Sobota, 15 grudnia 2018 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-03-04, 22:14 Marcin Friedrich/Redakcja

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza
Krzysztof Brejza
- Platforma Obywatelska nie weźmie udziału w wyborze kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - zapowiedział w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK poseł Krzysztof Brejza. Odniósł się też do zarobków najważniejszych osób w państwie.

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zarobkach najważniejszych osób w państwie. Jego posłem sprawozdawcą został Krzysztof Brejza z okręgu bydgoskiego, który był gościem poniedziałkowej Rozmowy Dnia.

Marcin Friedrich: Ile przewidujecie, że będzie zarabiał premier, ministrowie, prezydent i posłowie?

Krzysztof Brejza: To jest projekt, który likwiduje patologię pseudo-nagród. Rząd PiS-u wpadł na pomysł samonagradzania się. Dwa lata temu próbowali podnieść sobie wynagrodzenia, kiedy okazało się, że społeczeństwo nie zgadza się na podwyżki dla ministrów i premiera. Wtedy Jarosław Kaczyński ogłosił, że absolutnie trzeba się z tego wycofać i że nic o tym nie wiedział. Zrobiła się cisza, a potem okazało się, że premier Szydło przyznała wszystkim ministrom, politykom PiS - łącznie 120 osobom - ekstra nagrody. Tak naprawdę są to jednak pseudo-nagrody, ponieważ pod ich pozorem uzupełniała comiesięcznie wypłaty stałym, wielkim dodatkiem, bo minister zarabia kilkanaście tysięcy złotych...

To są pieniądze brutto czy netto?

- To jest kwota kilkunastu tysięcy złotych, bo niemalże wszyscy ministrowie są posłami i otrzymują również 2,3 tys. diety poselskiej, nie wspominając o ryczałcie na prowadzenie biura poselskiego, który również wynosi kilkanaście tysięcy złotych. To był pozór nagród, a w sumie wyprowadzono z budżetu państwa 5 milionów złotych. Takiego dojenia państwa w historii cywilizowanej Europy nie było!

Paweł Kukiz przy okazji tej wrzawy o nagrody, także o pieniądze wydawane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przypomniał na Facebooku tekst z "Faktu" z 2013 roku, który podał, że na nagrody za rządów koalicji PO-PSL wydano w sumie prawie pół miliarda złotych.

- Paweł Kukiz odgrywa w tym wszystkim rolę przystawki. Ugadał się z PiS-em w sprawie skoku na KRS i chce temat rozładować kłamstwem. Możecie to państwo zweryfikować poprzez wyszukiwarkę Google - za rządów Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk nie dawał takich nagród ministrom. Było kilka nagród jednostkowych, po kilkanaście tysięcy złotych (...) Nie wiem więc, o czym mówi Paweł Kukiz, rzucając taką kwotę, powielaną przez działaczy PiS-u (...).

Dzisiaj Komisja Sprawiedliwości Praw Człowieka będzie zajmowała się kandydatami na członków Krajowej Rady Sądownictwa. PO nie weźmie udziału w tym opiniowaniu listy?

- Z pewnością nie będziemy brali udziału w wyborze, nie zgłaszamy kandydatów, do czegoś co nie jest KRS. Przecież prof. Strzembosz, autorytet dla prawicy, dla ludzi o prawdziwych konserwatywnych poglądach, miażdży tę ustawę, on jest twarzą sprzeciwu skoku na KRS. Słyszałem wypowiedzi Jana Olszewskiego, byłego premiera rządu, który z wielką krytyką podchodzi do utajnienia listy sędziów popierających teraz kandydatów. Ci, którzy trafiają teraz do KRS to są ludzie związani bezpośrednio ze Zbigniewem Ziobro (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Brejza

Zobacz także

2018-12-14, godz. 06:00 Agnieszka Szarecka Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Per ... » więcej 2018-12-13, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Dr Krzysztof Osiński był gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o wydarzeniach ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:02 Tomasz Kośmider Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Kośmider, dyrektor Klubu Biznesu J. Academy. Klub Poprzednia strona zrzesza przedsiębiorców, którzy wspierają bydgoską szkółkę ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber, który od dwóch tygodni jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że swoją nową funkcję traktuje m.in. jako szans ... » więcej 2018-12-10, godz. 06:00 Marcin Sypniewski Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolno ... » więcej 2018-12-07, godz. 06:00 Agnieszka Słowik Gościem Rozmowy Dnia była w piątek Agnieszka Słowik - terapeuta uzależnień, kierownik poradni Towarzystwa "Powrót z U" w Toruniu. Tematem rozmowy była akcja " ... » więcej 2018-12-06, godz. 06:00 Krystyna Michałek Gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK była Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o elektronicznych zwol ... » więcej 2018-12-05, godz. 06:03 Robert Biedroń - Nie interesują mnie stołki, dlatego nie przystąpię do Koalicji Obywatelskiej - zadeklarował Robert Biedroń w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. ... » więcej 2018-12-04, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Tomasz Latos, prezes zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o rocznicy utworzenia rząd ... » więcej 2018-12-03, godz. 06:15 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W rozmowie znalazły się wątki: k ... » więcej
12345