Środa, 24 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-01-31, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Maria Dreszer

Maria Dreszer. Fot. Archiwum PR PiK
Maria Dreszer. Fot. Archiwum PR PiK
PR PiK - Rozmowa Dnia - Maria Dreszer
Około 70 interpelacji zgłoszono dotąd podczas Specjalnych Sesji Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. - Większość postulatów została zrealizowana - mówi Maria Dreszer, pełnomocnik zarządu województwa ds. osób niepełnosprawnych, która była gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Magda Jasińska: We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się jubileuszowa - 10 sesja z udziałem osób niepełnosprawnych. Co wynika z tych sesji? Co się dalej dzieje z postulatami osób w nich uczestniczących?
Maria Dreszer: Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla samorządu województwa. 10 razy już spotkaliśmy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, placówek, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnością - m.in. warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, czy prowadzonych świetlic środowiskowych. Dotychczas zostało złożonych ponad 170 interpelacji. Dotyczyły tak naprawdę różnych sfer - począwszy od problemów, jakie napotykają dzieci z niepełnosprawnością, osoby dorosłe, czy też osoby w starszym wieku. Interpelacje składane są osobiście przez osobę z niepełnosprawnością, która wczuwa się w rolę radnego. Potem przekazywane są do Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i w zależności od tego, czego dotyczą, rozpatrujemy je osobiście sami, bądź też przekazujemy do instytucji, które odpowiadają za różne podnoszone kwestie.
To jest identyfikacja, prezentacja, a potem popularyzacja różnych problemów prawnych, społecznych, ekonomicznych i poszukiwania rozwiązań wspólnie ze środowiskiem. Osoby z niepełnosprawnością to nasi mieszkańcy, w których głos się wsłuchujemy.

Czego konkretnie dotyczą najczęściej zgłaszane interpelacje?
- Chociażby większego dofinansowania do sportu i turystyki, także likwidacji barier architektonicznych. Ciągle jest o tym mowa, choć mnóstwo pieniędzy jest przeznaczane na modernizację obiektów publicznych i powinny one - podobnie jak drogi, czy budowane ścieżki - spełniać wszystkie standardy i być dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Interpelacje dotyczą też zmiany prawa?
- Tak, chociażby podnoszona wiele lat temu kwestia algorytmu zwiększenia dofinansowania dla jednego mieszkańca pobytu w warsztacie terapii zajęciowej czy w zakładzie aktywności zawodowej. To się akurat udało. Byliśmy pierwszymi, którzy wystąpili w tej sprawie do ministerstwa. (...)
Zależy nam też, żeby tak zmienić przepisy, by pieniądze ze sprzedaży pięknych przedmiotów, ręcznie wykonywanych przez osoby z niepełnosprawnością, można było przeznaczać na doinwestowanie placówek, tzw. zakupy inwestycyjne - sprzęt, niewielki remont. Do dziś przepisy nie zostały zmienione, mam nadzieję, że to niebawem nastąpi (...)
Jest jeszcze jedna interpelacja niezwykle ważna, a dotyczy ścieżki edukacyjnej dla osób z niepełnosprawnością. Co mają zrobić rodzice, gdy dziecko kończy edukację i przygotowania do zawodu. Kończy 25 lat i co dalej? Mamy w niektórych miejscowościach warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, świetlice czy dzienne domy, ale nie jest tak wszędzie. Duża grupa mieszka na wsiach, więc jest kwestia dowozu i braku samych miejsc, których jest za mało. Samorząd podjął w tej sprawie szereg działań - wiele środków przeznaczanych jest na dofinansowywanie obiektów rehabilitacyjnych i budowanie dziennych domów pomocy. (...)

Zobacz także

2019-04-24, godz. 06:00 Sławomir Wittkowicz Wolny Związek Zawodowy Solidarność-Oświata działający przy Forum Związków Zawodowych podjął decyzję o kontynuowaniu strajku nauczycieli. Przewodniczący związk ... » więcej 2019-04-23, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia był senator Andrzej Kobiak, z którym rozmawialiśmy o dalszych losach upamiętnienia Leona Janty-Połczyńskiego oraz znaczeniu przyszłoroczn ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są może tak szeroko znane, jak kolędy, ale stanowią wyjątkowo bogaty element europejskiej kul ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej
12345