Poniedziałek, 18 marca 2019 r.   Imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwały
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2018-12-14, 06:00 Magda Jasińska

Agnieszka Szarecka

Rozmowa Dnia
Rozmowa Dnia
Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Perro" Agnieszka Szarecka oraz Fundacja "Cztery Łapy”. Ta ostatnia zaproponowała bardzo niską cenę, a z kolei obecny prowadzący dwukrotnie wyższą od tej, którą przeznaczyło miasto.
Skąd takie różnice? Czy można prowadzić schronisko, uwzględniając nowe zadania za 2,3 mln złotych? O tym w Rozmowie dnia z obecną kierownik schroniska Agnieszką Szarecką.

Magda Jasińska: Wiele emocji budzi przetarg na prowadzenie miejskiego schroniska dla zwierząt w Toruniu na lata 2019 - 2022. Do przetargu przystąpiły dwie fundacje. Pani Agnieszka Szarecka zarządza schroniskiem od ośmiu lat. Pani oferta była dwukrotnie wyższa od tego co przeznaczyło miasto na prowadzenie schroniska, bo wynosiła 6.300.000 zł na cztery lata?

Agnieszka Szarecka: Tak. Tak ok. 1,5 mln rocznie. Wcześniej mieliśmy 3 mln, teraz miasto wpisało 3.200.000, więc nie jest to na pewno wystarczająca kwota. Jednak chce od razu wyjaśnić skąd taka duża kwota w naszej ofercie. Problemem są dodatkowe zapisy, które pojawiły się w umowie. Przed przetargiem sygnalizowałam, rozmawiałam u nas z wydziałem, że dodatkowe zapisy drastycznie podniosą koszty prowadzenia schroniska, są to zapisy głównie o całodobowym wyłapywaniu zwierząt i reakcji na zgłoszenie w przeciągu godziny pod rygorem kar finansowych. Te zapisy powodują potrzebę zatrudnienia większej liczby osób, dodatkowo zakupu jeszcze jednego samochodu interwencyjnego i niestety te zapisy tak bardzo te koszty podniosły.

Gro tych kosztów, które pani pomieściła w swojej ofercie to są własnie wynagrodzenia pracowników.

Tak, to są największe koszty, jeśli chodzi o prowadzenie schroniska, kolejne to opieka weterynaryjna, które też drożeje, z racji podwyższania poziomu opieki, droższe są też leki weterynaryjne oraz leczenie zwierząt po wypadkach komunikacyjnych, bo to mamy zapisane całodobowo.

Czy miasto przez ostatnie cztery lata zarządzania przez panią schroniskiem oceniało pani pracę?

Tak. Nie ma zastrzeżeń. Moja praca jest na bieżąco kontrolowana, kontrolowane są wszystkie wydatki, wszystkie przychody, regularnie tworzone są zestawienia, sprawozdania i takowe są zanoszone do urzędu miasta, miasto ma pełną kontrole nad finansami schroniska.

Czy miasto mogło przedłużyć pani umowę, bez przetargu?

Nie. Musi być przetarg. Teraz zmieniła się specyfikacja w zamówieniu, dotycząca kwalifikacji osoby, która może się zgłosić do prowadzenia schroniska.

Jaka to jest zmiana?

To budzi największe zastrzeżenia tych osób, które się tym zainteresowały i protestują w jakiś tam sposób...

Inaczej zapytam. Czy każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą mogłaby przystąpić do tego przetargu?

Tak, nie ważne czy jest to taksówkarz, czy sprzedawca może zostać kierownikiem schroniska, a osobą czy podmiotem, który może się starać o to prowadzenie musi się wykazać wyłapaniem, wysterylizowaniem i oddaniem do adopcji zwierząt bez podania jaka jest to liczba zwierząt, ani na jaką kwotę miałaby ta działalność być przeprowadzona.

W tej chwili schronisko jest na ile psów?

Miejsc mamy 400, bo liczbę miejsc udało nam się powiększyć, ostatnio liczba psiaków przebywających na stałe zmniejszyła się z 380 do 270.

Ile kotów?

Kotów mamy sporo, tu jest tendencja wzrostowa, (...) mamy teraz około 80 - 90 kotów, bywa też, że jest ich nawet ponad 100.

Czy za 2.300.000 zł można przez cztery lata prowadzić schronisko i prowadzić to w taki sposób, żeby nie było zastrzeżeń?

Moim zdaniem absolutnie nie. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Agnieszka Szarecka

Zobacz także

2019-01-21, godz. 06:00 Prof. Radosław Sojak Po pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska pojawiło się wiele apeli o zmianę jakości życia publicznego. Premier mówił w niedzielę: "Uczyńmy nasze życie pub ... » więcej 2019-01-18, godz. 06:00 Leszek Walczak Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność” powołała komitet protestacyjno-strajkowy i podtrzymała swój postulat podwyżki wynagrodzeń pracowników oświaty o ... » więcej 2019-01-17, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Zakończył się rok jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę. Bydgoszcz i region wróciły do odrodzonej ojczyzny wiele miesięcy później. Zbliża się 99. ... » więcej 2019-01-16, godz. 06:00 Daria Frach i Iwona Pozorska W Panamie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. O przygotowaniach do spotkania z papieżem, a także o tym jak młodzież reprezentować będzie nasz region prze ... » więcej 2019-01-15, godz. 06:00 Radosław Sajna Co należy zrobić w przestrzeni publicznej, aby nie dochodziło do aktów przemocy, takich jak zabójstwo prezydenta Gdańska? Czy ta śmierć może przynieść jakąś z ... » więcej 2019-01-14, godz. 06:00 Kosma Złotowski - Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę - mówią przedstawiciele polskich firm transportowych o decyzji Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, która odrzuciła ... » więcej 2019-01-11, godz. 06:00 Sławomir Wittkowicz Rozmowy minister edukacji narodowej z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie rozporządzenia płacowego dla nauczycieli zakończyły się bez porozumienia ... » więcej 2019-01-10, godz. 06:00 Marek Grugel Gościem Rozmowy Dnia był Marek Grugel - łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. A jej tematem sprawa masowego odstrzału dzików, związanego ... » więcej 2019-01-09, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Prezydent Bydgoszczy wraz częścią bydgoskich radnych województwa zwrócił się do marszałka województwa o 16,5 miliona złotych na budowę Teatru Kameralnego w By ... » więcej 2019-01-08, godz. 06:00 Nadbrygadier Janusz Halak Tragedia w koszalińskim escape roomie wstrząsnęła Polską. Trwają kontrole takich miejsc w całym kraju. Stwierdzono już ponad tysiąc nieprawidłowości. Co możem ... » więcej
34567