Środa, 16 stycznia 2019 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2019-01-03, 06:23 Michał Jędryka/Redakcja

Marek Piątkowski

Marek Piątkowski
Marek Piątkowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marek Piątkowski
O genezie i celach Orszaku Trzech Króli - zjawiska kulturowo-społecznego, które rozwinęło się w polskich miastach w ostatnich latach. Rozmowa Dnia z Markiem Piątkowskim - organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.Michał Jędryka: "Odnowi oblicze ziemi" - takie jest hasło Orszaku Trzech Króli w 2019 roku. W ilu miejscowościach się odbędzie oprócz Bydgoszczy?

Marek Piątkowski: W około 700 miejscowościach. Ta liczba codziennie się zmienia, jeszcze napływają zgłoszenia.

To ogromna inicjatywa społeczna, bo oznacza to, że dziesiątki tysięcy ludzi weźmie udział w orszakach.

W ubiegłym roku wzięło w nich udział około 1,5 mln osób, a niektórzy mówią, że do 2 mln. Jest to społeczna, oddolna inicjatywa, dlatego rozwija się bardzo żywiołowo i spontanicznie, z czego się bardzo cieszymy.

Postacie trzech biblijnych królów, które zostaną odtworzone, zgodnie z tradycją pochodzą z trzech kontynentów.

Będzie to Afryka, Europa i Azja. (...) Król afrykański jest perłą naszego orszaku. Jest nim pochodzący z Ghany Izaak Antwi-Boasiako - ojciec Zgromadzenia św. Ducha. W tej chwili jest na misji w Irlandii i przylatuje specjalnie na orszak w Bydgoszczy, aby razem z nami oddać pokłon Świętej Rodzinie. W pozostałe postacie wcielają się mieszkańcy naszego miasta - Andrzej Barylski będzie królem europejskim, a Wojciech Rzepka królem z Azji. Będą odpowiednio przygotowani, ucharakteryzowani. Ćwiczą swoje role - także jazdę konną, ponieważ król azjatycki i europejski jechać będą na koniach, natomiast król afrykański będzie tradycyjnie jechał na wielbłądzie, który wypożyczany jest z minizoo w Hodoryszczu.

(...)

Do korowodu włączają też Państwo również polskie postacie historyczne...

Chcemy się wpisać w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd pojawią się: marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski. Są to trzy postacie ważne dla polskiej niepodległości, dlatego postanowiliśmy uhonorować ich obecnością na orszaku.

Kiedy zaczyna się Bydgoski Orszak Trzech Króli, gdzie się zakończy?

6 stycznia zaczynamy mszą św. w kościele oo. Jezuitów o godz. 11:00, o godz. 12:30 wyruszymy z placu Kościeleckich, przejdziemy ulicą Bernardyńską, przez Zbożowy Rynek, Toruńską. Sam pokłon odbędzie się w Hali Łuczniczka. Wstęp jest wolny, ograniczony jedynie pojemnością hali.
(...)
Organizacja orszaku trwa kilka miesięcy, zaczynamy od września. W sumie mamy około 300 osób - aktorów, wolontariuszy, osób, które zajmują się tylko organizacją, gromadzą finanse... Jest to duże przedsięwzięcie, więc potrzeba naprawdę dużego komitetu organizacyjnego.

Ile kosztuje zorganizowanie orszaku?

Pieniądze wydajemy tylko na sprawy organizacyjne - wynajęcie hali, sceny, zwrot kosztów przyjazdu wielbłąda, ale w sumie jest to kwota około 30 tys. zł, mimo że wszyscy wolontariusze pracują za darmo. (...) Pieniądze uzyskujemy od darczyńców, mamy jednego sponsora strategicznego. Zbieramy je przez bydgoski ośrodek Fundacji Światło-Życie oraz poprzez 1 procent, bowiem jesteśmy organizacją pożytku publicznego.
(...)
Zapraszam wszystkim na Bydgoski Orszak Trzech Króli. Jest on zawsze kolorowy i radosny. Każdy, kto przyjdzie otrzyma koronę. W tym roku zamówiliśmy 8 tys. koron. Zamówiliśmy też 5 tys. tzw. szczodraków. Orszak jest jedną wielką rodziną i każdy w momencie oddawania pokłonu i bycia na orszaku jest królem, bo każdy chce się pokłonić Świętej Rodzinie.

Zobacz także

2019-01-16, godz. 06:30 Daria Frach i Iwona Pozorska W Panamie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. O przygotowaniach do spotkania z papieżem, a także o tym jak młodzież reprezentować będzie nasz region prze ... » więcej 2019-01-15, godz. 06:30 Radosław Sajna Co należy zrobić w przestrzeni publicznej, aby nie dochodziło do aktów przemocy, takich jak zabójstwo prezydenta Gdańska? Czy ta śmierć może przynieść jakąś z ... » więcej 2019-01-14, godz. 06:03 Kosma Złotowski - Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę - mówią przedstawiciele polskich firm transportowych o decyzji Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, która odrzuciła ... » więcej 2019-01-11, godz. 06:12 Sławomir Wittkowicz Rozmowy minister edukacji narodowej z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie rozporządzenia płacowego dla nauczycieli zakończyły się bez porozumienia ... » więcej 2019-01-10, godz. 09:26 Marek Grugel Gościem Rozmowy Dnia był Marek Grugel - łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. A jej tematem sprawa masowego odstrzału dzików, związanego ... » więcej 2019-01-09, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Prezydent Bydgoszczy wraz częścią bydgoskich radnych województwa zwrócił się do marszałka województwa o 16,5 miliona złotych na budowę Teatru Kameralnego w By ... » więcej 2019-01-08, godz. 08:10 Nadbrygadier Janusz Halak Tragedia w koszalińskim escape roomie wstrząsnęła Polską. Trwają kontrole takich miejsc w całym kraju. Stwierdzono już ponad tysiąc nieprawidłowości. Co możem ... » więcej 2019-01-06, godz. 18:40 Robert Szatkowski Przeniesienie niektórych urzędów centralnych poza Warszawę to pomysł, który zdaniem mediów ma niebawem zaprezentować wicepremier Jarosław Gowin. W Bydgoszczy ... » więcej 2019-01-04, godz. 06:00 dr Mateusz Soliński Gościem Rozmowy Dnia był dr Mateusz Soliński, filozof, historyk sztuki i kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. A rozmawialiśmy o obrazach przedstawiających ... » więcej 2019-01-02, godz. 06:02 Paweł Machalski Jaki będzie rok 2019? Będzie on rokiem dwóch kampanii wyborczych. Czy da się przewidzieć czego będą dotyczyły główne ich wątki? Czy będą to kampanie ostre i b ... » więcej
12345