Poniedziałek, 26 października 2020 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-23, 10:31 Katarzyna Prętkowska, Marcin Doliński/Redakcja

Covid-19 na UMK w Toruniu, w szpitalu w Żninie, w szkołach w Grudziądzu i Inowrocławiu

Na Covid-19 zachorowała m.in. jedna z pracownic Biblioteki Głównej UMK/fot. mateuszgdynia, Wikipedia
Na Covid-19 zachorowała m.in. jedna z pracownic Biblioteki Głównej UMK/fot. mateuszgdynia, Wikipedia
Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Covid-19 potwierdzono także u pacjenta oddziału wewnętrznego szpitala w Żninie, ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu i podopiecznych DPS-u w Tonowie.
Biblioteka działa
Na Covid-19 zachorowała jedna z pracownic Biblioteki Głównej UMK. - Wcześniej ta osoba źle się czuła, była na zwolnieniu lekarskim. Sanepid skierował cztery osoby z biblioteki na kwarantannę, natomiast cztery inne - decyzją dyrektora biblioteki - zostały skierowane do pracy zdalnej - mówi rzecznik uczelni dr hab. Marcin Czyżniewski. - Biblioteka Uniwersytecka działa tak, jak do tej pory. Obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego, maseczki, rejestracja osób wchodzących. Co istotne – osoba, u której wykryto koronawirusa, nie miała bezpośredniego kontaktu z czytelnikami.

Wszystkie obiekty uniwersyteckie w nowym roku akademickim będą udostępnione dla pracowników i studentów. Zajęcia co do zasady mają odbywać się zdalnie.

Oddział zamknięty
Covid-19 wykryto także o pacjenta przyjętego na oddział wewnętrzny szpitala w Żninie. Pacjent trafił do szpitala w Grudziądzu, a oddział zawiesił przyjmowanie nowych pacjentów. - Dla zupełnego bezpieczeństwa uznaliśmy za konieczne przetestowanie wszystkich pacjentów na tym oddziale - wykonano 24 testy, wynik 12 jest negatywny, pozostałych przypuszczam, że będzie taki sam, ale trzeba na nie poczekać. Również wykonano wymazy od personelu - mówi prezes Pałuckiego Centrum Zdrowia Marek Gotowała. - Do czasu, aż to się nie wyjaśni, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności oddziału. Polega to na tym, że nie przyjmuje nowych pacjentów i również mnie wypuszcza pacjentów do czasu potwierdzenia – dodaje. Jeżeli wszystkie testy będą negatywne, przyjęcia pacjentów zostaną wznowione. Dyrektor liczy, że będzie to pod koniec tygodnia.

Szkoły i DPS na kwarantannie
Koronawirusa wykryto także u uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i I Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu oraz Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Inowrocławiu.
Jak informuje rzeczniczka grudziądzkiego ratusza Beata Adwent, na razie kwarantanną objęto klasę i nauczycieli z oddziału wczesnoszkolnego w Zespole Szkół. Zawieszone zostały zajęcia w tej jednej klasie, dzieci przeszły na nauczanie zdalne. Jeżeli chodzi o kwarantannę w I Liceum, nie podjęto jeszcze decyzji, bo trwa wywiad środowiskowy i ustalanie, kto miał kontakt z zarażonym nastolatkiem.
W szkole w Inowrocławiu nauka częściowo odbywa się w trybie zdalnym. W kwarantannie są nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice.
Zachorowali też dwaj pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Tonowie (powiat żniński). W związku z tym 90 mieszkańców DPS-u objętych zostało kwarantanną.
Mówi rzecznik UMK w Toruniu dr hab. Marcin Czyżniewski
Mówi prezes Pałuckiego Centrum Zdrowia Marek Gotowała
Mówi Beata Adwent - rzeczniczka prezydenta Grudziądza

Wiadomości lokalne

2020-10-25, godz. 19:45 Zmiany w organizacji ruchu w centrum Torunia. Sprawdź jak jeździć od poniedziałku! [mapa] Od poniedziałku, 26 października 2020 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie pl. Niepodległości. Ma to związek z pracami torowymi na jezdni południowej ul. ... » więcej 2020-10-25, godz. 18:53 „Czuwanie przed kościołami” w Toruniu. Kolejna odsłona protestu dotyczącego orzeczenia TK [zdjęcia] „Potrafimy same myśleć”, „cofnęliśmy zegary do średniowiecza” m.in. z takimi transparentami pojawiły się w Toruniu sprzeciwiające się czwartkowemu orzeczeniu ... » więcej 2020-10-25, godz. 15:44 Miałeś jechać do sanatorium? Zostań w domu i zadzwoń do ZUS Wyjazdy do sanatoriów wstrzymane do odwołania. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych apelują do pacjentów o pozostanie w domach. » więcej 2020-10-25, godz. 09:45 DK10 była zablokowana po zderzeniu auta osobowego i ciężarowego Droga krajowa nr 10 była zablokowana w okolicach węzła Stryszek po zderzeniu auta osobowego z ciężarowym. Utrudnienia trwały prawie 2 godzimy. » więcej 2020-10-25, godz. 08:45 „Zapal Znicz Pamięci” - dołącz do akcji Instytutu Pamięci Narodowej Teodozja Łapkiewicz, młoda nauczycielka z Rypina, to bohaterka tegorocznej akcji „Zapal Znicz Pamięci” w naszym regionie. Instytut Pamięci Narodowej kolejny r ... » więcej 2020-10-24, godz. 21:15 Obiad w restauracji? Od soboty tylko na wynos W związku z nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa gastronomia została zamknięta. Na razie na dwa tygodnie. » więcej 2020-10-24, godz. 18:15 Partyjne młodzieżówki ponad politycznymi podziałami. Taka jest „Młoda Bydgoszcz” Działacze partyjnych młodzieżówek założyli właśnie stowarzyszenie „Młoda Bydgoszcz”. W planach mają także powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko ... » więcej 2020-10-24, godz. 14:00 Odbierali tuszki, wygraną w konkursie „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” 2020 gęsich tuszek trafi w sumie do mieszkańców naszego regionu. Wszystko w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”, która organizowana je ... » więcej 2020-10-24, godz. 12:33 Jazda zakończyła się na drzewie. Nie żyje siedemnastolatka 17-letnia pasażerka zginęła w wypadku w miejscowości Bielsk w gminie Kowalewo Pomorskie. Kierowca samochodu trafił do szpitala. » więcej 2020-10-24, godz. 10:08 Czego tam nie ma? Puszki pełne zdrowia dla podopiecznych Caritas Trzy tiry z żywnością dotarły do Ośrodka Caritas w Przysieku. Puszki z warzywami trafią do potrzebujących. Przydadzą się także podczas przygotowywania posiłkó ... » więcej
1234567