Wtorek, 23 października 2018 r.   Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w porywach do 75 km/h.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w porywach do 75 km/h.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w porywach do 75 km/h.
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-05-27, 14:54 Maciej Wilkowski

Piotr Całbecki

Piotr Całbecki. Fot. Michał Zaręba
Piotr Całbecki. Fot. Michał Zaręba
Dziś rozpoczyna się Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czy jest co świetować? Jakie atrakcje czekają na mieszkańców regionu? Czy mniejsze pieniądze jakie Polska ma otrzymać w ramach polityki spójności odbiją się na rozwoju Kujaw i Pomorza? O tym w dzisiejszej "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK. Gościem Macieja Wilkowskiego był marszałek województwa, Piotr Całbecki.

Piotr Całbecki - Witam serdecznie, pozdrawiam wszystkie dzieci :)

Maciej Wilkowski: Właśnie, dzisiaj mamy dwa powody do świętowania - Dzień Dziecka, a wszyscy jesteśmy podobno dziećmi, ale pretekstem naszej dzisiejszej rozmowy jest rozpoczynające się właśnie dzisiaj Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Panie marszałku poleci pan dzisiaj wieczorem balonem?

- Nie wiem, raz leciałem ale w ciągu dnia. Nocny lot byłby jeszcze bardziej emocjonujący...

Nocny lot balonem przy akompaniamencie muzyki rozpoczyna święto naszego województwa. Panie marszałku, jest co świętować?

- Myślę że tak. Nasze województwo pomału krzepnie i liczy już sobie przeszło 18 lat. Osiągnęliśmy dojrzałość i sądzę, że coraz bardziej je po prostu lubimy i szanujemy w całym regionie.

Przypomnę, nasze województwo zostało utworzone na mocy ustawy z 24 lipca 1998 r. Ostatecznie województwo kujawsko-pomorskie zostało utworzone w 1999 roku, czyli możemy mówić o dorosłości. A co ta dorosłość przypadku województwa w Pana opinii oznacza?

- Myślę, że większą solidarność i odpowiedzialność wzajemną. Przecież realizujemy wspólnie wielkie projekty chociażby służące bezpośrednio mieszkańcom, bez względu na to gdzie mieszkają. Mam na myśli np. szpitale. Akurat tak się składa, że w tym roku właśnie na początku czerwca będziemy oddawać ostatecznie już do użytku właściwie nowy szpital dziecięcy w Bydgoszczy. Trwają budowy we Włocławku, w Toruniu... ale wspólne województwo oznacza również wspieranie tych regionów, które posiadają deficyty rozwojowe, a mamy wciąż takowe i solidarnie wspieramy rozwój tych obszarów. Mam na myśli chociażby te powiaty, które mają wciąż wysokie bezrobocie, niski poziom industrializacji - tam konieczne są nowe inwestycje, pieniądze i to właśnie czyni Samorząd Województwa.

Skupmy się na atrakcjach może przygotowane z okazji święta województwa - co Pan by polecił?

- Jest ich moc, naprawdę! 1 czerwca zaczynamy w Toruniu pokazem balonów - to będzie naprawdę bardzo atrakcyjna rzecz, którą cyklicznie już organizujemy. Z okazji święta zjeżdżają do naszego regionu najlepsze zespoły balonowe z całej Polski i jeszcze z Europy, więc jest oglądać

Zaczynamy od balonów natomiast 2 czerwca - w sobotę koncert...

- Mamy nadzieję na piękną pogodę i wieczór pięknie spędzony na zapleczu naszego Urzędu Marszałkowskiego, na toruńskich Jordankach. Jak co roku organizujemy tam koncert "Pod wspólnym niebem" - moc atrakcji i wspaniałych wykonawców, m.in. Stanisława Sojkę, Sławka Uniatowskiego, Justyny Steczkowskiej i wielu jeszcze innych gwiazd. To jest naprawdę bardzo dobre wydarzenie artystyczne. Kolejne nas czekają, chyba jeszcze większe - w Bydgoszczy - 3 czerwca przenosimy się na Wyspę Młyńską i tutaj mamy ciekawy projekt, który zatytułowany jest "Wyspą Kina" i tutaj również sławy polskiej estrady i sceny filmowej przyjadą z muzyką, piosenkami najprzeróżniejszymi z filmów tworzonych w naszym regionie. Sądzę, że to będzie bardzo fajne, na bardzo wysokim poziomie wydarzenia artystyczne. Warto też przy tej okazji wspomnieć o tym, że na Wyspie Młyńskiej a właściwie w amfiteatrze przy Operze Nova zabrzmi 6 czerwca piękny koncert, który zatytułowaliliśmy "Operowym Rendez-vous" i nie trzeba zachęcać szczególnie Bydgoszczu i mieszkańców naszego województwa, żeby raz jeszcze przypomnieć sobie największe szlagiery, które słyszeliśmy w przeszłości na scenie operowej, największej scenie w regionie.

Te wszystkie atrakcje przygotowane z okazji Święta Województwa można znaleźć wchodząc na stronę kujawsko-pomorskie.pl Na pewno nie postawiliście w tym roku na uroczystości oficjalne, bo tych jak na lekarstwo.

