Wtorek, 26 marca 2019 r.   Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2018-12-10, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski. Fot. Archiwum
Marcin Sypniewski. Fot. Archiwum
Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolność i Ruchu Narodowego sprzeciwiać się będzie nadmiernej ingerencji Unii Europejskiej w wewnętrzne sprawy Polski. Za taką ingerencję Sypniewski uważa na przykład stanowisko zajmowane przez UE w sprawie reformy polskiego sądownictwa.

Michał Jędryka: Kilka dni temu partia Wolność i Ruch Narodowy zawarły koalicję do wyborów do europarlamentu. To bardzo różne ugrupowania, choć obydwa prawicowe. Co Was łączy?
Marcin Sypniewski: Na pewno w wyborach do europarlamentu łączy nas sprzeciw wobec centralizmu Brukseli, wobec polityki Unii Europejskiej. Sprzeciwiamy się, by Unia ingerowała w sprawy wewnętrzne państw, jak to miało miejsce w przypadku Polski. Uważamy, że UE nie powinna tego robić. Chcemy państwa suwerennego, które samo decyduje o swoich problemach i uważamy, że politycy Unii powinni zająć się bardziej sytuacją na zachodzie Europy, bo wszyscy widzimy, co się dzieje chociażby we Francji.

A co Pan uważa za ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa?
- Nas przykład kwestie związane z reformą sądownictwa, z tymi niby zagrożeniami dla polskiej demokracji, które były przedmiotem debat w Parlamencie Europejskim. W tym przypadku niestety nagannie trzeba ocenić postawę polskich europosłów, chociażby z Platformy Obywatelskiej, którzy bardzo ostro krytykowali rząd podczas tej debaty. Zarówno Wolność, jak i Ruch Narodowy stoją na stanowisku, że problemy polskie musimy rozwiązywać w Polsce. Nie zgadzamy się na to, żeby donosić na własny rząd i prowadzić takie debaty w Parlamencie Europejskim, bo jest to nasza - Polaków - sprawa, w jaki sposób organizujemy sobie politykę we własnym kraju.

Po komunikacie, który został ogłoszony 6 grudnia, jednym z haseł, które przeczytałem było: „Łączy nas polexit”. Rzeczywiście chcecie być aż tak radykalni? Chcielibyście występowania z UE?
- Unia w takim kształcie, jak obecnie nie służy Polsce i Polakom. Po pierwsze – z powodu, o którym mówiłem, czyli ingerencji w sprawy wewnętrzne, po drugie – z powodu imigracji z krajów muzułmańskich. W Europie obecnie, zachodniej zwłaszcza, mieszka w tej chwili już ponad 20 mln muzułmanów. To zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla naszej cywilizacji oraz kultury. Niewątpliwie polityka UE jest drogą donikąd, wiedzie ku przepaści. Twardo się temu sprzeciwiamy.
Tak samo nie odpowiada nam polityka społeczna UE, która jest zdominowana przez partie liberalno-lewicowe. Ideologia, która jest szerzona na co dzień, bardzo nam się nie podoba, czyli walka z tradycją, również z wiarą, a także z naszą kulturą europejską. Temu wszystkiemu będziemy się z pewnością mocno sprzeciwiać (...).

To można zrozumieć, jeśli ktoś ma poglądy prawicowe. W polityce jednak nic nie jest nigdy czarno-białe. Czy korzyści, które Polska ma z członkostwa w UE są Pana zdaniem mniejsze niż zagrożenia, które Pan wymienił?
- Niewątpliwie sprawę należy oceniać na wielu płaszczyznach, ale musimy myśleć o tym, co jest „tu i teraz”. Na przykład wtedy, gdy patrzymy na konflikt na Ukrainie, który się zaostrza, a polityka Unii jest taka, by stanąć raczej po stronie Ukrainy. Uważamy, że w interesie Polski to nie leży i że polityka rządu, który od lat wspiera rząd Ukrainy, jest błędna. Ukraina jest państwem nam wrogim, w którym czci się Stefana Banderę – człowieka odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach na Wołyniu. Nie powinniśmy tego państwa wspierać, a przede wszystkim nie powinniśmy dać się wciągnąć w tę wojnę, gdyż Polska nie ma żadnego interesu, by brać w niej udział (…).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski

Zobacz także

2019-01-29, godz. 06:00 Ryszard Kierzek Rolnicy w poniedziałek protestowali w kilku miejscach w Kujawsko-Pomorskiem, blokując drogi krajowe. Powodem rolniczych protestów jest sytuacja na rynku trzod ... » więcej 2019-01-28, godz. 06:00 Łukasz Schreiber W poniedziałkowej (28.01) Rozmowie dnia w PR PiK o piątkowym spotkaniu liderów klubów parlamentarnych z premierem, o słowach wobec oponentów zaprawionych poga ... » więcej 2019-01-25, godz. 06:00 Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska Nadchodzą złe czasy dla mafii śmieciowych i firm zatruwających środowisko. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, Inspekcja Ochrony Środowiska dostaje więk ... » więcej 2019-01-24, godz. 06:00 Kosma Złotowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii zdecydowało się wydalić kierownika wydziału konsularnego w ambasadzie RP w tym kraju Sławomira Kowalskiego. Władzom ... » więcej 2019-01-23, godz. 06:00 Katarzyna Wojciechowska Dzisiaj przypada Dzień Bez Opakowań Foliowych. Z tej okazji rozmawiamy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą masowa produkcja i używanie foliowych worecz ... » więcej 2019-01-22, godz. 06:00 Michał Bukowiński Czy polskie prawo dostatecznie chroni wolność słowa? Na ile wyraźnie wyznacza granice? Gdzie należy szukać przyczyn nadużyć w tym względzie? Jeśli są konieczn ... » więcej 2019-01-21, godz. 06:00 Prof. Radosław Sojak Po pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska pojawiło się wiele apeli o zmianę jakości życia publicznego. Premier mówił w niedzielę: "Uczyńmy nasze życie pub ... » więcej 2019-01-18, godz. 06:00 Leszek Walczak Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność” powołała komitet protestacyjno-strajkowy i podtrzymała swój postulat podwyżki wynagrodzeń pracowników oświaty o ... » więcej 2019-01-17, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Zakończył się rok jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę. Bydgoszcz i region wróciły do odrodzonej ojczyzny wiele miesięcy później. Zbliża się 99. ... » więcej 2019-01-16, godz. 06:00 Daria Frach i Iwona Pozorska W Panamie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. O przygotowaniach do spotkania z papieżem, a także o tym jak młodzież reprezentować będzie nasz region prze ... » więcej
34567