Czwartek, 25 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-27, 06:00 Marcin Kupczyk

Paweł Słupski

Drony to nie przyszłość, lecz teraźniejszość. Tak zapewniają w Toruniu, gdzie działania związane z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych są zaawansowane bardziej niż w innych miastach. Komercyjne i prospołeczne wykorzystanie dronów było tematem Rozmowy dnia Radia PiK. A jej gościem - Paweł Słupski, prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii z Torunia.

Marcin Kupczyk: Toruń jest na najlepszej drodze do wprowadzenia autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych nad miastem. Co to oznacza?

Paweł Słupski: My tak naprawdę zrobiliśmy dopiero pierwszy krok pod to, żeby przygotować Toruń do wprowadzenia autonomicznego ruchu dronów w przestrzeni miejskiej. Ostatecznie ma to wyglądać tak, iż w Toruniu, ale także w przyszłości, także w innych miastach będą świadczone usługi, zarówno te tzw. prospołeczne jak i później komercyjne za pomocą tzw. dronów, które będą się poruszały bez udziału operatora czyli w tzw. automacie.

Ruszyły działania mające przygotować miasto by stało się ono tzw. "miastem drone-ready", zatem drony to nie tylko zabawa dla dzieci i dla dorosłych?

My patrzymy na drony jako urządzenia, które tak naprawdę mają służyć człowiekowi, czyli pomagać mu, zwiększać jego bezpieczeństwo, zwiększać jakość życia, a samo pojęcie "miasto drone-ready" oznacza miasta, które będą gotowe na przyjecie tej technologii i wykorzystanie jej dla swojego miasta.

Czy Toruń jest takim miastem, które zrobiło większe postępy niż inne?

Ja nie boję się powiedzieć, że Toruń jest pierwszym miastem w Polsce, które na poważnie podszedł do tego tematu i wdraża już konkretne działania. Sama idea powstała w 2016 roku i była to tzw. deklaracja warszawska podpisana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, które zadeklarowały w takim liście intencyjnym, iż do końca 2019 roku jednostki samorządu terytorialnego czyli miasta w UE przygotują fundamenty pod wprowadzenie usług z pomocą dronów. W momencie, kiedy ta deklaracja została podpisana prawo nie było dostosowane do tego typu rozwiązań, bo technologia jest już gotowa. W Polsce niedawno weszło nowe prawo dotyczące używania dronów, prawo to jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie, jeśli nie w świecie i to tak naprawdę otworzyło drogę do tej idei w poszczególnych miastach. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Słupski

Zobacz także

2019-04-25, godz. 07:00 Jerzy Wiśniewski Szef oświatowej "Solidarności" w Toruniu Jerzy Wiśniewski w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK wyraził nadzieję, że nauczyciele będą na maturach. Dodał też, że ... » więcej 2019-04-24, godz. 06:00 Sławomir Wittkowicz Wolny Związek Zawodowy Solidarność-Oświata działający przy Forum Związków Zawodowych podjął decyzję o kontynuowaniu strajku nauczycieli. Przewodniczący związk ... » więcej 2019-04-23, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia był senator Andrzej Kobiak, z którym rozmawialiśmy o dalszych losach upamiętnienia Leona Janty-Połczyńskiego oraz znaczeniu przyszłoroczn ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są może tak szeroko znane, jak kolędy, ale stanowią wyjątkowo bogaty element europejskiej kul ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej
12345