Niedziela, 15 września 2019 r.   Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2018-12-20, 06:00 Magda Jasińska

Mirosława Kaczyńska

Mirosława Kaczyńska. Fot. Magda Jasińska
Mirosława Kaczyńska. Fot. Magda Jasińska
Po 8 stycznia powinny być znane dalsze losy protestu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Problem oddolnego działania nauczycieli polegający na korzystaniu ze zwolnień lekarskich dotyczył w Bydgoszczy co najmniej trzech placówek. Mirosława Kaczyńska - prezes oddziału ZNP w Bydgoszczy i gość Magdy Jasińskiej w porannej "Rozmowie dnia" przypomniała na antenie Polskiego Radia PiK, że związek żąda tysiąca złotych netto do płacy zasadniczej.

Magda Jasińska: Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną. Już znamy formy protestu?


Mirosława Kaczyńska: - Nie, jeszcze form protestu nie znamy. Cała paleta form możliwej akcji protestacyjnej przed nami.

Rozumiem, że państwo w tej chwili sondują nauczycieli.
- Tak można powiedzieć. Przeprowadziliśmy ankietę wśród nauczycieli, z ktorej chcieliśmy się dowiedzieć, czy nauczyciele są gotowi do protestu i czy i jakie formy protestu by zaakceptowali, do których by przede wszystkim przystąpili.

Jak czytamy w wypowiedzi pana Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego, państwo popierają działania nauczycieli - te oddolne, czyli branie zwolnień L4.
- Rolą związku jest stanie po stronie nauczycieli, po stronie pracowników. Popieramy każde działania, które - po tym jak nauczyciele do tego podchodzą - są dla nich ważne, natomiast nie jesteśmy inicjatorami tej inicjatywy ale solidaryzujemy się z tymi, którzy dbają o swoje zdrowie.

Dbaja o swoje zdrowie czy po prostu biorą zwolnienia lekarskie w ramach tej oddolnej formy protestu?
- Wychodzimy z założenia, że dbają o swoje zdrowie. Jeżeli nauczyciele doszli do wniosku, że będą cenić swoje zdrowie i jeśli rządzący nie cenią ich pracy, to jest to inicjatywa jak najbardziej widocznie potrzebna.

A sprawdzali państwo czy Ci, którzy w tej chwili są chorzy, czyli są na zwolnieniu lekarskim, to są państwa przedstawiciele związku?
- Związek nie prowadzi takich statystyk. Ani nie jesteśmy do tego powołani, ani nie mamy takich narzędzi, kompetencji, ani to nie jest naszą rolą. Jeżeli nauczyciele decydują o tym, że bardziej dla nich ważny jest w tym momencie ich stan zdrowia, a nie poświęcenie na rzecz wszystkich innych zadań, które stoją przed nimi, to szanujemy.

Czy gdyby nauczyciele nie pokazali tych swoich oddolnych forum protestu, to Związek Nauczycielstwa Polskiego już w tej chwili by ogłosił swój protest?
- To tak nie jest. My zbieraliśmy informacje. W pierwotnej wersji mówiliśmy o tym, że zbieramy informacje do końca grudnia i przygotowywaliśmy się - jeśli będzie to konieczne - do jakichkolwiek form protestu, ponieważ zawsze dajemy jeszcze szansę rządzącym do podjęcia decyzji, które będą satysfakcjonowały i nauczycieli i związek zawodowy.

Główne postulaty, to zwiększenie płacy?
- W tej chwili skupiliśmy się na tym. Ja chciałbym przypomnieć, że związek w różnych akcjach protestacyjnych, w sporze zbiorowym podjętym w 2016 roku mieliśmy różnego rodzaju postulaty, w tej chwili idziemy dokładnie z jednym podstawowym postulatem: za ciężką pracę, za to co robimy należy się godna płaca. Czyli mówimy konkretnie o podwyżkach.

No właśnie, a co znaczy godna płaca i co to znaczy podwyżki?! O jakich podwyżkach państwo mówią?
- W tej chwili mówimy o kwocie 1000 zł do pensji zasadniczej i dodam, netto! Wynika to głównie z tego, że patrząc na dane GUS mówiące o średnich zarobkach w kraju, czyli to jest prawie 5000 bo dokładnie 4976 złotych. Jeśli więc nauczyciel miałby zarabiać około 70% tych pieniędzy, no to mówimy dla nauczyciela stażysty właśnie o takich kwotach czyli około trzech tysięcy złotych.

To nie są zbyt wygórowane żądania i postulaty?
- Sądzę że nie, ponieważ nauczyciele to są dobrze wykształceni ludzie, z pełnymi kwalifikacjami. To jest zawód, do którego nie mogą przyjść inne osoby niż te, które mają pełne kwalifikacje. Jeśli spojrzymy na tabelę, która jest załącznikiem do rozporządzenia o wynagrodzeniach nauczycieli, to pensja nauczyciela z wyższym wykształceniem po 5 latach studiów z tytułem magisterskim wynosi tyle, ile minimalna płaca krajowa. Myślę, że to nie są wygórowane wymagania.

