Środa, 26 lutego 2020 r.   Imieniny: Mirosława, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-27, 06:00 Marcin Kupczyk

Paweł Słupski

Drony to nie przyszłość, lecz teraźniejszość. Tak zapewniają w Toruniu, gdzie działania związane z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych są zaawansowane bardziej niż w innych miastach. Komercyjne i prospołeczne wykorzystanie dronów było tematem Rozmowy dnia Radia PiK. A jej gościem - Paweł Słupski, prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii z Torunia.

Marcin Kupczyk: Toruń jest na najlepszej drodze do wprowadzenia autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych nad miastem. Co to oznacza?

Paweł Słupski: My tak naprawdę zrobiliśmy dopiero pierwszy krok pod to, żeby przygotować Toruń do wprowadzenia autonomicznego ruchu dronów w przestrzeni miejskiej. Ostatecznie ma to wyglądać tak, iż w Toruniu, ale także w przyszłości, także w innych miastach będą świadczone usługi, zarówno te tzw. prospołeczne jak i później komercyjne za pomocą tzw. dronów, które będą się poruszały bez udziału operatora czyli w tzw. automacie.

Ruszyły działania mające przygotować miasto by stało się ono tzw. "miastem drone-ready", zatem drony to nie tylko zabawa dla dzieci i dla dorosłych?

My patrzymy na drony jako urządzenia, które tak naprawdę mają służyć człowiekowi, czyli pomagać mu, zwiększać jego bezpieczeństwo, zwiększać jakość życia, a samo pojęcie "miasto drone-ready" oznacza miasta, które będą gotowe na przyjecie tej technologii i wykorzystanie jej dla swojego miasta.

Czy Toruń jest takim miastem, które zrobiło większe postępy niż inne?

Ja nie boję się powiedzieć, że Toruń jest pierwszym miastem w Polsce, które na poważnie podszedł do tego tematu i wdraża już konkretne działania. Sama idea powstała w 2016 roku i była to tzw. deklaracja warszawska podpisana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, które zadeklarowały w takim liście intencyjnym, iż do końca 2019 roku jednostki samorządu terytorialnego czyli miasta w UE przygotują fundamenty pod wprowadzenie usług z pomocą dronów. W momencie, kiedy ta deklaracja została podpisana prawo nie było dostosowane do tego typu rozwiązań, bo technologia jest już gotowa. W Polsce niedawno weszło nowe prawo dotyczące używania dronów, prawo to jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie, jeśli nie w świecie i to tak naprawdę otworzyło drogę do tej idei w poszczególnych miastach. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Słupski

Zobacz także

2020-02-25, godz. 06:50 Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentatora poprosiliśmy m.in. o skomentowanie najn ... » więcej 2020-02-24, godz. 05:32 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, a rozmawialiśmy o stanie ochrony zdrowia, a zwłaszcza o onkologii, w kon ... » więcej 2020-02-21, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, którego pytaliśmy między innymi o możliwość kompromisu w polskim życiu politycznym po wyborach pr ... » więcej 2020-02-20, godz. 06:00 Jarosław Gowin [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Rozmawialiśmy o kondycji nauki polskiej, a także o sytuacji pol ... » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS prof. Zbigniew Girzyński. Temat to obchodzony po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Czy takie święto jest potrzebne? Czego ... » więcej 2020-02-18, godz. 06:30 Janusz Zemke Gościem Marcina Kupczyka w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK był Janusz Zemke. Polityk lewicy został doradcą Roberta Biedronia ds. bezpieczeństwa, a w razie ... » więcej 2020-02-17, godz. 06:00 Stanisław Burdziej [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Stanisław Burdziej, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o społecznym postrzeg ... » więcej 2020-02-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski [wideo] Jaki temat może zdominować kampanię prezydencką? W jaki sposób da się połączyć zwaśnione strony, co zapowiada prezes PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kos ... » więcej 2020-02-13, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem rozmowy dnia był europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski, którego pytaliśmy między innymi o środową debatę budżetową w Parlamencie Europejsk ... » więcej 2020-02-12, godz. 06:30 Arkadiusz Myrcha Gościem Michała Jędryki w środowej „Rozmowie dnia” był poseł Arkadiusz Myrcha z klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej. R ... » więcej
12345