Wtorek, 23 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-01, 06:00 Marcin Kupczyk

Maria Wasiak

Maria Wasiak. Fot. Archiwum
Maria Wasiak. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Maria Wasiak
Dobiega końca nabór kandydatów do Komitetu Rewitalizacji Bydgoszczy. Będzie to gremium, które ma pomóc władzom miasta w ożywieniu kilku osiedli. Co ma się zmienić w tych miejscach? Rozmowa Dnia z zastępcą prezydenta Bydgoszczy.

Marcin Kupczyk: Dziś mija termin przyjmowania zgłoszeń, ale być może zostanie przedłużony. Czym będzie ten komitet?

Maria Wasiak: Komitet ma bardzo szeroki skład społeczny, zakładamy, że wejdą do niego mieszkańcy, przedstawiciele podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, przedstawiciele organizacji społecznych, przedstawiciele Rad Osiedli, przedstawiciele osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby w komitecie funkcjonowało też przedstawicielstwo osób zarządzających nieruchomościami na danym terenie. Mamy tez pule miejsc dla tzw. zwykłych mieszkańców, którzy nie muszą się legitymować jakąś nadzwyczajną działalnością organizacyjną, natomiast muszą poprzeć tę swoją kandydaturę podpisami grupy mieszkańców ze swojego otoczenia.

Takiego ciała jeszcze w Bydgoszczy nie było?

My to robimy poszerzając uczestnictwo mieszkańców w tym co się dzieje w mieście, żeby to uczestnictwo nie było na zasadzie petent, który pyta urzędnika co się dzieje? Tylko, żeby uczestniczył w jakimś zespole, który ma dostęp do informacji operacyjnych.

Jakie będą zadania tego komitetu?

Komitet, mówiąc ogólnie, ma monitorować przebieg realizacji programu rewitalizacji, przy czym dla nas szczególnie ważny jest wątek społeczny rewitalizacji, bo to że zmieni się coś wyraźnie, że będzie wyremontowany rynek, czy budynek to wszyscy będą widzieli i każdy będzie mógł ocenić jak to wpływa na te część miasta, natomiast jak są realizowane tzw. programy społeczne czyli np. takie, które są kierowane do dzieci z tego obszaru, a my te obszary wybraliśmy też na podstawie stwierdzonych tzw. deficytów społecznych i jednym z nich był poziom kształcenia w szkołach podstawowych i uznając, że poziom kształcenia, wyniki, które dzieci osiągają, jest bardzo symptomatyczny dla stanu społecznego danego obszaru.

Komitet ten ma reprezentować osiedla: Bocianowo, Śródmieście, Stare Miasto, Okole, Wilczak, Jary, Stary Fordon, Zimne Wody i Czersko Polskie. Dlaczego te miejsca?

Dlatego, że one właśnie wykazały się w takim badaniu diagnostycznym szczególnym nasileniem tych problemów, jednym z tych przykładów było kształcenie, to jest kwestia tez liczby osób, które korzystają z pomocy społecznej. Chciałabym, żeby komitet rewitalizacji bardziej monitorował programy społeczne, których celem jest zmiana sposobu życia czy pewnych nawyków społecznych, czy szans dla małych dzieci z tego obszaru. Więcej zatem będziemy mówili o takich projektach jak założeniu nowej świetlicy czy placu zabaw niż dużych projektów, których obserwacja będzie łatwa (...).

Zobacz także

2019-04-23, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia był senator Andrzej Kobiak, z którym rozmawialiśmy o dalszych losach upamiętnienia Leona Janty-Połczyńskiego oraz znaczeniu przyszłoroczn ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są może tak szeroko znane, jak kolędy, ale stanowią wyjątkowo bogaty element europejskiej kul ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej 2019-04-09, godz. 06:00 Żaneta Walentyn Dziś startuje Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2019. O nagrody walczą 32 utwory nadesłane z całej Polski. Konkurs organizowany jest od kilkunast ... » więcej
12345