Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-01-25, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska

Od lewej: Małgorzata Kwaśniewska i Elwira Jutrowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
Od lewej: Małgorzata Kwaśniewska i Elwira Jutrowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska
Nadchodzą złe czasy dla mafii śmieciowych i firm zatruwających środowisko. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, Inspekcja Ochrony Środowiska dostaje większe uprawnienia i zmienia się w swego rodzaju policję ekologiczną.
Tej sprawie poświęcona była dzisiejsza Rozmowa Dnia. Jej gośćmi były: Elwira Jutrowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Małgorzata Kwaśniewska, zastępca naczelnika wydziału inspekcji.

Marcin Kupczyk: Co jest w nowych przepisach najważniejsze dla ochrony środowiska?
Elwira Jutrowska: Dzięki nim inspektorzy uzyskali szereg nowych uprawnień. Przede wszystkim - już z pozycji głównego inspektora mogą być prowadzone kontrole na terenie całego kraju przez zespoły przez niego powołane. Możemy prowadzić takie kontrole w kilku województwach równocześnie, mogą odbywać się kontrole krzyżowe, co na pewno zwiększy ich skuteczność.

Kontrole krzyżowe?
EJ: Czyli prowadzone w kilku podmiotach równocześnie, na terenie całego kraju. Jeśli kontrola w jednym województwie wykazuje jakieś nieprawidłowości, wówczas można podjąć kolejną w innym podmiocie, który w jakikolwiek sposób jest - jak wykazała kontrola - powiązany z pierwszym, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku odpadów.

"Będziemy wchodzić tam, gdzie chcemy wejść". Do tej pory trzeba było powiadamiać siedem dni przed, co w zasadzie ograniczało skuteczność kontroli.
EJ: W przypadku dużych podmiotów może nie było to tak istotne, ale w przypadku małych zawiadomienie siedem dni przed rozpoczęciem kontroli powodowało, że porządkowały wszystko, co było możliwe i kiedy wchodzili tam inspektorzy, naruszeń było niewiele, bądź nie było wcale. Po zakończonej kontroli wracały złe praktyki. W tej chwili możemy w przypadku kontroli interwencyjnych wchodzić bez zapowiadania, co na pewno będzie miało przełożenie na większą ich skuteczność.

Działają Państwo 24 godziny na dobę. Nie można też odmówić Wam pomocy.
EJ: Możemy przeprowadzać kontrole również całodobowo, a wszystkie organy administracji publicznej - jak choćby policja, kontrola skarbowa, inne służby zespolone nie mogą odmówić pomocy kontrolującemu inspektorowi, jeśli będzie jej potrzebował i o nią poprosi.

Przepisy dotyczące miejsc składowania też się zmieniają od tego roku.
Małgorzata Kwaśniewska: W ogóle zmieniają się przepisy uzyskiwania decyzji. Przedsiębiorca ma więcej obowiązków - m.in. musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, jeśli taka jest wymagana. Następnie każda umowa dzierżawy musi być potwierdzona notarialnie i w akcie notarialnym musi znaleźć się zapis o rodzaju, ilości i sposobie magazynowania odpadów. Oczywiście dochodzi jeszcze element tzw. zabezpieczenia finansowego, żeby na wypadek, gdy odpady zostaną porzucone, były pieniądze na ich usunięcie przez samorząd.
Jeśli chodzi o magazynowanie odpadów, będzie prowadzony monitoring wizyjny, który ma zwiększyć możliwość nadzoru nad sposobem magazynowania i postępowania z odpadami, a także w przypadku pożarów - służyć jako ułatwienie do ustalenia przyczyny (...).Zobacz także

2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej
12345