- Tradycyjnie jest to spotkanie sejmiku - tym razem przypada w Bydgoszczy. Przypomnę że nasze święto organizujemy z okazji kolejnych rocznic - akurat przypadających 7 czerwca - wizyty Jana Pawła II w naszym regionie, kiedyś we Włocławku, w Bydgoszczy i w Toruniu... Tak się złożyło, że właśnie 7 czerwiec, to wspólna data dla tych wydarzeń i właśnie 7 czerwca mamy obowiązek statutowy organizować uroczystą sesję, na przemian: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek... i tym roku przypada w Bydgoszczy, w auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Później przeniesiemy się do bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo gdzie ksiądz biskup Jan Tyrawa odprawi mszę świętą, a po niej duże wydarzenie, bo właśnie w tym kościele o godz. 18:00 rozpoczynamy koncert pt. "Quo vadis Domine" pod batutą Piotra Rubika. Znany to już jest utwór, ale warty przypomnienia. W wielu miastach - takich jak Chełmno, Inowrocław, Włocławek - organizujemy również masowe imprezy przeplatane potańcówkami, z koncertami znanych gwiazd takich jak Krystyna Prońko Majka Jeżowska... Będzie się działo.

Na koniec chciałbym zapytać o przyszłość. Pewnie zgodzimy się że taką "maszyną napędową" tego co się dzieje w naszym województwie - za co odpowiada Urząd Marszałkowski - są środki unijne. W projekcie unijnego budżetu na politykę spójności w latach 2021-2027 jest to ponad jedną piątą mniej pieniędzy, niż w aktualnym budżecie. Jak to się może odbić w naszym regionie, jeśli rzeczywiście taki projekt zostałby przyjęty?

- Dla mnie jest to bardzo trudna wiadomość. Budżet unijny pomimo Brexitu nie jest planowany na niższym poziomie jak obecnie go realizujemy w perspektywie 2013-20, tzn. że teoretycznie powinniśmy przynajmniej uzyskać to samo, co w poprzedniej perspektywie. Tym bardziej , że nowych państw członkowskich wcale nie przybyło w międzyczasie więcej, które mają duże zaległości. No ale polityka, przynajmniej na etapie Komisji Europejskiej, jest taką jaką jest. Możemy odczuć to bezpośrednio na zmniejszonych inwestycjach, które realizujemy właśnie z tych środków w projektach społecznych. Jest jeszcze dużo do zrobienia w naszym regionie i mam nadzieję, że nasz rząd będzie negocjował twarde warunki nowego budżetu europejskiego i przynajmniej w obszarze tych bardzo ważnych działań, które przecież realizujemy jako regiony, tych środków nam nie ubędzie.

Jeszcze raz zapraszamy Panie Marszałku wszystkich mieszkańców naszego województwa do świętowania, które rozpoczyna się dziś, a potrwa do...

- 10 czerwca w Inowrocławiu zakończymy wspólną potańcówką mieszkańców, ale również koncertem Krystyny Prońko. Bardzo dziękuję.
Polkie Radio PiK - Rozmowa dnia - Piotr Całbecki

Zobacz także

2018-10-23, godz. 10:48 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK we wtorek był politolog, prof. Janusz Golinowski z UKW w Bydgoszczy, z którym podsumowaliśmy kampanię samorządową w r ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:59 Radosław Sojak Dlaczego idziemy na wybory? Co i kogo wybieramy? Programy? Obietnice? Idee? Czy może osoby i życiorysy? Dlaczego niektórzy rezygnują z udziału w wyborach? Na ... » więcej 2018-10-19, godz. 06:00 Michał Zaleski - Walkę o czystsze powietrze zapowiada ubiegający się o reelekcję prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak zapowiedział w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK, mias ... » więcej 2018-10-17, godz. 06:00 Radosław Sajna Pismo o tematyce samorządowej Wspólnota ogłosiło ranking miast, w którym spośród miast wojewódzkich Toruń znalazł się na miejscu 12, a Bydgoszcz dopiero na 16 ... » więcej 2018-10-16, godz. 06:30 Stefan Hambura Mieszkający w Niemczech prawnik Stefan Hambura przekonuje, że Polacy mogą się starać o odszkodowania od Niemiec za straty poniesione podczas II Wojny Światowe ... » więcej 2018-10-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Posła Bartosza Kownackiego, członka sejmowej komisji obrony narodowej, zapytaliśmy o plany uzbrojenia polskiej armii i o perspektywy polskiego przemysłu zbroj ... » więcej 2018-10-12, godz. 06:30 Marek Wojtkowski Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewen ... » więcej 2018-10-11, godz. 06:00 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był poseł Kukiz'15 - Paweł Skutecki, który kandyduje na stanowisko prezydenta Bydgoszczy. Jaka jest jego wizja rozwo ... » więcej 2018-10-10, godz. 06:00 Marek Gotowski Wykonawcy inwestycji mają coraz większe problemy płatnicze. Rosną zaległości, rosną też straty firm, z powodu wzrostu cen. Czy może dojść do fali upadłości, k ... » więcej 2018-10-09, godz. 06:30 Tomasz Latos "Marginalizacja Bydgoszczy, likwidacja dwustołeczności" - takie przestrogi padły 8 października w trakcie konferencji prasowej z ust Tomasza Latosa - kandydat ... » więcej
12345