Wtorek, 20 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2018-12-31, 08:45 Magda Jasińska

Maciej Figas

Maciej Figas. Fot. Magda Jasińska
Maciej Figas. Fot. Magda Jasińska
O budowie czwartego kręgu bydgoskiej Opery Nova i wydanych blisko 14 milionach złotych, o odwoływanych koncertach, ale i o rekordowej liczbie ośmiu Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych, na które bilety rozeszły się w jeden dzień - o tym w podsumowaniu mijającego roku mówił Maciej Figas, dyrektor Opery Nova i gość Magdy Jasińskiej w porannej "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK.

Magdalena Jasińska: Spotykamy się w ostatnim dniu roku i to jest najlepszy moment do podsumowań. To nie był rok jak każdy inny poprzedni. Można powiedzieć, że to był rok wyjątkowy - dla instytucji oczywiście.

Maciej Figas: - Naprawdę? Nie wiem. Wydaje mi się, że te wszystkie sezony są do siebie podobne. Każdy rok przynosi nowe wyzwania, jeżeli pani redaktor ma na myśli zakończenie programu modernizacji opery.

M.J. Czyli możliwość wydania dość dużych pieniędzy...

M.F.: - Ponad 14 mln zł, to rzeczywiście ten rok wyróżniał się właśnie tym od poprzednich. A w zasadzie to dwa ostatnie lata, ponieważ program modernizacji opery z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej obowiązywał przez dwa sezony. Tak jak powiedziałem 14 milionów złotych, niezwykle szeroki zakres prac prac, które pozwoliły wyrównać wszystkie niedociągnięcia, wszystkie zaległości technologiczne. Pozwoliły uzupełnić instrumentarium opery, pozwoliły naprawić wszystkie nasze bolączki sceniczne, w tym tak prozaiczne rzeczy, jak deski sceniczne, które miały już prawie 30 lat i były w stanie dalekiego zmurszenia.Tak bym powiedział.

M.J. : Czy prawdą jest, że tancerze zmyślnie omijali te miejsca, gdzie mogliby się ewentualnie potknąć?

M.F.: - Oj, tak, tak! To wcale nie jest żart. Rzeczywiście na scenie, przed wymianą desek podłogowych, były takie miejsca, przed którymi się tancerze nawzajem ostrzegali, a nawet widziałem jak kiedyś zaznaczali sobie takie miejsce, w którym lepiej nie odbijać się do skoku, w którym lepiej nie kręcić piruetów i tak dalej... Bo nie tylko, że nie będzie miało to wysokich walorów artystycznych, ale przede wszystkim może zagrażać zdrowiu.

M.J.: Cały park maszyn i oświetlenia został wymieniony...

M.F.: - Tak. Do niedawna pozostawało to wyłącznie w sferze marzeń i było przedmiotem naszej zazdrości. Dzisiaj niezliczone ilości skrzyń ze sprzętem, który pokazujemy właśnie teraz, chociażby w czasie koncertów sylwestrowych, jest już na naszym wyposażeniu. Z dumą patrzę na ten cały equipment, który w tej chwili już funkcjonuje wyłącznie na nasze potrzeby.

M.J.: Jak słyszę z ust złośliwych, to był rok odmienny dla opery, bo opera musiała odwołać cztery koncerty adwentowe. No, ale z drugiej strony można powiedzieć, że w poprzednich latach tych koncertów nie było.

M.F. - Tak. Nie chciałbym tutaj słuchaczy wtajemniczyć we wszystkie arkana naszej sztuki planowania i rozliczania się z naszej działalności, bo to po prostu jest nudne. Natomiast powiem tylko tyle - nas obowiązuje pewien określony plan. Ten plan musimy zrealizować. Czasami, w jakichś porywach młodości i jakiegoś natchnienia, wymyślamy sobie nowe zadania i wychodzimy z założenia, że jeżeli te zadania będą ambitne i spodobają się publiczności, to te dodatkowe pieniądze w jakiś sposób na nie znajdziemy. W tym roku okazało się, że jest to niemożliwe. A ponieważ znaleźli się skrupulatni urzędnicy, którzy dojrzeli to, że trochę igramy od strony finansowej pod koniec roku, to po prostu zdecydowaliśmy się odwołać te koncerty po to, żeby ich (urzędników - red.) krótko mówiąc nie drażnić.

M.J.: O ile musiałby się zmienić budżet Opery Nova, żeby instytucja mogła sobie pozwolić na jeszcze jedną premierę w roku? Bo w tej chwili mamy dwie premiery w roku plus oczywiście koncerty sylwestrowo-noworoczne.

