Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-05-27, 14:54 Maciej Wilkowski

Piotr Całbecki

Piotr Całbecki. Fot. Michał Zaręba
Piotr Całbecki. Fot. Michał Zaręba
Dziś rozpoczyna się Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czy jest co świetować? Jakie atrakcje czekają na mieszkańców regionu? Czy mniejsze pieniądze jakie Polska ma otrzymać w ramach polityki spójności odbiją się na rozwoju Kujaw i Pomorza? O tym w dzisiejszej "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK. Gościem Macieja Wilkowskiego był marszałek województwa, Piotr Całbecki.

Piotr Całbecki - Witam serdecznie, pozdrawiam wszystkie dzieci :)

Maciej Wilkowski: Właśnie, dzisiaj mamy dwa powody do świętowania - Dzień Dziecka, a wszyscy jesteśmy podobno dziećmi, ale pretekstem naszej dzisiejszej rozmowy jest rozpoczynające się właśnie dzisiaj Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Panie marszałku poleci pan dzisiaj wieczorem balonem?

- Nie wiem, raz leciałem ale w ciągu dnia. Nocny lot byłby jeszcze bardziej emocjonujący...

Nocny lot balonem przy akompaniamencie muzyki rozpoczyna święto naszego województwa. Panie marszałku, jest co świętować?

- Myślę że tak. Nasze województwo pomału krzepnie i liczy już sobie przeszło 18 lat. Osiągnęliśmy dojrzałość i sądzę, że coraz bardziej je po prostu lubimy i szanujemy w całym regionie.

Przypomnę, nasze województwo zostało utworzone na mocy ustawy z 24 lipca 1998 r. Ostatecznie województwo kujawsko-pomorskie zostało utworzone w 1999 roku, czyli możemy mówić o dorosłości. A co ta dorosłość przypadku województwa w Pana opinii oznacza?

- Myślę, że większą solidarność i odpowiedzialność wzajemną. Przecież realizujemy wspólnie wielkie projekty chociażby służące bezpośrednio mieszkańcom, bez względu na to gdzie mieszkają. Mam na myśli np. szpitale. Akurat tak się składa, że w tym roku właśnie na początku czerwca będziemy oddawać ostatecznie już do użytku właściwie nowy szpital dziecięcy w Bydgoszczy. Trwają budowy we Włocławku, w Toruniu... ale wspólne województwo oznacza również wspieranie tych regionów, które posiadają deficyty rozwojowe, a mamy wciąż takowe i solidarnie wspieramy rozwój tych obszarów. Mam na myśli chociażby te powiaty, które mają wciąż wysokie bezrobocie, niski poziom industrializacji - tam konieczne są nowe inwestycje, pieniądze i to właśnie czyni Samorząd Województwa.

Skupmy się na atrakcjach może przygotowane z okazji święta województwa - co Pan by polecił?

- Jest ich moc, naprawdę! 1 czerwca zaczynamy w Toruniu pokazem balonów - to będzie naprawdę bardzo atrakcyjna rzecz, którą cyklicznie już organizujemy. Z okazji święta zjeżdżają do naszego regionu najlepsze zespoły balonowe z całej Polski i jeszcze z Europy, więc jest oglądać

Zaczynamy od balonów natomiast 2 czerwca - w sobotę koncert...

- Mamy nadzieję na piękną pogodę i wieczór pięknie spędzony na zapleczu naszego Urzędu Marszałkowskiego, na toruńskich Jordankach. Jak co roku organizujemy tam koncert "Pod wspólnym niebem" - moc atrakcji i wspaniałych wykonawców, m.in. Stanisława Sojkę, Sławka Uniatowskiego, Justyny Steczkowskiej i wielu jeszcze innych gwiazd. To jest naprawdę bardzo dobre wydarzenie artystyczne. Kolejne nas czekają, chyba jeszcze większe - w Bydgoszczy - 3 czerwca przenosimy się na Wyspę Młyńską i tutaj mamy ciekawy projekt, który zatytułowany jest "Wyspą Kina" i tutaj również sławy polskiej estrady i sceny filmowej przyjadą z muzyką, piosenkami najprzeróżniejszymi z filmów tworzonych w naszym regionie. Sądzę, że to będzie bardzo fajne, na bardzo wysokim poziomie wydarzenia artystyczne. Warto też przy tej okazji wspomnieć o tym, że na Wyspie Młyńskiej a właściwie w amfiteatrze przy Operze Nova zabrzmi 6 czerwca piękny koncert, który zatytułowaliliśmy "Operowym Rendez-vous" i nie trzeba zachęcać szczególnie Bydgoszczu i mieszkańców naszego województwa, żeby raz jeszcze przypomnieć sobie największe szlagiery, które słyszeliśmy w przeszłości na scenie operowej, największej scenie w regionie.

Te wszystkie atrakcje przygotowane z okazji Święta Województwa można znaleźć wchodząc na stronę kujawsko-pomorskie.pl Na pewno nie postawiliście w tym roku na uroczystości oficjalne, bo tych jak na lekarstwo.

