Środa, 26 września 2018 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-03-04, 22:14 Marcin Friedrich/Redakcja

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza
Krzysztof Brejza
- Platforma Obywatelska nie weźmie udziału w wyborze kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - zapowiedział w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK poseł Krzysztof Brejza. Odniósł się też do zarobków najważniejszych osób w państwie.

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zarobkach najważniejszych osób w państwie. Jego posłem sprawozdawcą został Krzysztof Brejza z okręgu bydgoskiego, który był gościem poniedziałkowej Rozmowy Dnia.

Marcin Friedrich: Ile przewidujecie, że będzie zarabiał premier, ministrowie, prezydent i posłowie?

Krzysztof Brejza: To jest projekt, który likwiduje patologię pseudo-nagród. Rząd PiS-u wpadł na pomysł samonagradzania się. Dwa lata temu próbowali podnieść sobie wynagrodzenia, kiedy okazało się, że społeczeństwo nie zgadza się na podwyżki dla ministrów i premiera. Wtedy Jarosław Kaczyński ogłosił, że absolutnie trzeba się z tego wycofać i że nic o tym nie wiedział. Zrobiła się cisza, a potem okazało się, że premier Szydło przyznała wszystkim ministrom, politykom PiS - łącznie 120 osobom - ekstra nagrody. Tak naprawdę są to jednak pseudo-nagrody, ponieważ pod ich pozorem uzupełniała comiesięcznie wypłaty stałym, wielkim dodatkiem, bo minister zarabia kilkanaście tysięcy złotych...

To są pieniądze brutto czy netto?

- To jest kwota kilkunastu tysięcy złotych, bo niemalże wszyscy ministrowie są posłami i otrzymują również 2,3 tys. diety poselskiej, nie wspominając o ryczałcie na prowadzenie biura poselskiego, który również wynosi kilkanaście tysięcy złotych. To był pozór nagród, a w sumie wyprowadzono z budżetu państwa 5 milionów złotych. Takiego dojenia państwa w historii cywilizowanej Europy nie było!

Paweł Kukiz przy okazji tej wrzawy o nagrody, także o pieniądze wydawane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przypomniał na Facebooku tekst z "Faktu" z 2013 roku, który podał, że na nagrody za rządów koalicji PO-PSL wydano w sumie prawie pół miliarda złotych.

- Paweł Kukiz odgrywa w tym wszystkim rolę przystawki. Ugadał się z PiS-em w sprawie skoku na KRS i chce temat rozładować kłamstwem. Możecie to państwo zweryfikować poprzez wyszukiwarkę Google - za rządów Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk nie dawał takich nagród ministrom. Było kilka nagród jednostkowych, po kilkanaście tysięcy złotych (...) Nie wiem więc, o czym mówi Paweł Kukiz, rzucając taką kwotę, powielaną przez działaczy PiS-u (...).

Dzisiaj Komisja Sprawiedliwości Praw Człowieka będzie zajmowała się kandydatami na członków Krajowej Rady Sądownictwa. PO nie weźmie udziału w tym opiniowaniu listy?

- Z pewnością nie będziemy brali udziału w wyborze, nie zgłaszamy kandydatów, do czegoś co nie jest KRS. Przecież prof. Strzembosz, autorytet dla prawicy, dla ludzi o prawdziwych konserwatywnych poglądach, miażdży tę ustawę, on jest twarzą sprzeciwu skoku na KRS. Słyszałem wypowiedzi Jana Olszewskiego, byłego premiera rządu, który z wielką krytyką podchodzi do utajnienia listy sędziów popierających teraz kandydatów. Ci, którzy trafiają teraz do KRS to są ludzie związani bezpośrednio ze Zbigniewem Ziobro (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Brejza

Zobacz także

2018-09-26, godz. 06:00 Maciej Glamowski Gościem Rozmowy Dnia w Radiu PiK będzie Maciej Glamowski - kandydat na prezydenta Grudziądza. Wieloletni radny PO, który dwa lata temu rozstał się z tym klube ... » więcej 2018-09-25, godz. 07:05 Michał Krzemkowski Dlaczego Szczecin, Lublin, Białystok, mogą bez problemu rozporządzać dodatkowymi funduszami, a Bydgoszcz zmuszona jest do wspólnych projektów z Toruniem,w cel ... » więcej 2018-09-24, godz. 06:00 Rafał Bruski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Starającego się o reelekcję prezydenta zapytaliśmy między innymi o jego wizję miasta za 5 lat, o ... » więcej 2018-09-21, godz. 06:00 Ewelina Tutak i Marcin Kowalkowski Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy czują się pokrzywdzeni z powodu zastosowania wobec nich wskaźnika płac niższego, niż obo ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Czy region kujawsko-pomorski jest w ogonie w wykorzystywaniu unijnych pieniędzy - jak mówią przedstawiciele rządu - czy w czołówce, jak twierdzi marszałek woj ... » więcej 2018-09-19, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Czy z dotychczasowych posiedzeń komisji śledczej w sprawie Amber Gold wyłania się już jakiś całościowy obraz tej afery? Czy dojdzie do przesłuchania byłego pr ... » więcej 2018-09-17, godz. 22:48 Tomasz Latos Pierwszy zarejestrowany kandydat na prezydenta Bydgoszczy - poseł Tomasz Latos rozpoczął kampanię konwencją w amerykańskim stylu. Jednocześnie coraz częściej ... » więcej 2018-09-17, godz. 01:00 Irena Paczkowska Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była Irena Paczkowska - nauczyciel akademicki, mediator i kandydat Ruchu Kukiz'15 na prezydenta Torunia. Jaki progr ... » więcej 2018-09-14, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka - Prawdziwymi przeciwnikami dyrektywy unijnej o prawach autorskich są potentaci sieci internetowej, tacy jak Google – mówi europoseł Tadeusz Zwiefka, gość Roz ... » więcej 2018-09-13, godz. 06:00 Jacek Olech Atakuje swoich kontrkandydatów i składa wniosek do prokuratury. O urząd prezydenta Inowrocławia walczy nie pierwszy raz. Jak chce zmienić miasto? Z kim będzie ... » więcej
12345