Środa, 26 września 2018 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-03-05, 23:51 Marcin Friedrich

Krzysztof Czabański

Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
Poseł PiS Krzysztof Czabański uważa, że powinna odbyć się szczera dyskusja na temat wysokości zarobków najważniejszych osób w państwie. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Marcin Friedrich: Dziś w Sejmie zapowiada się gorący dzień - wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa i ustawa degradacyjna. PO i Nowoczesna bojkotują wybór sędziów do nowej KRS. Członkowie starej apelowali do nich, by w ogóle nie stawali do tego wyboru. Czy jest Pan przekonany do słuszności tych regulacji, by to politycy wybierali sędziów?

Krzysztof Czabański: Gdybym chciał być złośliwy, to bym powiedział, że politycy którzy mogli dzwonić do prezesa Sądu Okręgowego i wydawać mu polecenia, będą zawiedzeni, że następują zmiany w sadownictwie. Nawiązuję tu do sytuacji w Gdańsku, gdzie dziennikarz podszył się pod urzędnika, a prezes myślał, że rozmawia z urzędnikiem od premiera i że wykonuje polecenia polityczne. Wcale nie był tym zdziwiony, zaskoczony czy oburzony, wręcz przeciwnie - był chętny do współpracy. Taki wymiar sprawiedliwości w Polsce wymaga radykalnej zmiany i ta zmiana następuje, a że z oporami, to mnie nie dziwi.

Jest jeszcze druga sprawa, która zapewne też wywoła emocje - to ustawa degradacyjna. Europoseł SLD Janusz Zemke uznał to za skandal, że odbiera się stopnie wojskowe ludziom, którzy już nie mogą się bronić i że dotąd - jeśli były podejmowane decyzje o odebraniu stopnia wojskowego - to robiły to sądy.

- Ile lat Jaruzelski mógł opowiadać co chce o stanie wojennym, przedstawiać wszystkie swoje argumenty? On nie mógł się bronić? Przecież całą III RP mógł się bronić i to robił. Oczywiście, nie broniąc się niestety przed sądem, tylko narzucając swoją narrację, własną interpretację stanu wojennego (...). Elity III RP wybaczyły mu bardzo dużo złych rzeczy. Już nie mówię o zbrodniach - przecież są dokumenty, kiedy zaczął współpracować z informacją wojskową, stał się kimś, kogo zwerbował i prowadził Kiszczak - późniejszy minister spraw wewnętrznych. To są ponure biografie i Jaruzelski na pewno nie zasługuje na przejście do historii w stopniu generała. Ktoś się wyśmiewał w Internecie, że: "teraz się będzie mówiło, że szeregowy Jaruzelski wprowadził stan wojenny?". Oczywista bzdura! Historia osądziła, wymierzyła wyrok Jaruzelskiemu i ta degradacja jest elementem tego wyroku. Jak najbardziej słuszne posunięcie.

Wczoraj premier Morawiecki zapowiedział koniec nagród dla ministrów i wiceministrów. Nie uważa Pan, że jest to trochę pod publiczkę?

- Bardzo dobrze, że pan premier takie rzeczy zapowiada i będzie je wprowadzał w życie. Myślę, że to jest też dobry moment, żeby zacząć normalnie, w sposób przejrzysty, publiczny, bezpośredni, rozmawiać o tych kwestiach, o sprawach wynagrodzeń dla ludzi sprawujących kierownicze funkcje w państwie, między innymi też dla ministrów, wiceministrów i również posłów. Taka rozmowa i publiczny konsensus w tej sprawie powinien zaistnieć w wyniku debaty (...).

Żeby być senatorem za czasów pierwszej Rzeczypospolitej, trzeba było być bardzo bogatym człowiekiem. Żeby wystawić poczet, przyjechać na Sejm...

- To prawda. I jeżeli chodzi o senatorów, bardzo proszę. Jeśli chodzi o posłów, którzy ciężko pracują na co dzień, byłbym ostrożniejszy, choć jestem ostatni, który by narzekał na wynagrodzenie jako poseł, bo zdaję sobie sprawę z realiów i uposażeń w Polsce. Tym niemniej uważam, że o sprawach wynagrodzeń funkcjonariuszy publicznych, państwowych, w sferach medialnych, gospodarczych, musimy rozmawiać wprost i otwarcie. Wtedy dojdziemy do konsensusu.

Czy jest już decyzja polityczna co do abonamentu, sposobu jego ściągania?

- Jest decyzja, już dosyć dawno zapadła. Projekt szykuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego prosiłbym, by to ich pytać o konkrety. Oni za ten projekt odpowiadają i z tego co wiem, niebawem go przedstawią publicznie (...).
PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański

Zobacz także

2018-09-26, godz. 06:00 Maciej Glamowski Gościem Rozmowy Dnia w Radiu PiK będzie Maciej Glamowski - kandydat na prezydenta Grudziądza. Wieloletni radny PO, który dwa lata temu rozstał się z tym klube ... » więcej 2018-09-25, godz. 07:05 Michał Krzemkowski Dlaczego Szczecin, Lublin, Białystok, mogą bez problemu rozporządzać dodatkowymi funduszami, a Bydgoszcz zmuszona jest do wspólnych projektów z Toruniem,w cel ... » więcej 2018-09-24, godz. 06:00 Rafał Bruski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Starającego się o reelekcję prezydenta zapytaliśmy między innymi o jego wizję miasta za 5 lat, o ... » więcej 2018-09-21, godz. 06:00 Ewelina Tutak i Marcin Kowalkowski Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy czują się pokrzywdzeni z powodu zastosowania wobec nich wskaźnika płac niższego, niż obo ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Czy region kujawsko-pomorski jest w ogonie w wykorzystywaniu unijnych pieniędzy - jak mówią przedstawiciele rządu - czy w czołówce, jak twierdzi marszałek woj ... » więcej 2018-09-19, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Czy z dotychczasowych posiedzeń komisji śledczej w sprawie Amber Gold wyłania się już jakiś całościowy obraz tej afery? Czy dojdzie do przesłuchania byłego pr ... » więcej 2018-09-17, godz. 22:48 Tomasz Latos Pierwszy zarejestrowany kandydat na prezydenta Bydgoszczy - poseł Tomasz Latos rozpoczął kampanię konwencją w amerykańskim stylu. Jednocześnie coraz częściej ... » więcej 2018-09-17, godz. 01:00 Irena Paczkowska Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była Irena Paczkowska - nauczyciel akademicki, mediator i kandydat Ruchu Kukiz'15 na prezydenta Torunia. Jaki progr ... » więcej 2018-09-14, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka - Prawdziwymi przeciwnikami dyrektywy unijnej o prawach autorskich są potentaci sieci internetowej, tacy jak Google – mówi europoseł Tadeusz Zwiefka, gość Roz ... » więcej 2018-09-13, godz. 06:00 Jacek Olech Atakuje swoich kontrkandydatów i składa wniosek do prokuratury. O urząd prezydenta Inowrocławia walczy nie pierwszy raz. Jak chce zmienić miasto? Z kim będzie ... » więcej
12345