Niedziela, 16 czerwca 2019 r.   Imieniny: Aliny, Benona, Anety / Rozgłośnia bydgoska nadała pierwszą audycję stereofoniczną (1973)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-01-03, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Marek Piątkowski

Marek Piątkowski
Marek Piątkowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marek Piątkowski
O genezie i celach Orszaku Trzech Króli - zjawiska kulturowo-społecznego, które rozwinęło się w polskich miastach w ostatnich latach. Rozmowa Dnia z Markiem Piątkowskim - organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.Michał Jędryka: "Odnowi oblicze ziemi" - takie jest hasło Orszaku Trzech Króli w 2019 roku. W ilu miejscowościach się odbędzie oprócz Bydgoszczy?

Marek Piątkowski: W około 700 miejscowościach. Ta liczba codziennie się zmienia, jeszcze napływają zgłoszenia.

To ogromna inicjatywa społeczna, bo oznacza to, że dziesiątki tysięcy ludzi weźmie udział w orszakach.

W ubiegłym roku wzięło w nich udział około 1,5 mln osób, a niektórzy mówią, że do 2 mln. Jest to społeczna, oddolna inicjatywa, dlatego rozwija się bardzo żywiołowo i spontanicznie, z czego się bardzo cieszymy.

Postacie trzech biblijnych królów, które zostaną odtworzone, zgodnie z tradycją pochodzą z trzech kontynentów.

Będzie to Afryka, Europa i Azja. (...) Król afrykański jest perłą naszego orszaku. Jest nim pochodzący z Ghany Izaak Antwi-Boasiako - ojciec Zgromadzenia św. Ducha. W tej chwili jest na misji w Irlandii i przylatuje specjalnie na orszak w Bydgoszczy, aby razem z nami oddać pokłon Świętej Rodzinie. W pozostałe postacie wcielają się mieszkańcy naszego miasta - Andrzej Barylski będzie królem europejskim, a Wojciech Rzepka królem z Azji. Będą odpowiednio przygotowani, ucharakteryzowani. Ćwiczą swoje role - także jazdę konną, ponieważ król azjatycki i europejski jechać będą na koniach, natomiast król afrykański będzie tradycyjnie jechał na wielbłądzie, który wypożyczany jest z minizoo w Hodoryszczu.

(...)

Do korowodu włączają też Państwo również polskie postacie historyczne...

Chcemy się wpisać w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd pojawią się: marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski. Są to trzy postacie ważne dla polskiej niepodległości, dlatego postanowiliśmy uhonorować ich obecnością na orszaku.

Kiedy zaczyna się Bydgoski Orszak Trzech Króli, gdzie się zakończy?

6 stycznia zaczynamy mszą św. w kościele oo. Jezuitów o godz. 11:00, o godz. 12:30 wyruszymy z placu Kościeleckich, przejdziemy ulicą Bernardyńską, przez Zbożowy Rynek, Toruńską. Sam pokłon odbędzie się w Hali Łuczniczka. Wstęp jest wolny, ograniczony jedynie pojemnością hali.
(...)
Organizacja orszaku trwa kilka miesięcy, zaczynamy od września. W sumie mamy około 300 osób - aktorów, wolontariuszy, osób, które zajmują się tylko organizacją, gromadzą finanse... Jest to duże przedsięwzięcie, więc potrzeba naprawdę dużego komitetu organizacyjnego.

Ile kosztuje zorganizowanie orszaku?

Pieniądze wydajemy tylko na sprawy organizacyjne - wynajęcie hali, sceny, zwrot kosztów przyjazdu wielbłąda, ale w sumie jest to kwota około 30 tys. zł, mimo że wszyscy wolontariusze pracują za darmo. (...) Pieniądze uzyskujemy od darczyńców, mamy jednego sponsora strategicznego. Zbieramy je przez bydgoski ośrodek Fundacji Światło-Życie oraz poprzez 1 procent, bowiem jesteśmy organizacją pożytku publicznego.
(...)
Zapraszam wszystkim na Bydgoski Orszak Trzech Króli. Jest on zawsze kolorowy i radosny. Każdy, kto przyjdzie otrzyma koronę. W tym roku zamówiliśmy 8 tys. koron. Zamówiliśmy też 5 tys. tzw. szczodraków. Orszak jest jedną wielką rodziną i każdy w momencie oddawania pokłonu i bycia na orszaku jest królem, bo każdy chce się pokłonić Świętej Rodzinie.

Zobacz także

2019-06-14, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące nowej inicjat ... » więcej 2019-06-13, godz. 06:00 Eugeniusz Kłopotek Czy budowa Koalicji Polskiej to pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego na odzyskanie elektoratu po nieudanym eksperymencie Koalicji Europejskiej, czy może prób ... » więcej 2019-06-12, godz. 06:00 Marek Ciesielski Bydgoszcz zaliczana jest do najbardziej zakorkowanych miast w Polsce i to wówczas, gdy nie ma remontów. Tymczasem trwają duże inwestycje drogowe. Jak zatem je ... » więcej 2019-06-11, godz. 06:00 Sześciu pianistów zagra razem w Filharmonii To będzie wydarzenie bez precedensu - wyjątkowy koncert w Filharmonii Pomorskiej na sześć fortepianów i orkiestrę kameralną Capella Bydgostiensis. Na fortepia ... » więcej 2019-06-10, godz. 06:01 Paweł Machalski Na polskiej scenie politycznej trwają powyborcze przegrupowania. Platforma Obywatelska łączy się z Nowoczesną. PSL tworzy chadecję, a Kukiz rozmawia zarówno ... » więcej 2019-06-07, godz. 06:02 Radosław Sikorski Gościem Polskiego Radia PiK był Radosław Sikorski, który w Eurowyborach uzyskał półtora tygodnia temu najlepszy wynik w województwie kujawsko-pomorskim i zdob ... » więcej 2019-06-06, godz. 06:00 Radosław Sajna Gościem Rozmowy Dnia był prof. Radosław Sajna z UKW. Pytaliśmy o ocenę wydarzeń wokół odwołania pierwszego niekomunistycznego rządu premiera Jana Olszewskiego ... » więcej 2019-06-05, godz. 06:00 Jakub Mikołajczak Wybór członków Rady do spraw Równego Traktowania stał się powodem nowego konfliktu w Radzie Miasta Bydgoszczy. W poniedziałek rozmawialiśmy na ten temat z lid ... » więcej 2019-06-04, godz. 06:10 Prof. Radosław Sojak Dlaczego rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku nie łączy? Na ile uprawnione jest poszukiwanie analogii między 1918, a 1989 rokiem? Z tymi m.in. pytaniami zwr ... » więcej 2019-06-03, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Prezydent Bydgoszczy powołał radę do spraw równego traktowania. Rada Miasta podczas wybierania przedstawicieli do tego gremium pominęła członków opozycji. Na ... » więcej
12345