Poniedziałek, 25 marca 2019 r.   Imieniny: Marioli, Wieczysława, Ireneusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-01-25, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska

Od lewej: Małgorzata Kwaśniewska i Elwira Jutrowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
Od lewej: Małgorzata Kwaśniewska i Elwira Jutrowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska
Nadchodzą złe czasy dla mafii śmieciowych i firm zatruwających środowisko. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, Inspekcja Ochrony Środowiska dostaje większe uprawnienia i zmienia się w swego rodzaju policję ekologiczną.
Tej sprawie poświęcona była dzisiejsza Rozmowa Dnia. Jej gośćmi były: Elwira Jutrowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Małgorzata Kwaśniewska, zastępca naczelnika wydziału inspekcji.

Marcin Kupczyk: Co jest w nowych przepisach najważniejsze dla ochrony środowiska?
Elwira Jutrowska: Dzięki nim inspektorzy uzyskali szereg nowych uprawnień. Przede wszystkim - już z pozycji głównego inspektora mogą być prowadzone kontrole na terenie całego kraju przez zespoły przez niego powołane. Możemy prowadzić takie kontrole w kilku województwach równocześnie, mogą odbywać się kontrole krzyżowe, co na pewno zwiększy ich skuteczność.

Kontrole krzyżowe?
EJ: Czyli prowadzone w kilku podmiotach równocześnie, na terenie całego kraju. Jeśli kontrola w jednym województwie wykazuje jakieś nieprawidłowości, wówczas można podjąć kolejną w innym podmiocie, który w jakikolwiek sposób jest - jak wykazała kontrola - powiązany z pierwszym, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku odpadów.

"Będziemy wchodzić tam, gdzie chcemy wejść". Do tej pory trzeba było powiadamiać siedem dni przed, co w zasadzie ograniczało skuteczność kontroli.
EJ: W przypadku dużych podmiotów może nie było to tak istotne, ale w przypadku małych zawiadomienie siedem dni przed rozpoczęciem kontroli powodowało, że porządkowały wszystko, co było możliwe i kiedy wchodzili tam inspektorzy, naruszeń było niewiele, bądź nie było wcale. Po zakończonej kontroli wracały złe praktyki. W tej chwili możemy w przypadku kontroli interwencyjnych wchodzić bez zapowiadania, co na pewno będzie miało przełożenie na większą ich skuteczność.

Działają Państwo 24 godziny na dobę. Nie można też odmówić Wam pomocy.
EJ: Możemy przeprowadzać kontrole również całodobowo, a wszystkie organy administracji publicznej - jak choćby policja, kontrola skarbowa, inne służby zespolone nie mogą odmówić pomocy kontrolującemu inspektorowi, jeśli będzie jej potrzebował i o nią poprosi.

Przepisy dotyczące miejsc składowania też się zmieniają od tego roku.
Małgorzata Kwaśniewska: W ogóle zmieniają się przepisy uzyskiwania decyzji. Przedsiębiorca ma więcej obowiązków - m.in. musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, jeśli taka jest wymagana. Następnie każda umowa dzierżawy musi być potwierdzona notarialnie i w akcie notarialnym musi znaleźć się zapis o rodzaju, ilości i sposobie magazynowania odpadów. Oczywiście dochodzi jeszcze element tzw. zabezpieczenia finansowego, żeby na wypadek, gdy odpady zostaną porzucone, były pieniądze na ich usunięcie przez samorząd.
Jeśli chodzi o magazynowanie odpadów, będzie prowadzony monitoring wizyjny, który ma zwiększyć możliwość nadzoru nad sposobem magazynowania i postępowania z odpadami, a także w przypadku pożarów - służyć jako ułatwienie do ustalenia przyczyny (...).Zobacz także

2019-03-11, godz. 06:00 Kosma Złotowski Deklaracja europejska "Polska sercem Europy" zaprezentowana została na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie. Zwraca ona uwagę w pierwszych ... » więcej 2019-03-08, godz. 06:00 Joanna Czerska-Thomas Jaka jest rola kobiet we współczesnym świecie? Czy łatwo jest godzić wiele ról: kobiety, żony, matki, businesswoman, polityka i społecznika? Czy wciąż istniej ... » więcej 2019-03-07, godz. 05:55 Sławomir Wittkowicz Zdecydowana większość ankietowanych przez pracownię SW Research uważa, że nauczyciele nie powinni strajkować w czasie egzaminów ośmioklasistów i matur. Tymcza ... » więcej 2019-03-06, godz. 06:00 Paweł Jaroszek Ile o emeryturach-trzynastkach wie ZUS ? W jakiej kondycji jest obecnie fundusz, z którego wypłacane są emerytury? Co przewiduje umowa zawarta między ZUS-em a ... » więcej 2019-03-05, godz. 06:00 dr Radosław Sojak Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Radosław Sojak z UMK. O zbliżającym się ogólnopolskim strajku nauczycieli oraz budowie szerokiej koalicji opozycyjnej n ... » więcej 2019-03-04, godz. 06:00 Poseł Eugeniusz Kłopotek Zarząd wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego postanowił w sobotę, jakie kandydatury pojawią z ramienia PSL na liście koalicyjnej w wyborach do Parlamentu ... » więcej 2019-03-01, godz. 06:00 dr Krzysztof Osiński 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w centrum uwagi jest młodzież, która działała w organizacjach niepodległościowych, tak ... » więcej 2019-02-28, godz. 06:00 Tomasz Latos - Porozumienie między wojewodą i władzami Bydgoszczy dla dobra terenów pozachemowskich jest bardzo trudne, ze względu na postawę prezydenta miasta - mówił pos ... » więcej 2019-02-27, godz. 06:00 Paweł Słupski Drony to nie przyszłość, lecz teraźniejszość. Tak zapewniają w Toruniu, gdzie działania związane z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych są zaawan ... » więcej 2019-02-26, godz. 06:00 Dr Paweł Machalski Podczas sobotniej konwencji Prawo i Sprawiedliwość złożyło 5 obietnic nazwanych "nową piątką PiS". Niektóre z nich to 500 plus na pierwsze dziecko, ''trzynast ... » więcej
12345