Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-05, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Dr Sławomir Sadowski

Dr Sławomir Sadowski/fot. Archiwum
Dr Sławomir Sadowski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Sadowski
Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Sławomir Sadowski, z którym rozmawialiśmy o niedzielnym kongresie inaugurującym działalność ugrupowania "Wiosna", stworzonego przez Roberta Biedronia. Czy nowa partia ma szansę na sukces? Jakie są jej propozycje? Czy znajdzie swój elektorat ?

Marcin Kupczyk: Co będzie z tą "Wiosną"?
Dr Sławomir Sadowski: - Jeżeli obedrzeć wypowiedź Roberta Biedronia z całej politycznej, nieco propagandowej otoczki, to trzeba postawić sobie przede wszystkim pytanie: czy jest zapotrzebowanie na tego typu ruch? Gdybyśmy spojrzeli na polską scenę polityczną, okazuje się, że jest zdominowana przez partie konserwatywne - w sensie ideowym, czy aksjologicznym i w różnoraki sposób, jeśli chodzi o przestrzeń ekonomiczną. Mamy doskonale zagospodarowaną część elektoratu konserwatywno-socjalnego przez PiS i konserwatywno-liberalnego przez Platformę Obywatelską. Natomiast istnieje dziś znaczący elektorat, który można by określić jako liberalno-socjalny. Aspirują do niego Partia Razem, Sojusz Lewicy Demokratycznej, sądzę również, że Robert Biedroń...

Ciasno robi się na lewo od Platformy...
- Tak. Choć PiS chciałby przypisać Platformę w pojęcie lewicowości, to jednak PO z lewicowością ma niewiele wspólnego. Istnieje więc pewna przestrzeń...

No właśnie - przestrzeń. Zaczęliśmy od pytania, czy jest zapotrzebowanie na nowy ruch. Jak wiemy, od pewnego czasu notowania nowej partii były całkiem dobre. Choć jeszcze nie miała nazwy, nie istniała, dostawała wyniki od paru dobrych tygodni powyżej progu wyborczego. W sondażu sprzed kilku dni, dotyczącym majowych wyborów europejskich, Wiosna ma trzecie miejsce i ponad 6 proc. głosów. O czym to może świadczyć?
- Że istnieje jednak na nią zapotrzebowanie. Partie, które dotychczas aspirowały do tego elektoratu - jak SLD, trochę się zgrały, żeby nie powiedzieć skompromitowały, przez swoisty flirt z gospodarka liberalną.
Partia Razem, która jest bardzo ciekawym ruchem, ale raczej intelektualistów, nie bardzo ma dojście do szerokiego elektoratu, który niekoniecznie musi być absolwentem dobrej, wyższej uczelni, w miarę zamożnym. To więc to trochę partia niszowa.
Natomiast Robert Biedroń zgłosił szereg postulatów mających charakter - z jednej strony ideologiczny, odnoszący się do polityki równościowej, a z drugiej strony z całym pakietem propozycji socjalnych. Zwrócił się też przy tym do środowiska emerytów, które jest bardzo ważne, zawsze karnie chodzi do wyborów, a które jest często zapominane. (...)

Zobacz także

2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej 2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej
12345