Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-01, 06:00 Marcin Kupczyk

Maria Wasiak

Maria Wasiak. Fot. Archiwum
Maria Wasiak. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Maria Wasiak
Dobiega końca nabór kandydatów do Komitetu Rewitalizacji Bydgoszczy. Będzie to gremium, które ma pomóc władzom miasta w ożywieniu kilku osiedli. Co ma się zmienić w tych miejscach? Rozmowa Dnia z zastępcą prezydenta Bydgoszczy.

Marcin Kupczyk: Dziś mija termin przyjmowania zgłoszeń, ale być może zostanie przedłużony. Czym będzie ten komitet?

Maria Wasiak: Komitet ma bardzo szeroki skład społeczny, zakładamy, że wejdą do niego mieszkańcy, przedstawiciele podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, przedstawiciele organizacji społecznych, przedstawiciele Rad Osiedli, przedstawiciele osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby w komitecie funkcjonowało też przedstawicielstwo osób zarządzających nieruchomościami na danym terenie. Mamy tez pule miejsc dla tzw. zwykłych mieszkańców, którzy nie muszą się legitymować jakąś nadzwyczajną działalnością organizacyjną, natomiast muszą poprzeć tę swoją kandydaturę podpisami grupy mieszkańców ze swojego otoczenia.

Takiego ciała jeszcze w Bydgoszczy nie było?

My to robimy poszerzając uczestnictwo mieszkańców w tym co się dzieje w mieście, żeby to uczestnictwo nie było na zasadzie petent, który pyta urzędnika co się dzieje? Tylko, żeby uczestniczył w jakimś zespole, który ma dostęp do informacji operacyjnych.

Jakie będą zadania tego komitetu?

Komitet, mówiąc ogólnie, ma monitorować przebieg realizacji programu rewitalizacji, przy czym dla nas szczególnie ważny jest wątek społeczny rewitalizacji, bo to że zmieni się coś wyraźnie, że będzie wyremontowany rynek, czy budynek to wszyscy będą widzieli i każdy będzie mógł ocenić jak to wpływa na te część miasta, natomiast jak są realizowane tzw. programy społeczne czyli np. takie, które są kierowane do dzieci z tego obszaru, a my te obszary wybraliśmy też na podstawie stwierdzonych tzw. deficytów społecznych i jednym z nich był poziom kształcenia w szkołach podstawowych i uznając, że poziom kształcenia, wyniki, które dzieci osiągają, jest bardzo symptomatyczny dla stanu społecznego danego obszaru.

Komitet ten ma reprezentować osiedla: Bocianowo, Śródmieście, Stare Miasto, Okole, Wilczak, Jary, Stary Fordon, Zimne Wody i Czersko Polskie. Dlaczego te miejsca?

Dlatego, że one właśnie wykazały się w takim badaniu diagnostycznym szczególnym nasileniem tych problemów, jednym z tych przykładów było kształcenie, to jest kwestia tez liczby osób, które korzystają z pomocy społecznej. Chciałabym, żeby komitet rewitalizacji bardziej monitorował programy społeczne, których celem jest zmiana sposobu życia czy pewnych nawyków społecznych, czy szans dla małych dzieci z tego obszaru. Więcej zatem będziemy mówili o takich projektach jak założeniu nowej świetlicy czy placu zabaw niż dużych projektów, których obserwacja będzie łatwa (...).

Zobacz także

2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" jest Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Zapytamy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej 2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej
12345