Sobota, 15 grudnia 2018 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-03-05, 23:51 Marcin Friedrich

Krzysztof Czabański

Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
Poseł PiS Krzysztof Czabański uważa, że powinna odbyć się szczera dyskusja na temat wysokości zarobków najważniejszych osób w państwie. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Marcin Friedrich: Dziś w Sejmie zapowiada się gorący dzień - wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa i ustawa degradacyjna. PO i Nowoczesna bojkotują wybór sędziów do nowej KRS. Członkowie starej apelowali do nich, by w ogóle nie stawali do tego wyboru. Czy jest Pan przekonany do słuszności tych regulacji, by to politycy wybierali sędziów?

Krzysztof Czabański: Gdybym chciał być złośliwy, to bym powiedział, że politycy którzy mogli dzwonić do prezesa Sądu Okręgowego i wydawać mu polecenia, będą zawiedzeni, że następują zmiany w sadownictwie. Nawiązuję tu do sytuacji w Gdańsku, gdzie dziennikarz podszył się pod urzędnika, a prezes myślał, że rozmawia z urzędnikiem od premiera i że wykonuje polecenia polityczne. Wcale nie był tym zdziwiony, zaskoczony czy oburzony, wręcz przeciwnie - był chętny do współpracy. Taki wymiar sprawiedliwości w Polsce wymaga radykalnej zmiany i ta zmiana następuje, a że z oporami, to mnie nie dziwi.

Jest jeszcze druga sprawa, która zapewne też wywoła emocje - to ustawa degradacyjna. Europoseł SLD Janusz Zemke uznał to za skandal, że odbiera się stopnie wojskowe ludziom, którzy już nie mogą się bronić i że dotąd - jeśli były podejmowane decyzje o odebraniu stopnia wojskowego - to robiły to sądy.

- Ile lat Jaruzelski mógł opowiadać co chce o stanie wojennym, przedstawiać wszystkie swoje argumenty? On nie mógł się bronić? Przecież całą III RP mógł się bronić i to robił. Oczywiście, nie broniąc się niestety przed sądem, tylko narzucając swoją narrację, własną interpretację stanu wojennego (...). Elity III RP wybaczyły mu bardzo dużo złych rzeczy. Już nie mówię o zbrodniach - przecież są dokumenty, kiedy zaczął współpracować z informacją wojskową, stał się kimś, kogo zwerbował i prowadził Kiszczak - późniejszy minister spraw wewnętrznych. To są ponure biografie i Jaruzelski na pewno nie zasługuje na przejście do historii w stopniu generała. Ktoś się wyśmiewał w Internecie, że: "teraz się będzie mówiło, że szeregowy Jaruzelski wprowadził stan wojenny?". Oczywista bzdura! Historia osądziła, wymierzyła wyrok Jaruzelskiemu i ta degradacja jest elementem tego wyroku. Jak najbardziej słuszne posunięcie.

Wczoraj premier Morawiecki zapowiedział koniec nagród dla ministrów i wiceministrów. Nie uważa Pan, że jest to trochę pod publiczkę?

- Bardzo dobrze, że pan premier takie rzeczy zapowiada i będzie je wprowadzał w życie. Myślę, że to jest też dobry moment, żeby zacząć normalnie, w sposób przejrzysty, publiczny, bezpośredni, rozmawiać o tych kwestiach, o sprawach wynagrodzeń dla ludzi sprawujących kierownicze funkcje w państwie, między innymi też dla ministrów, wiceministrów i również posłów. Taka rozmowa i publiczny konsensus w tej sprawie powinien zaistnieć w wyniku debaty (...).

Żeby być senatorem za czasów pierwszej Rzeczypospolitej, trzeba było być bardzo bogatym człowiekiem. Żeby wystawić poczet, przyjechać na Sejm...

- To prawda. I jeżeli chodzi o senatorów, bardzo proszę. Jeśli chodzi o posłów, którzy ciężko pracują na co dzień, byłbym ostrożniejszy, choć jestem ostatni, który by narzekał na wynagrodzenie jako poseł, bo zdaję sobie sprawę z realiów i uposażeń w Polsce. Tym niemniej uważam, że o sprawach wynagrodzeń funkcjonariuszy publicznych, państwowych, w sferach medialnych, gospodarczych, musimy rozmawiać wprost i otwarcie. Wtedy dojdziemy do konsensusu.

Czy jest już decyzja polityczna co do abonamentu, sposobu jego ściągania?

- Jest decyzja, już dosyć dawno zapadła. Projekt szykuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego prosiłbym, by to ich pytać o konkrety. Oni za ten projekt odpowiadają i z tego co wiem, niebawem go przedstawią publicznie (...).
PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański

Zobacz także

2018-12-14, godz. 06:00 Agnieszka Szarecka Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Per ... » więcej 2018-12-13, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Dr Krzysztof Osiński był gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o wydarzeniach ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:02 Tomasz Kośmider Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Kośmider, dyrektor Klubu Biznesu J. Academy. Klub Poprzednia strona zrzesza przedsiębiorców, którzy wspierają bydgoską szkółkę ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber, który od dwóch tygodni jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że swoją nową funkcję traktuje m.in. jako szans ... » więcej 2018-12-10, godz. 06:00 Marcin Sypniewski Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolno ... » więcej 2018-12-07, godz. 06:00 Agnieszka Słowik Gościem Rozmowy Dnia była w piątek Agnieszka Słowik - terapeuta uzależnień, kierownik poradni Towarzystwa "Powrót z U" w Toruniu. Tematem rozmowy była akcja " ... » więcej 2018-12-06, godz. 06:00 Krystyna Michałek Gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK była Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o elektronicznych zwol ... » więcej 2018-12-05, godz. 06:03 Robert Biedroń - Nie interesują mnie stołki, dlatego nie przystąpię do Koalicji Obywatelskiej - zadeklarował Robert Biedroń w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. ... » więcej 2018-12-04, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Tomasz Latos, prezes zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o rocznicy utworzenia rząd ... » więcej 2018-12-03, godz. 06:15 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W rozmowie znalazły się wątki: k ... » więcej
12345