Piątek, 22 marca 2019 r.   Imieniny: Katarzyny, Bogusława
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-18, 06:00 Michał Jędryka

Michał Kosman

Michał Kosman. Fot. Damian Klich
Michał Kosman. Fot. Damian Klich
Czy na Bliskim Wschodzie dojdzie do wojny z Iranem? Czy zakończoną konferencję w Warszawie można uznawać za sukces polskiej dyplomacji? Jakie znaczenie mają roszczenia premiera Izraela? O to zapytaliśmy eksperta od stosunków międzynarodowych, prof. Michała Kosmana z UKW w Bydgoszczy.

Michał Jędryka: W zeszłym tygodniu odbyła się Konferencja Bliskowschodnia zwołana przez Polskę, choć niektórzy uważają, że przez Stany Zjednoczone. Miał zostać przedstawiony plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, ale nikt nie zna szczegółów tego planu.

prof. Michał Kosman: Muszę podzielić się taką refleksją, że gdy dotarły do mnie pierwsze informacje o organizacji tego szczytu w Warszawie, to wyglądało to dość obiecująco, natomiast z czasem, gdy zaczęły wyciekać przeróżne szczegóły związane z tym, że będzie ten szczyt miał wydźwięk przede wszystkim antyirański to muszę powiedzieć, że mój entuzjazm dla tego wydarzenia trochę zmalał. Musimy postawić się w sytuacji polskiej dyplomacji, tak naprawdę trudno było nam odmówić Stanom Zjednoczonym, jest to nasz sojusznik, główny gwarant naszego bezpieczeństwa. Jak wiemy, wydarzenie wywołało spory rezonans w Iranie, protesty. Pamiętajmy, że Iran nie jest naszym partnerem strategicznym - a Stany Zjednoczone tak.

Iran jeśli nie jest naszym przyjacielem, to życzliwym sprzymierzeńcem. Przynajmniej do tej pory był.

Stosunki polsko-irańskie nie charakteryzują się wielką intensywnością, zatem wybierając między Iranem a Stanami Zjednoczonymi musimy postawić na Stany Zjednoczone. Dużo większą rolę odgrywał ten szczyt w odniesieniu do Unii Europejskiej. Reprezentanci państw europejskich to byli reprezentanci niższego szczebla, a reakcja państw głównego nurtu UE to umiarkowana dezaprobata.

Dlaczego Stany Zjednoczone niepokoi wzrost wpływów Iranu na Bliskim Wschodzie?

Przede wszystkim ten szczyt pokazuje jaka zmiana nastąpiła w polityce Stanów Zjednoczonych po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa. Wcześniej, w czasach Baracka Obamy, polityka bliskowschodnia Stanów Zjednoczonych była bardziej zrównoważona, poparcie dla Izraela nie było tak nieograniczone. Pamiętamy, że Izrael bardzo negatywnie przyjął podpisanie porozumienia nuklearnego z Iranem w 2015 roku. Widać wyraźnie, że od czasu objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa to wahadło sympatii dość wyraźnie przechyliło się w stronę Izraela.

Ale państwa zachodnie, jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja są zadowolone z tego porozumienia nuklearnego z Iranem.

Oczywiście, same negocjowały wraz ze Stanami Zjednoczonymi, to było 6 państw, 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa plus Niemcy. Państwa europejskie, które brały w tym udział uważają, że to porozumienie funkcjonuje, że jest ważne. Natomiast Izrael od początku był przeciwny temu porozumieniu, a teraz w okresie prezydentury Trumpa Stany Zjednoczone przyjęły punkt widzenia Izraela. Nic nie wskazuje na to, żeby Iran łamał warunki tego porozumienia. Przeciwnicy Iranu nie opublikowali, żadnych dowodów na to. Natomiast poważnym problemem, który dostrzegają Stany Zjednoczone i Europa, jest program rakietowy Iranu. Iran zamierza skonstruować pociski, które byłyby zdolne atakować Izrael i to jest problem. Druga kwestia to jest poparcie dla określonych ruchów terrorystycznych jak Hezbollah lub plemię Huti w Jemenie. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Michał Kosman

Zobacz także

2019-03-22, godz. 06:03 Tomasz Okoński - Na razie czekamy do 15 kwietnia, potem przyjdzie czas na kolejne kroki - tak rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg, Tomasz Okoński - gość R ... » więcej 2019-03-21, godz. 06:00 Paweł Skutecki O postępie prac nad zmianami w Kodeksie rodzinnym. Jedna z propozycji zakłada na przykład karę 2 lat więzienia za uporczywe uniemożliwianie widywania się z dz ... » więcej 2019-03-20, godz. 00:00 Krzysztof Czabański Dlaczego doszło do zmian w Zarządach TVP i PR? Jakie efekty mają przynieść zmiany ? Te m.in. pytania pojawiły się w środowej (20.03) Rozmowie dnia PR PiK, któ ... » więcej 2019-03-19, godz. 06:30 Jerzy Kwieciński Jak daleko jest do końca negocjacji w sprawie unijnych funduszy na lata 2021-2027? Co w praktyce oznacza dla Polski wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejsk ... » więcej 2019-03-18, godz. 06:30 Janusz Zemke - Przystąpienie do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówił Janusz Zemke, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Eur ... » więcej 2019-03-15, godz. 06:00 Luiza Chmielewska Jakie prawa mają konsumenci w kontaktach ze sprzedawcami i usługodawcami? Kiedy i jak należy dochodzić swoich praw? O czym trzeba wiedzieć, aby roszczenia był ... » więcej 2019-03-14, godz. 06:31 Prof. Tomasz Kawski - Wydarzenia z 1968 roku miały ze strony rządzących charakter antysemicki i ponosił za to odpowiedzialność również generał Wojciech Jaruzelski - mówił w Polsk ... » więcej 2019-03-13, godz. 06:00 dr Kamila Sierzputowska Przez ostatnie dwa dni naukowcy z całego kraju debatowali w Bydgoszczy nad międzynarodową pozycją Polski w 20 lat od wstąpienia do NATO. Kierownikiem konferen ... » więcej 2019-03-12, godz. 06:12 Andrzej Wiśniewski - Nawet 10 tysięcy operacji zaćmy uda się wykonać w regionie za dodatkowe pieniądze, które otrzyma kujawsko-pomorski NFZ - poinformował w porannej Rozmowie dn ... » więcej 2019-03-11, godz. 06:00 Kosma Złotowski Deklaracja europejska "Polska sercem Europy" zaprezentowana została na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie. Zwraca ona uwagę w pierwszych ... » więcej
12345