Niedziela, 22 września 2019 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2018-12-14, 06:00 Magda Jasińska

Agnieszka Szarecka

Rozmowa Dnia
Rozmowa Dnia
Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Perro" Agnieszka Szarecka oraz Fundacja "Cztery Łapy”. Ta ostatnia zaproponowała bardzo niską cenę, a z kolei obecny prowadzący dwukrotnie wyższą od tej, którą przeznaczyło miasto.
Skąd takie różnice? Czy można prowadzić schronisko, uwzględniając nowe zadania za 2,3 mln złotych? O tym w Rozmowie dnia z obecną kierownik schroniska Agnieszką Szarecką.

Magda Jasińska: Wiele emocji budzi przetarg na prowadzenie miejskiego schroniska dla zwierząt w Toruniu na lata 2019 - 2022. Do przetargu przystąpiły dwie fundacje. Pani Agnieszka Szarecka zarządza schroniskiem od ośmiu lat. Pani oferta była dwukrotnie wyższa od tego co przeznaczyło miasto na prowadzenie schroniska, bo wynosiła 6.300.000 zł na cztery lata?

Agnieszka Szarecka: Tak. Tak ok. 1,5 mln rocznie. Wcześniej mieliśmy 3 mln, teraz miasto wpisało 3.200.000, więc nie jest to na pewno wystarczająca kwota. Jednak chce od razu wyjaśnić skąd taka duża kwota w naszej ofercie. Problemem są dodatkowe zapisy, które pojawiły się w umowie. Przed przetargiem sygnalizowałam, rozmawiałam u nas z wydziałem, że dodatkowe zapisy drastycznie podniosą koszty prowadzenia schroniska, są to zapisy głównie o całodobowym wyłapywaniu zwierząt i reakcji na zgłoszenie w przeciągu godziny pod rygorem kar finansowych. Te zapisy powodują potrzebę zatrudnienia większej liczby osób, dodatkowo zakupu jeszcze jednego samochodu interwencyjnego i niestety te zapisy tak bardzo te koszty podniosły.

Gro tych kosztów, które pani pomieściła w swojej ofercie to są własnie wynagrodzenia pracowników.

Tak, to są największe koszty, jeśli chodzi o prowadzenie schroniska, kolejne to opieka weterynaryjna, które też drożeje, z racji podwyższania poziomu opieki, droższe są też leki weterynaryjne oraz leczenie zwierząt po wypadkach komunikacyjnych, bo to mamy zapisane całodobowo.

Czy miasto przez ostatnie cztery lata zarządzania przez panią schroniskiem oceniało pani pracę?

Tak. Nie ma zastrzeżeń. Moja praca jest na bieżąco kontrolowana, kontrolowane są wszystkie wydatki, wszystkie przychody, regularnie tworzone są zestawienia, sprawozdania i takowe są zanoszone do urzędu miasta, miasto ma pełną kontrole nad finansami schroniska.

Czy miasto mogło przedłużyć pani umowę, bez przetargu?

Nie. Musi być przetarg. Teraz zmieniła się specyfikacja w zamówieniu, dotycząca kwalifikacji osoby, która może się zgłosić do prowadzenia schroniska.

Jaka to jest zmiana?

To budzi największe zastrzeżenia tych osób, które się tym zainteresowały i protestują w jakiś tam sposób...

Inaczej zapytam. Czy każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą mogłaby przystąpić do tego przetargu?

Tak, nie ważne czy jest to taksówkarz, czy sprzedawca może zostać kierownikiem schroniska, a osobą czy podmiotem, który może się starać o to prowadzenie musi się wykazać wyłapaniem, wysterylizowaniem i oddaniem do adopcji zwierząt bez podania jaka jest to liczba zwierząt, ani na jaką kwotę miałaby ta działalność być przeprowadzona.

W tej chwili schronisko jest na ile psów?

Miejsc mamy 400, bo liczbę miejsc udało nam się powiększyć, ostatnio liczba psiaków przebywających na stałe zmniejszyła się z 380 do 270.

Ile kotów?

Kotów mamy sporo, tu jest tendencja wzrostowa, (...) mamy teraz około 80 - 90 kotów, bywa też, że jest ich nawet ponad 100.

Czy za 2.300.000 zł można przez cztery lata prowadzić schronisko i prowadzić to w taki sposób, żeby nie było zastrzeżeń?

Moim zdaniem absolutnie nie. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Agnieszka Szarecka

Zobacz także

2019-06-28, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz Po co premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża w sobotę do Mroczy? O tym między innymi rozmawiamy z wojewodą kujawsko–pomorskim — Mikołajem Bogdanowiczem. Michał ... » więcej 2019-06-27, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Czy jest szansa, że nowy stopień na Wiśle w Siarzewie powsta ... » więcej 2019-06-26, godz. 06:00 Krystian Frelichowski Gościem Rozmowy Dnia był bydgoskim radny PiS, Krystian Frelichowski. Mówił o Starym Rynku, a także o problemach Bydgoszczy tuż przed debatą o stanie miasta. M ... » więcej 2019-06-25, godz. 06:45 Dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej temat to scenariusze budowy przez ugrupowan ... » więcej 2019-06-24, godz. 06:06 Kosma Złotowski Dziś pogrzeb śp. generała Zbigniewa Nowka, zmarłego nagle tydzień temu w wieku niespełna 60 lat. O jego służbie Polsce, jego roli w w początkach „Solidarności ... » więcej 2019-06-21, godz. 06:02 Łukasz Zbonikowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Łukasz Zbonikowski (Prawo i Sprawiedliwość), którego pytaliśmy między innymi o to, jaką rolę mogą odegrać takie miasta jak Włoc ... » więcej 2019-06-20, godz. 06:00 ks. Mateusz Ziemlewski Gościem Rozmowy Dnia 20 czerwca był ks. Mateusz Ziemlewski, z którym rozmawialiśmy na temat święta i procesji Bożego Ciała, o ich znaczeniu w religii i w kult ... » więcej 2019-06-19, godz. 06:00 Antoni Mężydło Czy żałuje odejścia z Prawa i Sprawiedliwości? Jak ocenia skuteczność opozycji? Jaki będzie jej program na jesienne wybory parlamentarne? Skąd się biorą czarn ... » więcej 2019-06-18, godz. 06:00 Małgorzata Wassermann Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Małgorzata Wassermann (PiS), przewodnicząca komisji śledczej badającej aferę Amber Gold. Komisja zakończyła prace w ubiegły ... » więcej 2019-06-17, godz. 06:03 Tomasz Latos Jaka będzie strategia PiS na wybory parlamentarne? Co z obniżeniem podatków? Czy są prowadzone rozmowy z Kukiz'15 o przyłączeniu się do Zjednoczonej Prawicy? ... » więcej
34567