Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-27, 12:41 Redakcja/Katarzyna/Elżbieta Rupniewska

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody w regionie

Uroczystości w Bydgoszczy. Fot. Jacek Nowacki
Uroczystości w Bydgoszczy. Fot. Jacek Nowacki
Tablica pamiątkowa na Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Archiwum
Tablica pamiątkowa na Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Archiwum
Uroczystości w Bydgoszczy. Fot. Jacek Nowacki
Uroczystości w Bydgoszczy. Fot. Jacek Nowacki
Uroczystości w Bydgoszczy. Fot. Jacek Nowacki
Uroczystości w Bydgoszczy. Fot. Jacek Nowacki
Obchody w Bydgoszczy rozpoczęło (o 10.30) nabożeństwo w kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Po mszy świętej zebrani złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą bohaterom cywilnej walki o niepodległość ojczyzny umieszczoną na gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Podczas bydgoskich uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
W Toruniu uroczystość patriotyczna odbyła się się przy obelisku poświęconym Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ – AK. Następnie o godzinie 17.00 w kościele garnizonowym świętej Katarzyny odprawiona zostanie msza święta. Uroczystości odbędą się z udziałem sekretarza województwa Marka Smoczyka.

W Inowrocławiu - o godz. 11.00 odprawiona została msza święta w Bazylice Mniejszej . Zaraz po niej ok. godz. 12.15 na Skwer Sybiraków (przy Pogotowiu Ratunkowym) rozpoczęła się gra miejska pn. „Podziemie konspiracyjne podczas okupacji niemieckiej w Inowrocławiu” (grę merytorycznie opracował historyk, regionalista, honorowy obywatel Inowrocławia Edmund Mikołajczak). Zostanie zapalony symboliczny znicz pod pomnikiem Armii Krajowej i utworzone ad hoc patrole harcerskie, rodzinne czy przyjacielskie będą miały za zadanie odnaleźć miejsca szczególnie ważne dla konspiracyjnego podziemia w Inowrocławiu i rozwiązać zagadki historyczne. Mile widziane przebrania adekwatne do czasów wojennej zawieruchy.

- o godz. 14.00 zakończenie gry przy tramwaju obok rynku, wspólne zdjęcie i przejazd na Przystań Kajakowo-Żeglarską ZHR na drugą cześć obchodów (transport we własnym zakresie a dla osób niezmotoryzowanych będzie podstawiony autobus na parkingu przy Placu Klasztornym),

- godz.15.00 – czas na chwilę odpoczynku i posilenie się harcerską zupą na terenie Przystani,

- godz.15.30 - podsumowanie gry miejskiej, krótka refleksja historyczna Pana Edmunda Mikołajczaka i przyznanie nagród zwycięskim patrolom.

Na zakończenie tego dnia, o godz .16.00 na terenie Przystani Kajakowo-Żeglarskiej ZHR w inowrocławskich Mątwach odbędzie się specjalny koncert Basi Gałaj z zespołem.

Producentka, kompozytorka i wokalistka w ramach projektu „Nieopowiedziane 39-45”, upamiętniła w piosenkach bohaterów II Wojny Światowej. Nagrała ona piękny, ciepły album z utworami, które nie tylko łapią za serce i wzruszają ale uczą wielkiej pokory wobec historii i ludzkich przeżyć. Po koncercie będzie można nabyć płyty gwiazdy wieczoru. Wstęp wolny.
Mówi Ewa Gawrońska z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej
Mówi Piotr Bandurski, współorganizator uroczystości w Inowrocławiu
Materiał Elżbiety Rupniewskiej
Mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

Wiadomości lokalne

2020-12-03, godz. 18:58 Chcą nieść ciepło, serce i pomoc. Bydgoszczanie mogą kolejny raz dołączyć do akcji Mimo pandemii chcą pomóc potrzebującym. Organizatorzy akcji „Ciepło serca w słoiku” zachęcają bydgoszczan do wsparcia zbiórki darów, a w Wigilię do podzieleni ... » więcej 2020-12-03, godz. 17:27 Niepełnosprawni są jak inni. Mają prawo być szczęśliwi 47 projektów na kwotę 19 mln zł, z których skorzysta łącznie ok. 10 tysięcy osób - to tegoroczne działania kujawsko-pomorskiego oddziału Państwowego Funduszu ... » więcej 2020-12-03, godz. 16:21 Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorc ... » więcej 2020-12-03, godz. 15:28 W regionie opady śniegu i marznącego śniegu z deszczem. Będzie ślisko! [wideo] Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią! Czwartkowe opady słabego śniegu wieczorem i w nocy przejdą w opady deszczu, miejscami marznącego i powodującego gołoled ... » więcej 2020-12-03, godz. 13:03 300 tys. zł dla ofiary księdza-pedofila. Apelacja oddalona, zapłaci m.in. diecezja bydgoska Zapadł prawomocny wyrok w sprawie odszkodowania dla ministranta molestowanego przez ks. Pawła K. Diecezja bydgoska i archidiecezja wrocławska mają solidarnie ... » więcej 2020-12-03, godz. 12:19 Wójt Jeżewa po COVID-zie oddał osocze [informatory dla ozdrowieńców i chorych] Osocze  ciągle jest potrzebne. To lek, który może uratować komuś życie.  Wójt gminy Jeżewo Maciej Rakowicz - jako ozdrowieniec - sam dał przykład i zachęca  d ... » więcej 2020-12-03, godz. 11:27 Publicznie znieważył prezydenta RP, był pijany. Może trafić na trzy lata do więzienia 48-letni mieszkaniec Torunia odpowie przed sądem za publiczne znieważenie prezydenta RP - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Chodzi o incydent z 19 lipca. Akt ... » więcej 2020-12-03, godz. 09:56 Obecna dyrektor dalej będzie prowadzić szpital. Marszałek: To nie czas na eksperymenty Sylwia Sobczak wygrała konkurs na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Komisja konkursowa pod przewodni ... » więcej 2020-12-03, godz. 09:03 Tramwaje na ul. Kujawskiej od niedzieli. Mikołajkowy prezent dla pasażerów W niedzielę (6 grudnia) tramwaje pojadą torowiskiem wybudowanym wzdłuż ul. Kujawskiej. Dzięki nowej inwestycji bydgoskie osiedla Kapuściska, Wyżyny, Glinki i ... » więcej 2020-12-03, godz. 08:02 Więcej zgonów niż rok temu w Toruniu i Grudziądzu. Przyczyną COVID-19? 294 osoby zmarły w listopadzie w Toruniu. To o 72 zgony więcej niż w listopadzie ubiegłego roku - wynika z danych przekazanych przez urząd miasta. To wzrost o ... » więcej
1234567