M.F.: - Które są de facto premierą. Wysiłek, który im towarzyszy to typowy wysiłek premierowy i powiem szczerze pani redaktor, że nie wiem, czy zależałoby mi na tym, żeby tych premier na dużej scenie było więcej. Mamy znaczną ilość tytułów, które są w naszym repertuarze i z których nie wszystkie możemy grać z taką częstotliwością, z jaką chcielibyśmy. A więc nie ma sensu powiększać tego grona. Powiem wprost, że muszą to robić teatry, które walczą o widza. My, po tych kilku dekadach, mamy bardzo komfortową sytuację, kiedy publiczność zaufała nam i przychodzi do naszego teatru na różnego rodzaju tytuły, na różnego rodzaju gatunki muzyczne ufając, że to co im zaprezentujemy będzie miało odpowiednią klasę. Więc my nie musimy się uciekać do takich metod 10 premier w roku, jak robi jeden z polskich teatrów po to, żeby tę sytuację poprawić. Raczej dbajmy o to, żeby tak jak powiedziałem, te produkcję były na właściwym poziomie artystycznym. Natomiast chętnie pokusił bym się o uruchomienie sceny kameralnej. Ona nie jest oczywiście najszczęśliwszą z sal. Ona jest szczęśliwa akustycznie - zawsze powtarzam. Natomiast, jeśli chodzi o ilość miejsc, ponad 180 miejsc siedzących, no to jak łatwo policzyć, niewiele wydarzeń artystycznych jest w stanie się zbilansować. Stąd też potrzebne są na to dodatkowe środki. (...)
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Maciej Figas

Zobacz także

2019-07-17, godz. 06:00 Joanna Czerska-Thomas Kogo w wyborach parlamentarnych wystawi w Kujawsko-Pomorskiem .Nowoczesna? Czy jest w stanie funkcjonować samodzielnie? O tym m.in. w Rozmowie Dnia Polskiego ... » więcej 2019-07-16, godz. 06:00 Wanda Nowicka Gościem Rozmowy Dnia była Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu, obecnie polityk Wiosny Roberta Biedronia. Czy Wiosna pójdzie do wyborów sama, czy w sojuszu ... » więcej 2019-07-15, godz. 06:00 Krzysztof Drozdowski Co po wyborach do Parlamentu Europejskiego zostało z Konfederacji? Jak do kolejnej kampanii, tym razem do krajowego parlamentu, przygotowuje się Federacja dla ... » więcej 2019-07-12, godz. 06:00 Tomasz Latos Czy kryzys lekowy został skutecznie zażegnany? Czy powinniśmy się już przygotować na to, że co jakiś czas będą w Polsce problemy z zakupem leków? Skąd wzięły ... » więcej 2019-07-11, godz. 06:00 Marcin Wroński Kraje Zachodniej Europy mają po kilka tysięcy przetwórni ekologicznej żywności. W Polska zaledwie 700. Jak można poprawić tę sytuację? Pytaliśmy o to podczas ... » więcej 2019-07-10, godz. 06:00 Paweł Skutecki Dlaczego uchwała bydgoskiej Rady Miasta, dotycząca przyjmowania dzieci do żłobków jest dyskryminująca? Co zdecydowało o jej zaskarżeniu do wojewody? Czy Kukiz ... » więcej 2019-07-09, godz. 06:00 Eugeniusz Kłopotek W jakim sojuszu PSL pójdzie do wyborów, jakie stawia warunki oraz czy możliwa jest szeroka lista opozycji w walce o Senat? Gościem rozmowy dnia był poseł Euge ... » więcej 2019-07-08, godz. 06:00 Piotr Król Na czym polegać ma walka z "ofensywą zła", jakie są efekty trzydniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach oraz kto z nas ... » więcej 2019-07-05, godz. 06:00 Ireneusz Nitkiewicz Czy Janusz Zemke będzie kandydował w jesiennych wyborach parlamentarnych? Dlaczego Sojusz Lewicy Demokratycznej nie jest już sojusznikiem Polskiego Stronnictw ... » więcej 2019-07-04, godz. 06:01 Kosma Złotowski i Radosław Sikorski Gośćmi Rozmowy Dnia byli obaj kujawsko-pomorscy europosłowie: Kosma Złotowski i Radosław Sikorski. W Strasburgu zakończyła się pierwsza sesja plenarna Parlame ... » więcej
12345