Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-12, 08:04 Redakcja na podst. dra Pawła Rajewskiego

Przechorowałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż innym! [informatory dla ozdrowieńców i chorych]

Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Fot. Archiwum
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Fot. Archiwum
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Grafika nadesłana
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Grafika nadesłana
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Powinno być stosowane u większości chorych z nasilonymi objawami klinicznymi - przedłużającą się gorączką czy nasilonym kaszlem i u wszystkich chorych z cechami śródmiąższowego zapalenia płuc i obniżoną saturacją krwi. Ważne jest podanie go na wczesnym etapie choroby, bowiem w stanie ciężkim czy krytycznym, w sytuacji niewydolności oddechowej wymagającej respiratoterapii czy pobytu w oddziale intensywnej opieki medycznej chorzy nie odnoszą wymiernych korzyści z podania osocza.

Jest to szczególnie ważne, bo nadal nie mamy leku przyczynowego, antySARS-CoV-2 i osocze ozdrowieńców z COVID-19 w istotny sposób może wpływać na przebieg choroby, skracać czas jej trwania i zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu. Stosujemy także w zależności od nasilenia objawów klinicznych i stadium choroby: remdesivir, toclizumab, deksamethazon, heparynę drobnocząsteczkową, tlenoterapię.

Niestety z uwagi na dynamiczny rozwój epidemii, znaczący wzrost nowych zakażeń SARS-CoV-2 wymagających hospitalizacji, osocza ozdrowieńców zaczyna brakować, a tak jak jeszcze raz podkreślę podanie osocza jest z jedną z podstaw terapii u tych pacjentów.

Osocza nie da się wyprodukować. Stąd tak ważny jest apel do ozdrowieńców z COVID-19, żeby zgłaszali się do Regionalnych Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddawali osocze, jedna ich prosta decyzja może uratować wiele osób.

Ozdrowieńcem jest każda osoba po przebytym COVID-19, czyli osoba u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bez względu na to czy było to zakażenie objawowe, skąpoobjawowe czy pełnoobjawowe, po okresie izolacji, który wynosi dla pacjentów bezobjawowych – 10 dni, dla pacjentów z objawami klinicznymi – 13 dni – z czego 3 ostatnie dni muszą być bez żadnych symptomów choroby oraz 20 dni w przypadku osób z obniżoną odpornością np. chorzy dializowani czy z chorobami hemato-onkologicznym – po tym czasie pacjentów uważa się za osoby niezakaźne, czyli ozdrowieńców.

Są to również osoby, które nie wiedzą czy były chore, bo nie miały żadnych objawów choroby, ale u których stwierdza się w krwi przeciwciała antySARS-CoV-2 w klasie IgG

Więc osocze może oddać prawie każda osoba, która przechorowała COVID-19, została uznana za zdrową lub przeszła bezobjawowe zakażenie, które zostało potwierdzone testami i przede wszystkim czuje się zdrowa.

Ozdrowieńcy muszą być w przedziale wiekowym pomiędzy 18 a 65 lat i ważyć przynajmniej 50 kg. Nie powinni chorować na choroby przewlekle - dopuszczalne nadciśnienie tętnicze.

Również osoby, które uprzednio otrzymały transfuzje krwi i kobiety, które były w przeszłości w ciąży mogą zgłaszać się do RCKiK, ale będą poddani dodatkowo badaniom na obecność p/ciał antyHLA, gdy nie stwierdzi się ich obecności ich osocze będzie mogło być pobrane i wykorzystane do leczenia pacjentów z COVID-19.

Dawcą można zostać, jeśli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, jeśli mówimy o osobach, które koronawirusa przeszły bezobjawowo.

