Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-25, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

nadbryg. Janusz Halak

nadbrygadier Janusz Halak Fot. Ireneusz Sanger
nadbrygadier Janusz Halak Fot. Ireneusz Sanger
O największych problemach z jakimi borykają się kujawsko-pomorscy strażacy, o kontrolach escape roomów, czujnikach czadu, ale też o nowym sprzęcie i podwyżkach w "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK z nadbrygadierem Januszem Halakiem, Kujawsko-Pomorskim Komendantem Państwowej Straży Pożarnej.Magda Jasińska: Jaki był 2018 rok dla kujawsko-pomorskich strażaków?


nadbryg. Janusz Halak: Myślę, że na swój sposób wyjątkowy, ale generalnie może powiedzieć, że to był dobry rok. W porównaniu do 2017 roku mieliśmy mniej interwencji, chociaż należy pamiętać, że 2017 był specyficznym rokiem ze względu na usuwanie skutków nawałnic, które przeszły przez zachodnią część naszego województwa. Bilans ubiegłego roku: prawie 28,5 tys. interwencji, z czego 7,5 tys. pożarów, prawie 20 tys. miejscowych zagrożeń, pozostałe to fałszywe alarmy. Pożarów było więcej o około 40 proc., ale trzeba pamiętać, że liczba pożarów zależy przede wszystkim od stopnia palności. Mieliśmy suchy ubiegły rok i tych pożarów było więcej rzeczywiście. Natomiast miejscowe zagrożenia - pamiętny 2017 rok, ponad 6 tys. interwencji związanych ze skutkami nawałnic, więc ubiegły rok zamknęliśmy korzystniejszym bilansem. Było to około 20 proc. mniej interwencji tego typu.

Ważne też, aby strażacy mieli dobry sprzęt, a tego sprzętu nie brakuje... Informowaliśmy szeroko o nowym sprzęcie dla straży i tak było również w 2008 roku.

To prawda. W każdej organizacji są dwa: filary ludzie i sprzęt. Szczególnie dla strażaków ma to duże znaczenie, bo rozwój cywilizacyjny powoduje, że wymogi są coraz większe. Ten sprzęt musi być coraz bardziej nowoczesny. W ubiegłym roku zarówno strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i Państwowej Straży Pożarnej wzbogacili się bardzo mocno o sprzęt, o nowe samochody. Dostaliśmy łącznie 6 mln zł, mówię tylko o dodatkowych pieniądzach, mniej więcej po 30 mln zł dla OSP i PSP. Za to kupiliśmy zarówno nowoczesny sprzęt, jak i również dofinansowaliśmy zakupy nowych samochodów. Tych samochodów trafiła w ubiegłym roku rekordowa liczba, bo 54. Mówię tutaj zarówno o PSP jak i OSP. Cieszymy się bardzo, że te pieniądze do nas trafiają.

Powiedział pan o tej stronie sprzętowej, ale mamy też strony ludzką... Były podwyżki.

Państwowa Straż Pożarna na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych i administracji a centralami związków zawodowych, pamiętamy ubiegłoroczne protesty wszystkich służb mundurowych, i od stycznia tego roku do strażaków, bo o nich mówimy, trafiło średnio 655 zł na etat - stała kwota 520 zł plus element wysługi, ale licząc łącznie z 13 pensją, która będzie płacona w przyszłym roku, to jest 655 zł średnio na etat.

Straż pożarna po po tragicznym wydarzeniu w Koszalinie przeprowadzała kontrolę tzw. escape roomów. Wnioski?

Bezpośrednio po tym zdarzeniu minister zarządził kontrolę we wszystkich tego typu obiektach. Zostały one przeprowadzone w ciągu kilku dni po tym tragicznym piątku. Na terenie naszego województwa istnieje 36 tego typu obiektów, w 31 stwierdzono nieprawidłowości. Zostały wydane decyzje administracyjne, nakazujące usunięcie tych uchybień. Jeden obiekt został zamknięty, ale chciałbym też nadmienić, że po tym tragicznym zdarzeniu dokonano zmian w przepisach i pojawił się zapis, który obliguje właścicieli do przeprowadzania raz na 2 lata próbnych ewakuacji, które mają za zadanie sprawdzenie czy te obiekty są bezpieczne i czy obiekt jest wykonany zgodnie z przepisami w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Również przed uruchomieniem, ale także teraz do końca lutego, każdy tego typu obiekt musi być pod tym kątem sprawdzony. Te sprawdzenia odbywają się w tej chwili. Każdy komendant powiatowy i miejski Państwowej Straży Pożarnej musi zostać na 7 dni przed taką próbną ewakuację powiadomiony o tym, że ona się odbędzie. Mamy już powiadomienia z 22 obiektów, z czterech już wpłynęły protokoły z ich sprawdzenia, ale jest jeszcze czas do końca tego miesiąca. Myślę, że wszystkie zostaną sprawdzone.

Pana zdaniem to wystarczy? Przeprowadzenie próbnych ewakuacji i usunięcie zastrzeżeń w tych 31 przypadkach?

