Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-01-25, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska

Od lewej: Małgorzata Kwaśniewska i Elwira Jutrowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
Od lewej: Małgorzata Kwaśniewska i Elwira Jutrowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska
Nadchodzą złe czasy dla mafii śmieciowych i firm zatruwających środowisko. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, Inspekcja Ochrony Środowiska dostaje większe uprawnienia i zmienia się w swego rodzaju policję ekologiczną.
Tej sprawie poświęcona była dzisiejsza Rozmowa Dnia. Jej gośćmi były: Elwira Jutrowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Małgorzata Kwaśniewska, zastępca naczelnika wydziału inspekcji.

Marcin Kupczyk: Co jest w nowych przepisach najważniejsze dla ochrony środowiska?
Elwira Jutrowska: Dzięki nim inspektorzy uzyskali szereg nowych uprawnień. Przede wszystkim - już z pozycji głównego inspektora mogą być prowadzone kontrole na terenie całego kraju przez zespoły przez niego powołane. Możemy prowadzić takie kontrole w kilku województwach równocześnie, mogą odbywać się kontrole krzyżowe, co na pewno zwiększy ich skuteczność.

Kontrole krzyżowe?
EJ: Czyli prowadzone w kilku podmiotach równocześnie, na terenie całego kraju. Jeśli kontrola w jednym województwie wykazuje jakieś nieprawidłowości, wówczas można podjąć kolejną w innym podmiocie, który w jakikolwiek sposób jest - jak wykazała kontrola - powiązany z pierwszym, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku odpadów.

"Będziemy wchodzić tam, gdzie chcemy wejść". Do tej pory trzeba było powiadamiać siedem dni przed, co w zasadzie ograniczało skuteczność kontroli.
EJ: W przypadku dużych podmiotów może nie było to tak istotne, ale w przypadku małych zawiadomienie siedem dni przed rozpoczęciem kontroli powodowało, że porządkowały wszystko, co było możliwe i kiedy wchodzili tam inspektorzy, naruszeń było niewiele, bądź nie było wcale. Po zakończonej kontroli wracały złe praktyki. W tej chwili możemy w przypadku kontroli interwencyjnych wchodzić bez zapowiadania, co na pewno będzie miało przełożenie na większą ich skuteczność.

Działają Państwo 24 godziny na dobę. Nie można też odmówić Wam pomocy.
EJ: Możemy przeprowadzać kontrole również całodobowo, a wszystkie organy administracji publicznej - jak choćby policja, kontrola skarbowa, inne służby zespolone nie mogą odmówić pomocy kontrolującemu inspektorowi, jeśli będzie jej potrzebował i o nią poprosi.

Przepisy dotyczące miejsc składowania też się zmieniają od tego roku.
Małgorzata Kwaśniewska: W ogóle zmieniają się przepisy uzyskiwania decyzji. Przedsiębiorca ma więcej obowiązków - m.in. musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, jeśli taka jest wymagana. Następnie każda umowa dzierżawy musi być potwierdzona notarialnie i w akcie notarialnym musi znaleźć się zapis o rodzaju, ilości i sposobie magazynowania odpadów. Oczywiście dochodzi jeszcze element tzw. zabezpieczenia finansowego, żeby na wypadek, gdy odpady zostaną porzucone, były pieniądze na ich usunięcie przez samorząd.
Jeśli chodzi o magazynowanie odpadów, będzie prowadzony monitoring wizyjny, który ma zwiększyć możliwość nadzoru nad sposobem magazynowania i postępowania z odpadami, a także w przypadku pożarów - służyć jako ułatwienie do ustalenia przyczyny (...).Zobacz także

2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Muzyczną wizytówką Bożego Narodzenia są kolędy. Znają je wszyscy i wszyscy umieją śpiewać. Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej 2019-04-09, godz. 06:00 Żaneta Walentyn Dziś startuje Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2019. O nagrody walczą 32 utwory nadesłane z całej Polski. Konkurs organizowany jest od kilkunast ... » więcej 2019-04-08, godz. 06:01 Mirosława Kaczyńska Dzisiaj jesteśmy w szkole w Dobrczu, gdzie rozmawiamy z Mirosławą Kaczyńską, prezesem Oddziału ZNP w Bydgoszczy o strajku w oświacie. Ile szkół z regionu przy ... » więcej
12345