Tylko jak się słyszy 1000 zł do pensji, to już nie jest ani 5 a nie 10%
- Dokładnie tak! Zdajemy sobie z tego sprawę! Tylko zawsze należy patrzeć do czego my ten 1000 zł chcemy dołożyć. Gdyby nauczyciel stażysta zarabiał 3000 złotych, a my byśmy żądali 1000 zł, można byłoby powiedzieć - naprawdę się trochę zagalopowali. Ale musimy patrzeć jaka jest podstawa. Jeżeli nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole, a czekamy na nauczycieli, chcemy kreatywnych nauczycieli, chcemy młodych ludzi w zawodzie, a on otrzyma 1751 zł na rękę, to myślę sobie, że niektórzy stypendia mieli wyższe niż ich praca zarobkowa. Awans zawodowy, który przygotowała nam pani minister pokazuje, że na wyższe pieniądze może liczyć nie wcześniej niż za 10 lat. Ponieważ przez najbliższe 10 lat przy dokonywaniu oceny jego pracy, będzie miał ciągle podobną pensję, ponieważ różnica pomiędzy pierwszym a drugim stopniem awansu zawodowego jest 70 zł brutto. (...)

A kiedy Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawi formy protestu? Czy to będzie protest jedynie Związku Nauczycielstwa Polskiego, czy pójdziecie państwo razem z innymi centralami
- Żeby kolejność działań była taka dość po porządku, to na 7 stycznia prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zaprosił na posiedzenie prezydium premiera. 8 stycznia ma być proponowane spotkanie właśnie z panią minister i być może z premierem. I po tych rozmowach będzie wiadomo czy przedmiot sporu i protest nadal jeszcze będą aktualne, czy wszyscy pozostaną przy swoich stanowiskach. Myślę, że dopiero wtedy będziemy decydować o formach protestu. To nie tylko już Związek Nauczycielstwa Polskiego, który był zawsze trochę podejrzewany o stronniczość, a patrząc na zachowanie kolegów ze związków zawodowych widać, że też nie są zadowoleni z tego jak pani minister realizuje obietnice. Przypomnę że NSZZ Solidarność również wystąpił o odwołanie pani minister Zalewskiej.

Wolny Związek Zawodowy Solidarność Oświata też będzie podejmował decyzje o ewentualnym przystąpieniu do protestu na początku roku. Na koniec pytanie - czy nauczyciele związani ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego pochwalają taką formę protestu, jak branie L4. Czy państwo zrobili taką sondę?
- Nie robimy takiej sondy. Trudno tutaj również mówić o pochwalaniu takiej czy innej formy protestu, który z gruntu ma być taką formą, która w jakiś sposób ma utrudnić lub pokazać - co będzie, jeśli nas nie będzie! Co będzie, jeśli nauczycieli faktycznie zabraknie! Musimy mieć tą świadomość, że nauczyciel nie jest taki łatwy do zastąpienia. Jeżeli nauczycieli w danym momencie nie będzie, są komplikacje. Protest zawsze ma być uciążliwością.
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Mirosława Kaczyńska

Zobacz także

2019-06-21, godz. 06:02 Łukasz Zbonikowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Łukasz Zbonikowski (Prawo i Sprawiedliwość), którego pytaliśmy między innymi o to, jaką rolę mogą odegrać takie miasta jak Włoc ... » więcej 2019-06-20, godz. 06:00 ks. Mateusz Ziemlewski Gościem Rozmowy Dnia 20 czerwca był ks. Mateusz Ziemlewski, z którym rozmawialiśmy na temat święta i procesji Bożego Ciała, o ich znaczeniu w religii i w kult ... » więcej 2019-06-19, godz. 06:00 Antoni Mężydło Czy żałuje odejścia z Prawa i Sprawiedliwości? Jak ocenia skuteczność opozycji? Jaki będzie jej program na jesienne wybory parlamentarne? Skąd się biorą czarn ... » więcej 2019-06-18, godz. 06:00 Małgorzata Wassermann Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Małgorzata Wassermann (PiS), przewodnicząca komisji śledczej badającej aferę Amber Gold. Komisja zakończyła prace w ubiegły ... » więcej 2019-06-17, godz. 06:03 Tomasz Latos Jaka będzie strategia PiS na wybory parlamentarne? Co z obniżeniem podatków? Czy są prowadzone rozmowy z Kukiz'15 o przyłączeniu się do Zjednoczonej Prawicy? ... » więcej 2019-06-14, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące nowej inicjat ... » więcej 2019-06-13, godz. 06:00 Eugeniusz Kłopotek Czy budowa Koalicji Polskiej to pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego na odzyskanie elektoratu po nieudanym eksperymencie Koalicji Europejskiej, czy może prób ... » więcej 2019-06-12, godz. 06:00 Marek Ciesielski Bydgoszcz zaliczana jest do najbardziej zakorkowanych miast w Polsce i to wówczas, gdy nie ma remontów. Tymczasem trwają duże inwestycje drogowe. Jak zatem je ... » więcej 2019-06-11, godz. 06:00 Sześciu pianistów zagra razem w Filharmonii To będzie wydarzenie bez precedensu - wyjątkowy koncert w Filharmonii Pomorskiej na sześć fortepianów i orkiestrę kameralną Capella Bydgostiensis. Na fortepia ... » więcej 2019-06-10, godz. 06:01 Paweł Machalski Na polskiej scenie politycznej trwają powyborcze przegrupowania. Platforma Obywatelska łączy się z Nowoczesną. PSL tworzy chadecję, a Kukiz rozmawia zarówno ... » więcej
34567