Środa, 26 września 2018 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-03-06, 20:04 Marcin Kupczyk

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
"To nie byli polscy generałowie" - tak o Wojciechu Jaruzelskim i Czesławie Kiszczaku mówi poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki. Gość Rozmowy Dnia Radia PiK bronił ustawy, która pozwoli na zdegradowanie komunistycznych generałów, między innymi członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Ustawę degradacyjną - przy sprzeciwie części opozycji - przyjął wczoraj Sejm.

Marcin Kupczyk: Jakie jest pańskie zdanie na temat ustawy degradacyjnej?

Paweł Skutecki: Trzeba odróżnić, trzeba uporządkować pojęcia, polskimi generałami byli: Nil, Sikorski, Anders, Kutrzeba, a nie tacy ludzie jak Kiszczak czy Jaruzelski. Ja miałem z tą ustawą o tyle problem, że ona umożliwia degradację nie tylko generałów, jeżeli chodzi o generałów potrzebna jest wspólna decyzja ministra i Prezydenta Rzeczpospolitej, wiec tu jest pewien wentyl ograniczający możliwość jakichś nadużyć, natomiast Jeżeli chodzi o stopnie oficerskie niżej - może być różnie, musimy być dobrej wiary. Ta ustawa to narzędzie - może być użyta w dobrej lub złej wierze. Mam nadzieję, że będzie użyte w dobrej. Nie chciałbym, żebyśmy w książkach, podręcznikach mieli koło siebie generałów walczących o Polskę i walczących z Polakami(...).

Głosami większości posłów Sejm przegłosował kandydatury nowych członków KRS. Nowa KRS będzie składała się z 9 kandydatów wskazanych przez PiS oraz 6 przez Kukiz'15, czyli pańskie ugrupowanie razem z PiS-em wybrało tak naprawdę sędziów do KRS.


Trzymajmy się faktów, chcieliśmy, żeby sędziów KRS większość 3/5 Sejmu i tak się stało. Wybraliśmy tych kandydatów do KRS, którzy byli na spotkaniu z klubem, którzy mają zbieżne poglądy jeżeli chodzi o Sędziów Pokoju, o konieczność prawdziwej reformy sądownictwa, nie widziałem powodu, żeby ich nie poprzeć.

Posłowie PO zapowiedzieli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, on nie ujawnił kto podpisał się pod listami poparcia dla kandydatów do KRS. Co pan na to?

Znikąd nie wynika konieczność ujawniania tych danych, byli jawni kandydaci, no bo to wynika z ustawy. Nasi prawnicy klubowi z Kukiz'15 analizowali te sytuację bardzo dogłębnie, dostaliśmy kilka niezależnych analiz dotyczących tego tematu i z każdej z nich wynikało, że te ewentualne zarzuty PO czy Nowoczesnej są nieuzasadnione.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki

Zobacz także

2018-09-26, godz. 06:00 Maciej Glamowski Gościem Rozmowy Dnia w Radiu PiK będzie Maciej Glamowski - kandydat na prezydenta Grudziądza. Wieloletni radny PO, który dwa lata temu rozstał się z tym klube ... » więcej 2018-09-25, godz. 07:05 Michał Krzemkowski Dlaczego Szczecin, Lublin, Białystok, mogą bez problemu rozporządzać dodatkowymi funduszami, a Bydgoszcz zmuszona jest do wspólnych projektów z Toruniem,w cel ... » więcej 2018-09-24, godz. 06:00 Rafał Bruski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Starającego się o reelekcję prezydenta zapytaliśmy między innymi o jego wizję miasta za 5 lat, o ... » więcej 2018-09-21, godz. 06:00 Ewelina Tutak i Marcin Kowalkowski Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy czują się pokrzywdzeni z powodu zastosowania wobec nich wskaźnika płac niższego, niż obo ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Czy region kujawsko-pomorski jest w ogonie w wykorzystywaniu unijnych pieniędzy - jak mówią przedstawiciele rządu - czy w czołówce, jak twierdzi marszałek woj ... » więcej 2018-09-19, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Czy z dotychczasowych posiedzeń komisji śledczej w sprawie Amber Gold wyłania się już jakiś całościowy obraz tej afery? Czy dojdzie do przesłuchania byłego pr ... » więcej 2018-09-17, godz. 22:48 Tomasz Latos Pierwszy zarejestrowany kandydat na prezydenta Bydgoszczy - poseł Tomasz Latos rozpoczął kampanię konwencją w amerykańskim stylu. Jednocześnie coraz częściej ... » więcej 2018-09-17, godz. 01:00 Irena Paczkowska Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była Irena Paczkowska - nauczyciel akademicki, mediator i kandydat Ruchu Kukiz'15 na prezydenta Torunia. Jaki progr ... » więcej 2018-09-14, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka - Prawdziwymi przeciwnikami dyrektywy unijnej o prawach autorskich są potentaci sieci internetowej, tacy jak Google – mówi europoseł Tadeusz Zwiefka, gość Roz ... » więcej 2018-09-13, godz. 06:00 Jacek Olech Atakuje swoich kontrkandydatów i składa wniosek do prokuratury. O urząd prezydenta Inowrocławia walczy nie pierwszy raz. Jak chce zmienić miasto? Z kim będzie ... » więcej
12345