Sobota, 15 grudnia 2018 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-03-08, 07:48 Marcin Kupczyk

Piotr Król

Piotr Król. Fot. Archiwum
Piotr Król. Fot. Archiwum
"Jeśli nie zrobimy pierwszego kroku, nie będzie następnych"- tak o walce z tym co zostało w ziemi po Zachemie mówi Piotr Król, poseł PiS.

Marcin Kupczyk: Specjalny zespół ma się zająć sytuacją związaną z terenem po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Tereny po Zachemie są określane jako ekologiczna bomba jakiej nie ma nigdzie w kraju. Co z tym trzeba zrobić?


Piotr Król: Przede wszystkim trzeba to zdiagnozować. Na początku tej kadencji jak zostałem tym tematem zainteresowany to przekonywałem się z każdym dniem, że trzeba zacząć działać. To co najbardziej niepokojące to są wody gruntowe, które przesuwają się w taki sposób, że docierają w okolice zamieszkane przez ludzi. Z drugiej strony patrząc, te wody podziemne płyną też w kierunku Wisły. Jest to zatem trudna sytuacja. My nie mamy niestety posła w Komisji Ochrony Środowiska, ja zostałem tą kwestią zainteresowany przez dyrektora Dariusza Wrzosa, ówczesnego dyrektora RDOŚ i im więcej rozmawialiśmy z ekspertami, naukowcami z AGH, to ugruntowałem się w przekonaniu, że trzeba w tej sprawie pomóc.

Jakie działania zostały podjęte? Bo słyszymy o 14 mln dla RDOŚ, to ma być wkład własny w program badawczy, który cały ma być warty 93 mln zł. Skąd pieniądze?

To mają być pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i tak się szczęśliwie złożyło, że pan Dariusz Wrzos jest obecnie wiceprezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, więc możliwość dotarcia tam jest łatwiejsza. Obecnie dyrektorem RDOŚ jest pani Maria Dombrowicz i muszę powiedzieć, że ta współpraca układa się bardzo dobrze. Program badawczy to oczywiście prowadzenie badań, ale mamy zdiagnozowane już główne ogniska, które zanieczyszczają te wody gruntowe. Wiemy, że na terenie Zachemu istniała tzw. bariera czyli te studnie, które były w ziemi. Niestety po tym jak Zachem upadł zostały one przez syndyka wyłączone. (..) Nie ma takiego przypadku z którego moglibyśmy czerpać przykłady. (...). Po tym jak Zachem upadł i część terenów zostało przejętych przez miasto m. in. drogi, została podjęta decyzja na przykład o tym, że te posterunki, które były na wjeździe na ten obszar zostały zlikwidowane.

Sugeruje pan brak kontroli nad tym terenem?


Sugeruje, że gdyby w przeszłości działania były koordynowane między różnymi instytucjami, spodziewam się, że prezydent miasta gdyby zapytał WIOŚ czy jego decyzje coś im ułatwią czy utrudnią podaję jako przykład, że sama koordynacja pozwala uniknąć różnego rodzaju sytuacji. W piśmie do wojewody zaproponowałem kilka zadań dla tego zespołu i cieszę się, że wojewoda go powołał, bo to jest i analiza materiałów, i wyników badań, to jest rozpoznanie możliwości wykonawczych, wybór i opracowanie technologii, bo tutaj też trzeba rozwiać pewien mit, bo w przestrzeni publicznej funkcjonują jakieś w ogóle niebotyczne kwoty i te kwoty powodują... działają na wyobraźnię...

Ja te kwoty przypomnę, nie dość że 14 mln wkładu własnego, a dalej potrzeba 20 lat i 2 miliardów złotych - mówiła Maria Dombrowicz. 2 miliardy złotych panie pośle!


To są z całą pewnością potężne pieniądze, ale nic nas nie może powstrzymać przed tym żeby zacząć ten problem naprawiać. Takie mam doświadczenie życiowe, że przy dużych zadaniach po prostu trzeba rozpisać zadania na osoby odpowiedzialne, na czas realizacji i realizować punkt po punkcie, żeby znowu nie było takiej sytuacji, że mija 5 - 10 lat i my się budzimy, bo się nagle okaże, że badania wody w Wiśle wykażą, że te substancje się tam przedostały, po prostu trzeba to zacząć konsekwentnie realizować.

Na szczeblu lokalnym tego problemu nie rozwiążemy?

To prawda, ale musimy być przygotowani i musimy mieć plan. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Piotr Król

Zobacz także

2018-12-14, godz. 06:00 Agnieszka Szarecka Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Per ... » więcej 2018-12-13, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Dr Krzysztof Osiński był gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o wydarzeniach ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:02 Tomasz Kośmider Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Kośmider, dyrektor Klubu Biznesu J. Academy. Klub Poprzednia strona zrzesza przedsiębiorców, którzy wspierają bydgoską szkółkę ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber, który od dwóch tygodni jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że swoją nową funkcję traktuje m.in. jako szans ... » więcej 2018-12-10, godz. 06:00 Marcin Sypniewski Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolno ... » więcej 2018-12-07, godz. 06:00 Agnieszka Słowik Gościem Rozmowy Dnia była w piątek Agnieszka Słowik - terapeuta uzależnień, kierownik poradni Towarzystwa "Powrót z U" w Toruniu. Tematem rozmowy była akcja " ... » więcej 2018-12-06, godz. 06:00 Krystyna Michałek Gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK była Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o elektronicznych zwol ... » więcej 2018-12-05, godz. 06:03 Robert Biedroń - Nie interesują mnie stołki, dlatego nie przystąpię do Koalicji Obywatelskiej - zadeklarował Robert Biedroń w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. ... » więcej 2018-12-04, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Tomasz Latos, prezes zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o rocznicy utworzenia rząd ... » więcej 2018-12-03, godz. 06:15 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W rozmowie znalazły się wątki: k ... » więcej
12345