Piątek, 19 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-05, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Dr Sławomir Sadowski

Dr Sławomir Sadowski/fot. Archiwum
Dr Sławomir Sadowski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Sadowski
Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Sławomir Sadowski, z którym rozmawialiśmy o niedzielnym kongresie inaugurującym działalność ugrupowania "Wiosna", stworzonego przez Roberta Biedronia. Czy nowa partia ma szansę na sukces? Jakie są jej propozycje? Czy znajdzie swój elektorat ?

Marcin Kupczyk: Co będzie z tą "Wiosną"?
Dr Sławomir Sadowski: - Jeżeli obedrzeć wypowiedź Roberta Biedronia z całej politycznej, nieco propagandowej otoczki, to trzeba postawić sobie przede wszystkim pytanie: czy jest zapotrzebowanie na tego typu ruch? Gdybyśmy spojrzeli na polską scenę polityczną, okazuje się, że jest zdominowana przez partie konserwatywne - w sensie ideowym, czy aksjologicznym i w różnoraki sposób, jeśli chodzi o przestrzeń ekonomiczną. Mamy doskonale zagospodarowaną część elektoratu konserwatywno-socjalnego przez PiS i konserwatywno-liberalnego przez Platformę Obywatelską. Natomiast istnieje dziś znaczący elektorat, który można by określić jako liberalno-socjalny. Aspirują do niego Partia Razem, Sojusz Lewicy Demokratycznej, sądzę również, że Robert Biedroń...

Ciasno robi się na lewo od Platformy...
- Tak. Choć PiS chciałby przypisać Platformę w pojęcie lewicowości, to jednak PO z lewicowością ma niewiele wspólnego. Istnieje więc pewna przestrzeń...

No właśnie - przestrzeń. Zaczęliśmy od pytania, czy jest zapotrzebowanie na nowy ruch. Jak wiemy, od pewnego czasu notowania nowej partii były całkiem dobre. Choć jeszcze nie miała nazwy, nie istniała, dostawała wyniki od paru dobrych tygodni powyżej progu wyborczego. W sondażu sprzed kilku dni, dotyczącym majowych wyborów europejskich, Wiosna ma trzecie miejsce i ponad 6 proc. głosów. O czym to może świadczyć?
- Że istnieje jednak na nią zapotrzebowanie. Partie, które dotychczas aspirowały do tego elektoratu - jak SLD, trochę się zgrały, żeby nie powiedzieć skompromitowały, przez swoisty flirt z gospodarka liberalną.
Partia Razem, która jest bardzo ciekawym ruchem, ale raczej intelektualistów, nie bardzo ma dojście do szerokiego elektoratu, który niekoniecznie musi być absolwentem dobrej, wyższej uczelni, w miarę zamożnym. To więc to trochę partia niszowa.
Natomiast Robert Biedroń zgłosił szereg postulatów mających charakter - z jednej strony ideologiczny, odnoszący się do polityki równościowej, a z drugiej strony z całym pakietem propozycji socjalnych. Zwrócił się też przy tym do środowiska emerytów, które jest bardzo ważne, zawsze karnie chodzi do wyborów, a które jest często zapominane. (...)

Zobacz także

2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Muzyczną wizytówką Bożego Narodzenia są kolędy. Znają je wszyscy i wszyscy umieją śpiewać. Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej 2019-04-09, godz. 06:00 Żaneta Walentyn Dziś startuje Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2019. O nagrody walczą 32 utwory nadesłane z całej Polski. Konkurs organizowany jest od kilkunast ... » więcej 2019-04-08, godz. 06:01 Mirosława Kaczyńska Dzisiaj jesteśmy w szkole w Dobrczu, gdzie rozmawiamy z Mirosławą Kaczyńską, prezesem Oddziału ZNP w Bydgoszczy o strajku w oświacie. Ile szkół z regionu przy ... » więcej
12345