Środa, 13 listopada 2019 r.   Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanisława
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-01-31, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Maria Dreszer

Maria Dreszer. Fot. Archiwum PR PiK
Maria Dreszer. Fot. Archiwum PR PiK
PR PiK - Rozmowa Dnia - Maria Dreszer
Około 70 interpelacji zgłoszono dotąd podczas Specjalnych Sesji Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. - Większość postulatów została zrealizowana - mówi Maria Dreszer, pełnomocnik zarządu województwa ds. osób niepełnosprawnych, która była gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Magda Jasińska: We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się jubileuszowa - 10 sesja z udziałem osób niepełnosprawnych. Co wynika z tych sesji? Co się dalej dzieje z postulatami osób w nich uczestniczących?
Maria Dreszer: Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla samorządu województwa. 10 razy już spotkaliśmy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, placówek, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnością - m.in. warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, czy prowadzonych świetlic środowiskowych. Dotychczas zostało złożonych ponad 170 interpelacji. Dotyczyły tak naprawdę różnych sfer - począwszy od problemów, jakie napotykają dzieci z niepełnosprawnością, osoby dorosłe, czy też osoby w starszym wieku. Interpelacje składane są osobiście przez osobę z niepełnosprawnością, która wczuwa się w rolę radnego. Potem przekazywane są do Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i w zależności od tego, czego dotyczą, rozpatrujemy je osobiście sami, bądź też przekazujemy do instytucji, które odpowiadają za różne podnoszone kwestie.
To jest identyfikacja, prezentacja, a potem popularyzacja różnych problemów prawnych, społecznych, ekonomicznych i poszukiwania rozwiązań wspólnie ze środowiskiem. Osoby z niepełnosprawnością to nasi mieszkańcy, w których głos się wsłuchujemy.

Czego konkretnie dotyczą najczęściej zgłaszane interpelacje?
- Chociażby większego dofinansowania do sportu i turystyki, także likwidacji barier architektonicznych. Ciągle jest o tym mowa, choć mnóstwo pieniędzy jest przeznaczane na modernizację obiektów publicznych i powinny one - podobnie jak drogi, czy budowane ścieżki - spełniać wszystkie standardy i być dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Interpelacje dotyczą też zmiany prawa?
- Tak, chociażby podnoszona wiele lat temu kwestia algorytmu zwiększenia dofinansowania dla jednego mieszkańca pobytu w warsztacie terapii zajęciowej czy w zakładzie aktywności zawodowej. To się akurat udało. Byliśmy pierwszymi, którzy wystąpili w tej sprawie do ministerstwa. (...)
Zależy nam też, żeby tak zmienić przepisy, by pieniądze ze sprzedaży pięknych przedmiotów, ręcznie wykonywanych przez osoby z niepełnosprawnością, można było przeznaczać na doinwestowanie placówek, tzw. zakupy inwestycyjne - sprzęt, niewielki remont. Do dziś przepisy nie zostały zmienione, mam nadzieję, że to niebawem nastąpi (...)
Jest jeszcze jedna interpelacja niezwykle ważna, a dotyczy ścieżki edukacyjnej dla osób z niepełnosprawnością. Co mają zrobić rodzice, gdy dziecko kończy edukację i przygotowania do zawodu. Kończy 25 lat i co dalej? Mamy w niektórych miejscowościach warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, świetlice czy dzienne domy, ale nie jest tak wszędzie. Duża grupa mieszka na wsiach, więc jest kwestia dowozu i braku samych miejsc, których jest za mało. Samorząd podjął w tej sprawie szereg działań - wiele środków przeznaczanych jest na dofinansowywanie obiektów rehabilitacyjnych i budowanie dziennych domów pomocy. (...)

Zobacz także

2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej 2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej
12345