Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2018-12-10, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski. Fot. Archiwum
Marcin Sypniewski. Fot. Archiwum
Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolność i Ruchu Narodowego sprzeciwiać się będzie nadmiernej ingerencji Unii Europejskiej w wewnętrzne sprawy Polski. Za taką ingerencję Sypniewski uważa na przykład stanowisko zajmowane przez UE w sprawie reformy polskiego sądownictwa.

Michał Jędryka: Kilka dni temu partia Wolność i Ruch Narodowy zawarły koalicję do wyborów do europarlamentu. To bardzo różne ugrupowania, choć obydwa prawicowe. Co Was łączy?
Marcin Sypniewski: Na pewno w wyborach do europarlamentu łączy nas sprzeciw wobec centralizmu Brukseli, wobec polityki Unii Europejskiej. Sprzeciwiamy się, by Unia ingerowała w sprawy wewnętrzne państw, jak to miało miejsce w przypadku Polski. Uważamy, że UE nie powinna tego robić. Chcemy państwa suwerennego, które samo decyduje o swoich problemach i uważamy, że politycy Unii powinni zająć się bardziej sytuacją na zachodzie Europy, bo wszyscy widzimy, co się dzieje chociażby we Francji.

A co Pan uważa za ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa?
- Nas przykład kwestie związane z reformą sądownictwa, z tymi niby zagrożeniami dla polskiej demokracji, które były przedmiotem debat w Parlamencie Europejskim. W tym przypadku niestety nagannie trzeba ocenić postawę polskich europosłów, chociażby z Platformy Obywatelskiej, którzy bardzo ostro krytykowali rząd podczas tej debaty. Zarówno Wolność, jak i Ruch Narodowy stoją na stanowisku, że problemy polskie musimy rozwiązywać w Polsce. Nie zgadzamy się na to, żeby donosić na własny rząd i prowadzić takie debaty w Parlamencie Europejskim, bo jest to nasza - Polaków - sprawa, w jaki sposób organizujemy sobie politykę we własnym kraju.

Po komunikacie, który został ogłoszony 6 grudnia, jednym z haseł, które przeczytałem było: „Łączy nas polexit”. Rzeczywiście chcecie być aż tak radykalni? Chcielibyście występowania z UE?
- Unia w takim kształcie, jak obecnie nie służy Polsce i Polakom. Po pierwsze – z powodu, o którym mówiłem, czyli ingerencji w sprawy wewnętrzne, po drugie – z powodu imigracji z krajów muzułmańskich. W Europie obecnie, zachodniej zwłaszcza, mieszka w tej chwili już ponad 20 mln muzułmanów. To zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla naszej cywilizacji oraz kultury. Niewątpliwie polityka UE jest drogą donikąd, wiedzie ku przepaści. Twardo się temu sprzeciwiamy.
Tak samo nie odpowiada nam polityka społeczna UE, która jest zdominowana przez partie liberalno-lewicowe. Ideologia, która jest szerzona na co dzień, bardzo nam się nie podoba, czyli walka z tradycją, również z wiarą, a także z naszą kulturą europejską. Temu wszystkiemu będziemy się z pewnością mocno sprzeciwiać (...).

To można zrozumieć, jeśli ktoś ma poglądy prawicowe. W polityce jednak nic nie jest nigdy czarno-białe. Czy korzyści, które Polska ma z członkostwa w UE są Pana zdaniem mniejsze niż zagrożenia, które Pan wymienił?
- Niewątpliwie sprawę należy oceniać na wielu płaszczyznach, ale musimy myśleć o tym, co jest „tu i teraz”. Na przykład wtedy, gdy patrzymy na konflikt na Ukrainie, który się zaostrza, a polityka Unii jest taka, by stanąć raczej po stronie Ukrainy. Uważamy, że w interesie Polski to nie leży i że polityka rządu, który od lat wspiera rząd Ukrainy, jest błędna. Ukraina jest państwem nam wrogim, w którym czci się Stefana Banderę – człowieka odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach na Wołyniu. Nie powinniśmy tego państwa wspierać, a przede wszystkim nie powinniśmy dać się wciągnąć w tę wojnę, gdyż Polska nie ma żadnego interesu, by brać w niej udział (…).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski

Zobacz także

2019-07-03, godz. 06:00 Iwona Michałek Toruńska posłanka z Porozumienia Jarosława Gowina została wiceministrem edukacji i pełnomocnikiem rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły. Pytal ... » więcej 2019-07-02, godz. 06:00 Krzysztof Czabański Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Czabański - poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Polityk odpowiedział na pytania dotyczące pomysłów opozycji ... » więcej 2019-07-01, godz. 06:10 Prof. Dariusz Markowski Czy bydgoski Stary Rynek rozczarował mieszkańców miasta? A może trzeba go dopiero urządzić? Czy pomysł Alegorii Bydgoskiej rzucony przez Stefana Pastuszewskie ... » więcej 2019-06-28, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz Po co premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża w sobotę do Mroczy? O tym między innymi rozmawiamy z wojewodą kujawsko–pomorskim — Mikołajem Bogdanowiczem. Michał ... » więcej 2019-06-27, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Czy jest szansa, że nowy stopień na Wiśle w Siarzewie powsta ... » więcej 2019-06-26, godz. 06:00 Krystian Frelichowski Gościem Rozmowy Dnia był bydgoskim radny PiS, Krystian Frelichowski. Mówił o Starym Rynku, a także o problemach Bydgoszczy tuż przed debatą o stanie miasta. M ... » więcej 2019-06-25, godz. 06:45 Dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej temat to scenariusze budowy przez ugrupowan ... » więcej 2019-06-24, godz. 06:06 Kosma Złotowski Dziś pogrzeb śp. generała Zbigniewa Nowka, zmarłego nagle tydzień temu w wieku niespełna 60 lat. O jego służbie Polsce, jego roli w w początkach „Solidarności ... » więcej 2019-06-21, godz. 06:02 Łukasz Zbonikowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Łukasz Zbonikowski (Prawo i Sprawiedliwość), którego pytaliśmy między innymi o to, jaką rolę mogą odegrać takie miasta jak Włoc ... » więcej 2019-06-20, godz. 06:00 ks. Mateusz Ziemlewski Gościem Rozmowy Dnia 20 czerwca był ks. Mateusz Ziemlewski, z którym rozmawialiśmy na temat święta i procesji Bożego Ciała, o ich znaczeniu w religii i w kult ... » więcej
12345