Należy zgłosić się Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pobranie osocza od ozdrowieńców jest procedurą bezpieczną, bez obaw, że wpłynie to negatywnie na zdrowie ozdrowieńca czy ulegnie on powtórnemu zakażeniu lub zakażeniu innymi wirusami krwiopochodnymi. Jeśli miano przeciwciał antySARS-CoV-2 IgG jest wysokie, ozdrowieniec może oddać osocze kilkukrotnie w odpowiednich przedziałach czasu, najczęściej w odstępie tygodnia.

Osocze pobierane jest metodą plazmafarezy, w czasie której krew z żyły rozdzielana jest na osocze, a pozostałe składniki krwi powracają do tej samej żyły. Cała operacja trwa około 40 minut. Jednorazowo pobierane jest do 650 ml osocza. Następnie się je dzieli na mniejsze dawki i mrozi. Oznaczany jest poziom przeciwciał anty SARS-CoV-2 i w zależności od jego poziomu podaje się pacjentom 200-400 ml osocza ozdrowieńców. Osocze dobiera się zgodnie z grupami krwi w zakresie ABO

KONTAKT DO ODDZIAŁÓW REGIONALNEGO CENTRUM KRWIODAWSTWA

Bydgoszcz - tel. 52 3221873
Toruń - 570 587 214
Brodnica - 56 493 19 83
Grudziądz - 56 642 34 46
Inowrocław - 52 354 53 28
Włocławek - 54 234 69 59


WYMAZY - LISTA PUNKTÓW W REGIONIE

KORONAWIRUS - TELEFONY, ADRESY

INFORMACJE DLA DAWCÓW OSOCZA


Wiadomości lokalne

2020-11-25, godz. 09:15 5 tys. szczepionek przeciw grypie m.in. dla seniorów i podopiecznych DPS-ów Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu w środę (25 listopada) rozpocznie szczepienia przeciwko grypie. W ramach miejskiego programu z darmowych szczepi ... » więcej 2020-11-25, godz. 08:39 Śmigłowiec na dyżurze. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma wreszcie swoją bazę Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od środy pracuje w nowej siedzibie, wybudowanej w Żołędowie. O godz. 7.00 załoga śmigłowca Ratownik 2 rozpoczęła w niej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:56 Tadeusz Chęsy zastąpi Iwana Alejnika. Nowy patron dla inowrocławskiej ulicy Za kilka dni wojewoda kujawsko-pomorski wyda zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Według Instytutu Pamięci Narodowej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:04 Kto nie ma pociągu do kolei? Cięcia regionalnych połączeń! Szykują się cięcia połączeń kolejowych w regionie. Od 13 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. » więcej 2020-11-24, godz. 18:15 Wszystkie wnioski z Kujaw i Pomorza w drugim etapie programu Kolej Plus W sumie z całej Polski kryteria spełniło i przeszło dalej 79 z 96 projektów. Listę zakwalifikowanych wniosków ogłoszono dziś podczas wideokonferencji z udział ... » więcej 2020-11-24, godz. 15:35 Kierowco ciężarówki zdobądź „szacun”. Kampania na autostradzie A1 „Szanujmy się” - to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej na autostradzie A1, również w naszym regionie. Akcja ma przypominać zasady bezpiecznego poruszania ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:45 Osobiście do biura Enei? Tak, ale po wcześniejszym umówieniu Osobiste załatwienie sprawy związanej z energią to aktualnie nie lada wyzwanie. Enea - podobnie jak wiele innych firm - w związku z epidemią wprowadziła duże ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:11 Groźny wypadek w Przyłubiu. Ranna kobieta przewieziona do szpitala Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w Przyłubiu na drodze nr 10 na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zderzyły się dwa samochod ... » więcej 2020-11-24, godz. 11:25 Świąteczna Zbiórka Żywności. Tym razem bez wolontariuszy „Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem rozpoczęła się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcja jak co roku organizowana jest przez Banki Żywn ... » więcej 2020-11-24, godz. 09:32 Paweł Szramka o instytucji wiążącego referendum Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15, który był gościem wtorkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK uważa, że instytucja wiążącego referendum jest remedium na proble ... » więcej
1234567