Sobota, 15 grudnia 2018 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-03-06, 20:04 Marcin Kupczyk

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
"To nie byli polscy generałowie" - tak o Wojciechu Jaruzelskim i Czesławie Kiszczaku mówi poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki. Gość Rozmowy Dnia Radia PiK bronił ustawy, która pozwoli na zdegradowanie komunistycznych generałów, między innymi członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Ustawę degradacyjną - przy sprzeciwie części opozycji - przyjął wczoraj Sejm.

Marcin Kupczyk: Jakie jest pańskie zdanie na temat ustawy degradacyjnej?

Paweł Skutecki: Trzeba odróżnić, trzeba uporządkować pojęcia, polskimi generałami byli: Nil, Sikorski, Anders, Kutrzeba, a nie tacy ludzie jak Kiszczak czy Jaruzelski. Ja miałem z tą ustawą o tyle problem, że ona umożliwia degradację nie tylko generałów, jeżeli chodzi o generałów potrzebna jest wspólna decyzja ministra i Prezydenta Rzeczpospolitej, wiec tu jest pewien wentyl ograniczający możliwość jakichś nadużyć, natomiast Jeżeli chodzi o stopnie oficerskie niżej - może być różnie, musimy być dobrej wiary. Ta ustawa to narzędzie - może być użyta w dobrej lub złej wierze. Mam nadzieję, że będzie użyte w dobrej. Nie chciałbym, żebyśmy w książkach, podręcznikach mieli koło siebie generałów walczących o Polskę i walczących z Polakami(...).

Głosami większości posłów Sejm przegłosował kandydatury nowych członków KRS. Nowa KRS będzie składała się z 9 kandydatów wskazanych przez PiS oraz 6 przez Kukiz'15, czyli pańskie ugrupowanie razem z PiS-em wybrało tak naprawdę sędziów do KRS.


Trzymajmy się faktów, chcieliśmy, żeby sędziów KRS większość 3/5 Sejmu i tak się stało. Wybraliśmy tych kandydatów do KRS, którzy byli na spotkaniu z klubem, którzy mają zbieżne poglądy jeżeli chodzi o Sędziów Pokoju, o konieczność prawdziwej reformy sądownictwa, nie widziałem powodu, żeby ich nie poprzeć.

Posłowie PO zapowiedzieli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, on nie ujawnił kto podpisał się pod listami poparcia dla kandydatów do KRS. Co pan na to?

Znikąd nie wynika konieczność ujawniania tych danych, byli jawni kandydaci, no bo to wynika z ustawy. Nasi prawnicy klubowi z Kukiz'15 analizowali te sytuację bardzo dogłębnie, dostaliśmy kilka niezależnych analiz dotyczących tego tematu i z każdej z nich wynikało, że te ewentualne zarzuty PO czy Nowoczesnej są nieuzasadnione.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki

Zobacz także

2018-12-14, godz. 06:00 Agnieszka Szarecka Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Per ... » więcej 2018-12-13, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Dr Krzysztof Osiński był gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o wydarzeniach ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:02 Tomasz Kośmider Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Kośmider, dyrektor Klubu Biznesu J. Academy. Klub Poprzednia strona zrzesza przedsiębiorców, którzy wspierają bydgoską szkółkę ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber, który od dwóch tygodni jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że swoją nową funkcję traktuje m.in. jako szans ... » więcej 2018-12-10, godz. 06:00 Marcin Sypniewski Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolno ... » więcej 2018-12-07, godz. 06:00 Agnieszka Słowik Gościem Rozmowy Dnia była w piątek Agnieszka Słowik - terapeuta uzależnień, kierownik poradni Towarzystwa "Powrót z U" w Toruniu. Tematem rozmowy była akcja " ... » więcej 2018-12-06, godz. 06:00 Krystyna Michałek Gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK była Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o elektronicznych zwol ... » więcej 2018-12-05, godz. 06:03 Robert Biedroń - Nie interesują mnie stołki, dlatego nie przystąpię do Koalicji Obywatelskiej - zadeklarował Robert Biedroń w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. ... » więcej 2018-12-04, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Tomasz Latos, prezes zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o rocznicy utworzenia rząd ... » więcej 2018-12-03, godz. 06:15 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W rozmowie znalazły się wątki: k ... » więcej
12345