Środa, 20 listopada 2019 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-14, 06:00 Michał Jędryka

Mariola Wach

Mariola Wach. Fot. Tomasz Kaźmierski
Mariola Wach. Fot. Tomasz Kaźmierski
Od początku 2019 r. obowiązuje znowelizowana ustawa dotycząca bezpłatnej pomocy prawnej. Kto może z niej skorzystać i z jakimi problemami najczęściej przychodzą interesanci? Na te pytania odpowie adwokat, mec. Mariola Wach.

Michał Jędryka: Od początku tego roku w zasadzie każdy obywatel może skorzystać z systemu bezpłatnej porady prawnej. Pani mecenas jest jedną z osób udzielających takich porad. Co trzeba zrobić? Jakie warunki spełnić, żeby bezpłatną poradę uzyskać?

Mariola Wach: Już od początku 2016 roku na terenie całego kraju obowiązuje system darmowej pomocy prawnej wprowadzony ustawą z dnia 5.08.2015 roku. Następnie na podstawie tej wskazanej ustawy oraz ustawy zmieniającej, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku, rozszerzono jednak katalog beneficjentów, którzy mogą skorzystać z takiej pomocy prawnej. Kiedyś były ograniczenia wieku, wykształcenia, teraz z takiej pomocy może skorzystać każda osoba, która złoży stosowne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Gdzie można znaleźć takie punkty pomocy prawnej, gdzie ich szukać?

Na terenie Bydgoszczy działa dziesięć punktów oraz cztery punkty płatnego poradnictwa obywatelskiego, wykaz punktów z dokładnym wskazaniem adresów, godzin urzędowania, każdy zainteresowany może znaleźć na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

I ewentualnie innych miast województwa, bo w każdej gminie takie punkty muszą być.

Zgadza się, w urzędzie miasta lub gminy takie informacje powinny być.

Z jakimi problemami może obywatel, interesant przyjść, żeby taką bezpłatną poradę prawną uzyskać?

W każdej sprawie, czy to w postępowaniu przygotowawczym, czy administracyjnym, sądowym, sądowo-administracyjnym, są wyłączenia gdzie nie możemy pism procesowych typu pozew, wniosek w postępowaniu nieprocesowym, apelacji czy prywatnego aktu oskarżenia - to są wyłączenia, niemniej jednak, nasza pomoc prawna polega przede wszystkim na poinformowaniu takiej osoby o przysługujących jej uprawnieniach, spoczywających na niej obowiązkach, możemy wskazać sposób rozwiązania problemu prawnego, przede wszystkim jesteśmy uprawnieni do sporządzenia projektu pisma w sprawach o których wspomniałam. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Mariola Wach

Zobacz także

2019-11-20, godz. 06:00 Adam Banaszak O propozycji zniesienia granicy 30-krotności przeciętnej pensji w gospodarce złożonej przez Porozumienie, a także o expose premiera. Gościem Rozmowy Dnia będz ... » więcej 2019-11-19, godz. 06:06 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Pytaliśmy go, czy nowa kadencja Parlamentu będzie spokojna i merytoryczna, czy Senat staje się nadzieją op ... » więcej 2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej
12345