Niedziela, 05 lipca 2020 r.   Imieniny: Marii, Antoniego
Polskie Radio PiK » Wakacyjne Radio PiK
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)

Od 9.00 do 15.00

Radiowe podchody

W każdy wakacyjny poniedziałek zapraszamy Słuchaczy do rywalizacji o atrakcyjne nagrody. Zagraj w Radiowe Podchody, słuchaj wskazówek, odgadnij, gdzie jesteśmy i wygraj!

Warto słuchać nas od godz. 9.05. W każdej godzinie zabrzmi kolejna podpowiedź, a rozwiązanie konkursu nastąpi przed godz. 15:00.

Odpowiedzi należy kierować do naszej skrzynki e-mail pod adresem konkurs@radiopik.pl .

Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda główna . Pięć osób, którym szczęścia nieco zabraknie, otrzyma nagrodę pocieszenia w postaci "Wakacyjnego zestawu urlopowicza" .

Szlachecke Kujawy i Pomorze

Pamięć jest powinnością naszą i bogactwem. Ten, kto nie zna historii swego narodu, swojej ziemi, swego regionu jest ubogi duchem. Stąd w cyklu historycznych opowieści z Pomorza i Kujaw, krótka lekcja szlacheckich dziejów naszego regionu.

W każdy wakacyjny wtorek zapraszają: Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian.

Wakacje z Gwiazdą

W każdą środę naszego letniego cyklu zachęcamy do spotkań z Gwiazdą. Na wakacyjnej antenie pojawią się: Artur Gadowski, Mrozu, zespół "Tulia", Andrzej Piaseczny, Sebastian Riedel, Sarsa, Sławek Uniatowski, Lora Szafran, Dawid Podsiadło i Andrzej Sikorowski.

Dla naszych Słuchaczy przygotowaliśmy płyty Gwiazdy danego tygodnia... Na "Wakacje z Gwiazdą" zapraszają: Magda Jasińska i Dariusz Gross.

Dookoła świata

Czy wiedzieli Państwo, że maoryskie dzieci chodzą boso do szkoły, w wietnamskich domach trzyma się prochy zmarłych, a na Tajwanie śmieciarka obwieszcza swój przyjazd wygrywając specjalną melodyjkę?

W cyklu "Dookoła świata" przybliżymy Państwu zwyczaje, religie, potrawy i ciekawostki z różnych części świata. Nie zabraknie też opowieści Polonii, rozsianej po całym globie, a także rozmów z osobami pochodzącymi z Kujawsko-Pomorskiego, które mieszkają w różnych zakątkach Ziemi. Odwiedzimy Amerykę Południową i Północną, Azję Południowo-Wschodnią i Centralną, będziemy w krajach arabskich, Australii i Nowej Zelandii.

W każdy czwartek na wspomnienia ze swojej prawie rocznej podróży dookoła świata zaprasza Adriana Andrzejewska.

Porady Pani Stefanii

Siła leczniczych roślin, czyli - Jak dbać o zdrowie w zgodzie z naturą? W każdy piątek ok. godz. 9.45 przypominamy cykl pt. "Porady Panii Stefanii", którego autorką była Stefania Korżawska przez wiele lat współpracująca z Polskim Radiem PiK.

Wakacyjna spiżarnia

W "Wakacyjnej spiżarni" postaramy się zachować jak najwięcej lata na zimę. Będziemy przyrządzać kiszonki, zalewać warzywa i owoce octem z przyprawami oraz suszyć grzyby. Z owoców zrobimy kompoty, dżemy i galaretki. Ogórki, papryka, pomidory, wiśnie czy śliwki. To wszystko w lipcu i sierpniu znajdzie się w naszych słoikach.

W każdy wakacyjny piątek zapraszają Iwona Muszytowska-Rzeszotek i Radek Kożuszek.

Wakacje psa i kota

Jeśli potrafisz cieszyć się latem, zadbaj o to, by Twoje zwierzęta również przeżywały dobre wakacje. Jak to zrobić? Co trzeba wiedzieć? Letnie porady dla właścicieli psów, kotów i nie tylko, w każdy piątek między 9.00 a 12.00. Oprócz tego wakacyjne podróże, paszporty i znakowanie zwierząt, kąpiele w morzu i jeziorze, turnusy szkoleniowe, wczasy na działce oraz ochrona przed upałem i pasożytami. Mówić będziemy także o tym, co zrobić z psem, gdy nie może z nami jechać na wakacje.

O tym w każdy piątek opowiada Małgorzata Burchardt.

Czytamy dla Ciebie!

Na półmetku lata i wakacji proponujemy naszym Słuchaczom powieść pt. „Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności”, dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne, przedstawione głosem Henryka Talara.

Leśne Radio

Leśne Radio to cotygodniowe wizyty w lesie czyli w domu zwierząt. Poznamy faunę, która nas otacza. Opowiemy o znanych i tych mniej znanych zwyczajach zwierząt, spotkaniach z człowiekiem i dowiemy się czy nasi bohaterowie opowiadań są groźni dla ludzi. Postaramy się w ten sposób zachęcić Słuchaczy do bezkrwawych łowów na łonie natury. Bo wakacje to idealny czas na leśne wędrówki.

W każdy piątek między 13.00 a 15.00 zaprasza Marcin Doliński.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody. Mamy ich w województwie kujawsko-pomrskim prawie dwa tysiące, a wiele z nich wiąże się z lokalną tradycją, czasem legendą, ale też i historycznymi faktami. Wielki głaz zanurzony w nurtach Brdy otrzymał nazwę - kamień Jagiełły. Cisy we Wierchlesie tak zauroczyły malarza Leona Wyczółkowskiego, że postanowił tu zamieszkać. Jeremi Przybora często wypoczywał w cieniu Dębu Naopleona, bowiem to stojąc pod nim cesarz Francuzów miał obserwować przeprawę swoich wojsk przez Wisłę, w czasie wyprawy na Moskwę.

I o takich pomnikach przyrody w każdy piątek między 13.00 a 15.00 opowiadać będzie Wojciech Sobociński.