Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-14, 08:03 Redakcja

Bydgoszczanie znów mają Astorię! Na drodze do kąpieli stoi pandemia [dużo zdjęć]

To specjalistyczny obiekt pływacki położony w samym sercu Bydgoszczy. Fot. Materiał prasowy Alstal Grupa Budowlana
To specjalistyczny obiekt pływacki położony w samym sercu Bydgoszczy. Fot. Materiał prasowy Alstal Grupa Budowlana
12 października 2020 roku - czyli ponad miesiąc temu oddana do użytkowania została Nowa Astoria. Długo oczekiwana inwestycja w końcu stała się faktem. To specjalistyczny obiekt pływacki położony w samym sercu Bydgoszczy, w bezpośrednim sąsiedztwie Brdy.
Wokół budynku powstała imponująca infrastruktura, a także funkcjonalna przystań kajakowa z warsztatem napraw szkutniczych. W kompleksie jednocześnie będzie mogło zmieścić się około tysiąca osób.

Budowa Centrum Rekreacji Astoria to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie Bydgoszczy w przeciągu ostatnich lat. Basen Astoria budzi ogromny sentyment wśród lokalnej społeczności, bowiem od lat 60. wielu miłośników sportów wodnych właśnie tu rozwijało swoje pasje. Nowa odsłona Astorii to przede wszystkim nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny, który będzie szeroko udostępniany zarówno wyczynowym sportowcom, jak i zwykłym mieszkańcom. Dzięki nowej Astorii Bydgoszcz wzmocni swój potencjał turystyczny, ale również stanie przed szansą organizacji imprez i zawodów sportowych o najwyższej światowej randze.

Centrum Rekreacji Astoria pełni funkcję sportowo-rekreacyjną. W kompleksie o powierzchni użytkowej bliskiej 10 000 m2 znajduję się m.in. 10-torowy basen olimpijski o wymiarach 50 na 25 m, na którym zgodnie z przepisami FINA (Międzynarodowa Federacja Pływania) będą mogły odbywać się międzynarodowe zawody pływackie. Basen został wyposażony w ruchomy pomost, który dzieli go na dwie mniejsze części. W jednej z nich znajduję się ruchome dno, które pozwala na zmianę głębokości (od 0 do 210 cm) w dwóch strefach. Maksymalna głębokość basenu wynosi 6 m (na odcinku 12m), co umożliwia nurkom oraz ratownikom medycznym na odbywanie treningów.

Budowa kompleksu oznacza dla Bydgoszczy otwarcie nowego etapu dla pływania. Astoria może być wykorzystywana przez kluby sportowe, a także jako miejsce doskonalenia umiejętności pływackich dla uczniów bydgoskich szkół. W nowym obiekcie mogą zostać również uruchomione zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców, którzy uzyskają dostęp w płytkich strefach do wodnych gier czy zajęć aerobiku w wodzie.


CIEKAWOSTKI:
Jest to basen olimpijski o długość 50 m (na 25,43 m szerokości) z 10 torami.
Basen uzyskał certyfikację FINA, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie na nim zawodów rangi ogólnokrajowej i międzynarodowej (włącznie z mistrzostwami świata)
Basen można podzielić na dwa mniejsze o długości 25m + 23,5m. Przedzielenie odbywa się za pomocą ruchomego pomostu zatapialnego, w centralnej części niecki. Basen dzieli się wtedy na część płytszą i głębszą. W części płytszej dodatkowo zamontowane zostało ruchome dno umożliwiające regulacje głębokości dna od 0,00 m do 2,10 m.
Maksymalna głębokość basenu 6m.

Niecka basenu jest podświetlana oraz wyposażona w nagłośnienie dzięki czemu mogą się na niej odbywać treningi pływania synchronicznego.

Obiekt został wyposażony w sprzęt sędziowski oraz pomiarowy dla zawodów pływackich, waterpolo oraz pływania synchronicznego, a także system wideorejestracji linii mety – jest to unikatowy system na skalę kraju.

Na hali basenowej zamontowano 2 telebimy z czego większy ma powierzchnie aż 36m2 umożliwiające wyświetlanie wyników oraz reklam.
Woda oczyszczana jest m.in. za pomocą specjalnych lamp UV i zestawów 6 filtrów z wymianą wody 1 objętość basenu na 24h.

W obiekcie znajduję się także basen treningowy z tzn. przeciwprądem służący do badań techniki, a także treningów. Prędkość którą można ustawić dla osoby w niecce to 55 s/100 m.

Poza basenami znajduję się także strefa saun na którą składają się 4 sauny wraz z generatorem lodu i 2 jacuzzi z podświetlanym dnem.

Wiadomości lokalne

2020-11-25, godz. 08:39 Śmigłowiec na dyżurze. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma wreszcie swoją bazę Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od środy pracuje w nowej siedzibie, wybudowanej w Żołędowie. O godz. 7.00 załoga śmigłowca Ratownik 2 rozpoczęła w niej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:56 Tadeusz Chęsy zastąpi Iwana Alejnika. Nowy patron dla inowrocławskiej ulicy Za kilka dni wojewoda kujawsko-pomorski wyda zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Według Instytutu Pamięci Narodowej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:04 Kto nie ma pociągu do kolei? Cięcia regionalnych połączeń! Szykują się cięcia połączeń kolejowych w regionie. Od 13 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. » więcej 2020-11-24, godz. 18:15 Wszystkie wnioski z Kujaw i Pomorza w drugim etapie programu Kolej Plus W sumie z całej Polski kryteria spełniło i przeszło dalej 79 z 96 projektów. Listę zakwalifikowanych wniosków ogłoszono dziś podczas wideokonferencji z udział ... » więcej 2020-11-24, godz. 15:35 Kierowco ciężarówki zdobądź „szacun”. Kampania na autostradzie A1 „Szanujmy się” - to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej na autostradzie A1, również w naszym regionie. Akcja ma przypominać zasady bezpiecznego poruszania ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:45 Osobiście do biura Enei? Tak, ale po wcześniejszym umówieniu Osobiste załatwienie sprawy związanej z energią to aktualnie nie lada wyzwanie. Enea - podobnie jak wiele innych firm - w związku z epidemią wprowadziła duże ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:11 Groźny wypadek w Przyłubiu. Ranna kobieta przewieziona do szpitala Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w Przyłubiu na drodze nr 10 na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zderzyły się dwa samochod ... » więcej 2020-11-24, godz. 11:25 Świąteczna Zbiórka Żywności. Tym razem bez wolontariuszy „Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem rozpoczęła się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcja jak co roku organizowana jest przez Banki Żywn ... » więcej 2020-11-24, godz. 09:32 Paweł Szramka o instytucji wiążącego referendum Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15, który był gościem wtorkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK uważa, że instytucja wiążącego referendum jest remedium na proble ... » więcej 2020-11-23, godz. 21:02 Są pieniądze na place zabaw i plenerowe siłownie. Dla wsi i małych miasteczek Wsie i małe miasteczka z naszego regionu mają szanse dostać pieniądze na miejsca do wypoczynku i zabawy. W poniedziałek (23 listopada) rozpoczął się nabór wni ... » więcej
1234567