młodych osób uczestniczyło w takich grupach oporu, których było około tysiąca w skali kraju. W naszym regionie również tego typu grupy działały. Ci młodzi ludzie byli szykanowani z powodu odmiennych poglądów, z powodu tego, że nie chcieli podporządkować się władzom komunistycznym, nie chcieli wyrzec się ideałów niepodległościowych i odwoływali się do tradycji II Rzeczypospolitej. Ponieśli wielką karę - trafiali do więzienia, wyrzucanie byli ze szkół, trafiali do obozów pracy, gdzie byli poddani katorżniczemu wysiłkowi. To często łamało ich życie, zdrowie, a czasami również umierali z wycieńczenia.

A gdyby ktoś z nauczycieli chciał się wzbogacić o jakieś materiały edukacyjne, dydaktyczne, może się zgłosić się do IPN?

Oczywiście. Zapraszam do naszej siedziby przy ulicy Słowackiego 1 w Bydgoszczy, 2. piętro, w godz. 9:00 - 15:00. Pracownicy są do dyspozycji, wydają pakiety edukacyjne nauczycielom i te pakiety będą mogły służyć w szkołach do prowadzenia zajęć na temat Żołnierzy Wyklętych.

Wspomniał pan o "Bydgoskiej Łączce" na cmentarzu przy ul Kcyńskiej. Kiedy kolejny etap prac poszukiwawczych?

Jeszcze w marcu podjęte będą kolejne prace poszukiwawcze. Dr Alicja Paczoska - Hauke wytypowała kolejne miejsca i kolejne osoby, których będziemy poszukiwać. Myślę, że w niedługim czasie będziemy mogli ogłosić jakie są efekty tych poszukiwaniu.

A szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń związanych z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych znaleźć można na stronie IPN?

Tak, odsyłam na stronę internetową bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, ale również na naszą facebookową stronę, gdzie znaleźć można wszystkie informacje.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Osiński

Zobacz także

2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej
12345