- Tradycyjnie jest to spotkanie sejmiku - tym razem przypada w Bydgoszczy. Przypomnę że nasze święto organizujemy z okazji kolejnych rocznic - akurat przypadających 7 czerwca - wizyty Jana Pawła II w naszym regionie, kiedyś we Włocławku, w Bydgoszczy i w Toruniu... Tak się złożyło, że właśnie 7 czerwiec, to wspólna data dla tych wydarzeń i właśnie 7 czerwca mamy obowiązek statutowy organizować uroczystą sesję, na przemian: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek... i tym roku przypada w Bydgoszczy, w auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Później przeniesiemy się do bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo gdzie ksiądz biskup Jan Tyrawa odprawi mszę świętą, a po niej duże wydarzenie, bo właśnie w tym kościele o godz. 18:00 rozpoczynamy koncert pt. "Quo vadis Domine" pod batutą Piotra Rubika. Znany to już jest utwór, ale warty przypomnienia. W wielu miastach - takich jak Chełmno, Inowrocław, Włocławek - organizujemy również masowe imprezy przeplatane potańcówkami, z koncertami znanych gwiazd takich jak Krystyna Prońko Majka Jeżowska... Będzie się działo.

Na koniec chciałbym zapytać o przyszłość. Pewnie zgodzimy się że taką "maszyną napędową" tego co się dzieje w naszym województwie - za co odpowiada Urząd Marszałkowski - są środki unijne. W projekcie unijnego budżetu na politykę spójności w latach 2021-2027 jest to ponad jedną piątą mniej pieniędzy, niż w aktualnym budżecie. Jak to się może odbić w naszym regionie, jeśli rzeczywiście taki projekt zostałby przyjęty?

- Dla mnie jest to bardzo trudna wiadomość. Budżet unijny pomimo Brexitu nie jest planowany na niższym poziomie jak obecnie go realizujemy w perspektywie 2013-20, tzn. że teoretycznie powinniśmy przynajmniej uzyskać to samo, co w poprzedniej perspektywie. Tym bardziej , że nowych państw członkowskich wcale nie przybyło w międzyczasie więcej, które mają duże zaległości. No ale polityka, przynajmniej na etapie Komisji Europejskiej, jest taką jaką jest. Możemy odczuć to bezpośrednio na zmniejszonych inwestycjach, które realizujemy właśnie z tych środków w projektach społecznych. Jest jeszcze dużo do zrobienia w naszym regionie i mam nadzieję, że nasz rząd będzie negocjował twarde warunki nowego budżetu europejskiego i przynajmniej w obszarze tych bardzo ważnych działań, które przecież realizujemy jako regiony, tych środków nam nie ubędzie.

Jeszcze raz zapraszamy Panie Marszałku wszystkich mieszkańców naszego województwa do świętowania, które rozpoczyna się dziś, a potrwa do...

- 10 czerwca w Inowrocławiu zakończymy wspólną potańcówką mieszkańców, ale również koncertem Krystyny Prońko. Bardzo dziękuję.
Polkie Radio PiK - Rozmowa dnia - Piotr Całbecki

Zobacz także

2019-01-21, godz. 06:08 Prof. Radosław Sojak Po pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska pojawiło się wiele apeli o zmianę jakości życia publicznego. Premier mówił w niedzielę: "Uczyńmy nasze życie pub ... » więcej 2019-01-18, godz. 06:00 Leszek Walczak Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność” powołała komitet protestacyjno-strajkowy i podtrzymała swój postulat podwyżki wynagrodzeń pracowników oświaty o ... » więcej 2019-01-17, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Zakończył się rok jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę. Bydgoszcz i region wróciły do odrodzonej ojczyzny wiele miesięcy później. Zbliża się 99. ... » więcej 2019-01-16, godz. 06:30 Daria Frach i Iwona Pozorska W Panamie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. O przygotowaniach do spotkania z papieżem, a także o tym jak młodzież reprezentować będzie nasz region prze ... » więcej 2019-01-15, godz. 06:30 Radosław Sajna Co należy zrobić w przestrzeni publicznej, aby nie dochodziło do aktów przemocy, takich jak zabójstwo prezydenta Gdańska? Czy ta śmierć może przynieść jakąś z ... » więcej 2019-01-14, godz. 06:03 Kosma Złotowski - Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę - mówią przedstawiciele polskich firm transportowych o decyzji Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, która odrzuciła ... » więcej 2019-01-11, godz. 06:12 Sławomir Wittkowicz Rozmowy minister edukacji narodowej z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie rozporządzenia płacowego dla nauczycieli zakończyły się bez porozumienia ... » więcej 2019-01-10, godz. 09:26 Marek Grugel Gościem Rozmowy Dnia był Marek Grugel - łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. A jej tematem sprawa masowego odstrzału dzików, związanego ... » więcej 2019-01-09, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Prezydent Bydgoszczy wraz częścią bydgoskich radnych województwa zwrócił się do marszałka województwa o 16,5 miliona złotych na budowę Teatru Kameralnego w By ... » więcej 2019-01-08, godz. 08:10 Nadbrygadier Janusz Halak Tragedia w koszalińskim escape roomie wstrząsnęła Polską. Trwają kontrole takich miejsc w całym kraju. Stwierdzono już ponad tysiąc nieprawidłowości. Co możem ... » więcej
12345