Generalnie powinno wystarczyć, ale wiadomo, że zawsze decyduje człowiek. Należy podkreślić że zgodnie z art. 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej za bezpieczeństwo we wszystkich obiektach, ale przede wszystkim właśnie w takich newralgicznych, jest odpowiedzialny właściciel, zarządca, użytkownik obiektu i bez poważnego podejścia do przepisów w zakresie bezpieczeństwa, bez zdrowego rozsądku, logiki, no i oczywiście spełnienia przepisów, które to regulują, zawsze może dojść do tragicznej sytuacji, czego oczywiście chcielibyśmy uniknąć. Apeluję do wszystkich, żeby podchodzili poważnie do tych wszystkich wymogów.

Staż pożarna prowadzi szerokie akcji edukacyjne, między innymi akcję "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa". Czy już nauczyliśmy się korzystać z czujników pomiaru, chociażby tlenku węgla?

Myślę, że dzięki kampaniom społecznym, również dzięki mediom, bo docieracie do bardzo szerokiego grona mieszkańców, że to podejście jest dużo lepsze. Mieszkańcy zaczynają powoli wyposażać się w czujki, natomiast jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Ubiegły rok kalendarzowy był pod tym względem bardzo tragiczny, ponieważ mieliśmy 9 ofiar śmiertelnych. Ten rok jest zdecydowanie lepszy, bo od 1 stycznia nie ma żadnej ofiary śmiertelne, ale to są rzeczy, na które jako strażacy nie mamy większego wpływu. Oczywiście staramy się w ramach spotkań z mieszkańcami, i nie tylko z mieszkańcami, uczulać, żeby jednak poświęcić te 100 zł, kupić czujkę, my pomożemy w je umieszczeniu. W każdej komendzie powiatowej i miejskiej został powołany koordynator w tym zakresie i on udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy: telefonicznie czy jeżeli jest taka potrzeba u osób starszych, to pomożemy zamontować tę czujkę. Natomiast edukacje jest z pewnością bardzo potrzebna i między innymi takimi elementami edukacji są otwierane sukcesywnie salki edukacyjne dla dzieci tzw. ogniki, bo dzieci najbardziej chłoną tę wiedzę. W ubiegłym roku otworzyliśmy 3 ogniki - w Inowrocławiu, Żninie, Wąbrzeźnie. W tym roku otwarty będzie kolejny w Grudziądzu.

Kuratorium zapytało szkoły o używane w nich ogrzewanie i zamontowane czujniki. W połowie przypadków czujników nie było. Nie ma przepisów, które by do tego zobowiązywały, ale może należałoby je wprowadzić?

Myślę, że tego rodzaju przepisy przydałyby się szczególnie w obiektach "wiekowych", które opalane są węglem, są otwarte komory spalania, bo to przede wszystkim tego typu urządzenia powodują zagrożenia w zakresie wydzielania się tlenku węgla. Rzeczywiście tych przepisów, które nakazują obligatoryjnie wyposażyć obiekty w czujki tlenku węgla, u nas nie ma.

Jak wygląda współpraca między Ochotniczymi Strażami Pożarnymi a PSP? Niedawno słyszeliśmy o naborze do jednostki OSP w bydgoskim Fordonie. Czy Ochotnicze Straże Pożarne bardzo wam pomagają?

Nie tylko pomagają, one są po prostu niezbędne do funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Najlepiej przemówią statystyki. Jeżeli chodzi o działalność interwencyjną OSP i PSP, to w 34 proc. wszystkich interwencji biorą udział tylko zastępy OSP, w kolejnych 17 proc. razem działają OSP i PSP i w 48 proc. interweniuje tylko Państwowa Straż Pożarna. Niektórzy mówią, że Państwa Straż Pożarnej i Ochotnicze Straże Pożarne to dwa płuca, który nie mogą funkcjonować osobno. Myślę, że to porównanie jest dobre, bo działamy ramię w ramię, za co bardzo serdecznie chciałbym podziękować strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych. Są to coraz bardziej nowoczesne, coraz lepiej wyposażone straże, szczególnie te włączone do systemu, a przypomnę, że na prawie 850 jednostek OSP, 209 jest włączonych do systemu, czyli tych najlepszych, najbardziej nowoczesnych, najlepiej wyszkolonych. Ten system funkcjonuje w województwie i w całym kraju.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski - Janusz Halak

Zobacz także

2019-11-21, godz. 06:00 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o jego rezygnacji z kandydowania w prawyborach prezydenckich, o sy ... » więcej 2019-11-20, godz. 06:00 Adam Banaszak [wideo] O propozycji zniesienia granicy 30-krotności przeciętnej pensji w gospodarce złożonej przez Porozumienie, a także o expose premiera. Gościem Rozmowy Dnia był ... » więcej 2019-11-19, godz. 06:06 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Pytaliśmy go, czy nowa kadencja Parlamentu będzie spokojna i merytoryczna, czy Senat staje się nadzieją op ... » więcej 2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej
12345