Wtorek, 23 października 2018 r.   Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w porywach do 75 km/h.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w porywach do 75 km/h.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w porywach do 75 km/h.
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-06-06, 19:51 Maciej Wilkowski

Ryszard Bober

Ryszard Bober Fot. Michał Zaręba
Ryszard Bober Fot. Michał Zaręba
Dziś przypada Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z tej okazji odbędzie się m.in. uroczysta sesja sejmiku województwa. Czym nasze województwo może się pochwalić, a co jeszcze jest do poprawienia - o to m.in. pytamy gościa dzisiejszej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, przewodniczącego Sejmiku Województwa, Ryszarda Bobera.

Maciej Wilkowski: Pierwsze skojarzenie, gdy słyszy pan Kujawsko-Pomorskie?

Ryszard Bober: (...) - Gdy spotykamy się z kolegami przewodniczącymi (sejmików) z całej Polski zawsze mówię o naszych walorach kulturalnych, przyrodniczych, ale mówię też o wspaniałych ludziach, o mieszkańcach. Chociaż region, jak wiemy, jest regionem połączonym. Patrząc na historię naszych ostatnich 100 lat, to część regionu rzeczywiście odzyskała (niepodległość) w 2018 r., a część dopiero w 1920 roku. Przykładem tego jest Golub-Dobrzyń, gdzie po jednej stronie świętowano już wolną Polskę, a po tej drugiej dopiero później. No taka jest nasza historia, taki jest nasz region, ale my jako samorządowcy musimy starać się o to, żeby rzeczywiście ten region był regionem spójnym, żebyśmy wszyscy mówili o województwie kujawsko-pomorskim w samych superlatywach, żeby rzeczywiście ta marka województwa była w taki sposób premiowana i promowana abyśmy ten cel nadrzędny osiągnęli.

Marszałek województwa Piotr Całbecki, w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, mówił w piątek o tym, że nasze województwo wchodzi teraz w dorosłość, że już okrzepło. Pan się z tym zgadza?

- No, po tylu latach myślę, że tak. Jeżeli ktoś się nastawi "na nie" to cały czas bedzie mówił, że to jest twór jakiś sztuczny, że to jest co nie ma racji bytu, żebyśmy rzeczywiście tę świadomość w społeczeństwie zmieniali. Mamy Kujawy Czarne, Białe, Krajnę, Pałuki, Bory Tucholskie, Ziemię Michałowską, Dobrzyńską. Mamy wspaniały region, który tak naprawdę potrzebuję tylko jednolitego myślenia i spójnego działania po to, żeby rzeczywiście z tego województwa środka stać się województwem, które będzie w czołówce kraju w różnych dziedzinach.

Czym nasz region może się pochwalić, z czego nasz region może być dumny?

- Jesteśmy bardziej regionem rolniczym, ale to nie oznacza, że nie mamy potencjału gospodarczego. W ostatnich latach stworzyliśmy wspólnie, dysponując środkami z programów unijnych, warunki do inwestycji. Strefy ekonomiczne, które powstały w różnych częściach naszego województwa, przyczyniły się do powstania różnego rodzaju działalności gospodarczej. A chcę przypomnieć, że mamy w regionie potencjał naukowy, że są uczelnie wyższe, techniczne. Kwestia tylko zagospodarowania tego potencjału intelektualnego i stworzenia takich warunków, aby te osoby, które osiągną tu już dorosłość, wykształcenie, wiedzę praktyczną i życiową, żeby pozostały w naszym regionie i żeby chciały tutaj budować swoją przyszłość, tu zakładać rodzinę i z nami to województwo kujawsko-pomorskie budować.

A czego nasz region raczej nie jest dumny?


- (...) Mamy najwyższy wskaźnik bezrobocia. Ale to w tej chwili jest atutem, bo firmy chcą tam lokować swoje inwestycje, gdzie jest dostępność rąk do pracy i myślę, że te warunki, które zostały stworzone w najbliższym czasie, przyczynią się do tego, że rzeczywiście województwo kujawsko-pomorskie mocno drgnie do przodu. Możemy dyskutować o realizacji funduszy unijnych. (...) My w tej perspektywie unijnej postawiliśmy bardziej na człowieka, na jego rozwój. Proszę spojrzeć na naszą strategię rozwoju. (...) Postawiliśmy na bezpieczeństwo zdrowotne, działamy na przyszłość po to, żeby zapewnić naszym mieszkańcom chyba najważniejszą rzecz jaką jest zdrowie.

Czy według pana, plany obniżenia poziomu dofinansowania w ramach polityki spójności w kolejnym budżecie europejskim, to dla naszego regionu duże zagrożenie?

Dla całej Polski ty jest to jakieś zagrożenie gdy jest mniej środków na będzie skutkowało mniejszym inwestycjami tak naprawdę ta perspektywa w tym roku dopiero się na dobre rozwijała i te inwestycje dopiero są realizowane. (...)
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ryszard Bober

Zobacz także

2018-10-23, godz. 10:48 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK we wtorek był politolog, prof. Janusz Golinowski z UKW w Bydgoszczy, z którym podsumowaliśmy kampanię samorządową w r ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:59 Radosław Sojak Dlaczego idziemy na wybory? Co i kogo wybieramy? Programy? Obietnice? Idee? Czy może osoby i życiorysy? Dlaczego niektórzy rezygnują z udziału w wyborach? Na ... » więcej 2018-10-19, godz. 06:00 Michał Zaleski - Walkę o czystsze powietrze zapowiada ubiegający się o reelekcję prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak zapowiedział w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK, mias ... » więcej 2018-10-17, godz. 06:00 Radosław Sajna Pismo o tematyce samorządowej Wspólnota ogłosiło ranking miast, w którym spośród miast wojewódzkich Toruń znalazł się na miejscu 12, a Bydgoszcz dopiero na 16 ... » więcej 2018-10-16, godz. 06:30 Stefan Hambura Mieszkający w Niemczech prawnik Stefan Hambura przekonuje, że Polacy mogą się starać o odszkodowania od Niemiec za straty poniesione podczas II Wojny Światowe ... » więcej 2018-10-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Posła Bartosza Kownackiego, członka sejmowej komisji obrony narodowej, zapytaliśmy o plany uzbrojenia polskiej armii i o perspektywy polskiego przemysłu zbroj ... » więcej 2018-10-12, godz. 06:30 Marek Wojtkowski Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewen ... » więcej 2018-10-11, godz. 06:00 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był poseł Kukiz'15 - Paweł Skutecki, który kandyduje na stanowisko prezydenta Bydgoszczy. Jaka jest jego wizja rozwo ... » więcej 2018-10-10, godz. 06:00 Marek Gotowski Wykonawcy inwestycji mają coraz większe problemy płatnicze. Rosną zaległości, rosną też straty firm, z powodu wzrostu cen. Czy może dojść do fali upadłości, k ... » więcej 2018-10-09, godz. 06:30 Tomasz Latos "Marginalizacja Bydgoszczy, likwidacja dwustołeczności" - takie przestrogi padły 8 października w trakcie konferencji prasowej z ust Tomasza Latosa - kandydat ... » więcej
12345