Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-30, 14:47 Michał Zaręba/Redakcja

Odznaczenie prezydenta RP dla prof. Polaka! Tymczasem UMK nie zmienia decyzji

Prof. Wojciech Polak/fot. Archiwum
Prof. Wojciech Polak/fot. Archiwum
Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Wojciecha Polaka. Odznaczenie zostało przyznane toruńskiemu naukowcowi za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i publicystycznej oraz za upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Polski.
Prof. Wojciech Polak bardzo cieszy się z przyznanego odznaczenia. - Zawsze człowiekowi jest miło, gdy się go docenia – zwłaszcza, że to od pana prezydenta. Wszystkie smutne rzeczy, które mnie spotkały w ostatnich tygodniach odchodzą na drugi plan po tym wydarzeniu – mówi profesor. Jak dodaje, w pracy dydaktycznej największą satysfakcję dają mu wykłady. - Robię to chyba z dobrym efektem, studenci słuchają pilnie. Wiem, że moje wykłady podobają im się. Z kolei w pracy badawczej satysfakcję daje mi zwłaszcza książkę „Czas ludzi niepokornych”. Wydaje mi się, że była jakimś ważnym wkładem do badania dziejów „Solidarności”. Po niej powstały różne monografie.

Tymczasem władze UMK w Toruniu pozbawiły prof. Wojciecha Polaka funkcji szefa katedry bezpieczeństwa wewnętrznego. Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność" wysłał niedawno apel do rektora UMK w Toruniu w tej sprawie, w obronie profesora. - Z  końcem sierpnia wszystkim kierownikom katedr wydziału nauk o polityce i bezpieczeństwie skończyły się kadencje -  wyjaśnia rzecznik UMK dr Marcin Czyżniewski. - Dziekan wydziału wystąpił o powołanie nowego kierownika katedry, natomiast rektor nie przyjął tego wniosku. Wyznaczył pana profesora Polaka na pełniącego obowiązki tej katedry do czasu przeprowadzenia konkursu na to stanowisko. Wpłynęło do nas i pismo „Solidarności” w sprawie pana profesora, pisał też m.in. wojewoda kujawsko-pomorski. Wszystkim tym osobom, rektor odpowiada informując, jak wyglądała sprawa – dodaje.

Nowym kierownikiem katedry miał być prof. Władysław Polcikiewicz.
Rzecznik UMK dr Marcin Czyżniewski o odznaczeniu prezydenta RP
Prof. Wojciech Polak o odznaczeniu prezydenta RP i swojej pracy
Rzecznik UMK dr Marcin Czyżniewski o sytuacji na UMK
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-11-25, godz. 12:57 Nowe budynki, tramwaj między kamienicami. Bydgoskie Bocianowo się zmienia Plan odnowy jednej z najbardziej zniszczonych bydgoskich dzielnic - Bocianowa obejrzeli bydgoscy radni podczas trwającej zdalnej sesji . Mają być tam domy i p ... » więcej 2020-11-25, godz. 11:08 Zbigniew Gryglas: Pracujemy nad logistyką szczepień, ruszą pod koniec stycznia [rozmowa] - Szpitale tymczasowe to obiekty zapasowe, musimy je posiadać. Rząd zrobi wszystko, by Polacy mieli dostęp do szczepionki - mówił Zbigniew Gryglas — podsekret ... » więcej 2020-11-25, godz. 09:15 5 tys. szczepionek przeciw grypie m.in. dla seniorów i podopiecznych DPS-ów Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu w środę (25 listopada) rozpocznie szczepienia przeciwko grypie. W ramach miejskiego programu z darmowych szczepi ... » więcej 2020-11-25, godz. 08:39 Śmigłowiec na dyżurze. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma wreszcie swoją bazę Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od środy pracuje w nowej siedzibie, wybudowanej w Żołędowie. O godz. 7.00 załoga śmigłowca Ratownik 2 rozpoczęła w niej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:56 Tadeusz Chęsy zastąpi Iwana Alejnika. Nowy patron dla inowrocławskiej ulicy Za kilka dni wojewoda kujawsko-pomorski wyda zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Według Instytutu Pamięci Narodowej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:04 Kto nie ma pociągu do kolei? Cięcia regionalnych połączeń! Szykują się cięcia połączeń kolejowych w regionie. Od 13 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. » więcej 2020-11-24, godz. 18:15 Wszystkie wnioski z Kujaw i Pomorza w drugim etapie programu Kolej Plus W sumie z całej Polski kryteria spełniło i przeszło dalej 79 z 96 projektów. Listę zakwalifikowanych wniosków ogłoszono dziś podczas wideokonferencji z udział ... » więcej 2020-11-24, godz. 15:35 Kierowco ciężarówki zdobądź „szacun”. Kampania na autostradzie A1 „Szanujmy się” - to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej na autostradzie A1, również w naszym regionie. Akcja ma przypominać zasady bezpiecznego poruszania ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:45 Osobiście do biura Enei? Tak, ale po wcześniejszym umówieniu Osobiste załatwienie sprawy związanej z energią to aktualnie nie lada wyzwanie. Enea - podobnie jak wiele innych firm - w związku z epidemią wprowadziła duże ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:11 Groźny wypadek w Przyłubiu. Ranna kobieta przewieziona do szpitala Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w Przyłubiu na drodze nr 10 na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zderzyły się dwa samochod ... » więcej
1234567