Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-09-16, 13:22 Tatiana Adonis/Redakcja

Będzie protest w Bydgoszczy. „Ludzie latają na księżyc, a u nas egipskie ciemności”

Uczestnicy spotkają się przed ratuszem, odczytają pismo skierowane do prezydenta miasta i przedstawicieli Enei, zaproponują też swojego negocjatora. Następnie zapalą świeczki/fot. Wikipedia
Uczestnicy spotkają się przed ratuszem, odczytają pismo skierowane do prezydenta miasta i przedstawicieli Enei, zaproponują też swojego negocjatora. Następnie zapalą świeczki/fot. Wikipedia
Bydgoszczanie mają dość ciemności w mieście. - Chcemy oświetlonych ulic - mówią mieszkańcy i organizują w czwartek (16 września) wieczorem protest przed Urzędem Miasta. Tymczasem przepychanki ratusza i Enei Oświetlenie trwają dalej, choć pojawił się cień nadziei, że wreszcie się zakończą.
Początek protestu o godz. 19.00. Jego uczestnicy spotkają się przed ratuszem, odczytają pismo skierowane do prezydenta miasta i przedstawicieli Enei, zaproponują też swojego negocjatora. Następnie zapalą świeczki. Potem przejdą Mostową i Focha pod bydgoską siedzibę Enei przy Warmińskiego, gdzie również zapalą świeczki. Mieszkańcy Bydgoszcz chcą zwrócić uwagę na konflikt między ratuszem, a spółką Enea o utrzymanie ulicznego oświetlenia. W wyniku sporu, w mieście od marca nieczynnych jest wiele latarni ulicznych.
Organizatorzy zapraszają mieszkańców do udziału w akcji. - Ludzie - szczególnie starsi - boją się wieczorami wyjść z domu. Łatwo o wypadek i kalectwo, nie wspominając o przestępczości - czytamy na stronie organizatora protestu. - Zbliżają się jesienne i zimowe wieczory, będzie coraz gorzej. Na świecie ludzie latają na księżyc, a w Bydgoszczy zarządzający miastem czy Eneą nie potrafią się dogadać, żeby włączyć oświetlenie uliczne – mówi Radosław Ginter, przewodniczący rady osiedla Osowa Góra.

Tymczasem bydgoscy drogowcy po raz kolejny ogłosili przetarg na naprawę i obsługę lamp należących do spółki Enea Oświetlenie. - W poprzednich postępowaniach firma nie złożyła oferty - wyjaśnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - W Bydgoszczy mamy 32 tys. lamp, 16 tys. jest naszych, czyli miejskich i wszystkiego one świecą. Nie świecą te, które należą do Enei. Zdążyły się popsuć, ponieważ Enea nie przystępuje do przetargu, który ogłaszamy, a tylko ona może na swoich lampach tego typu usługę świadczyć. To, czy lampy należące do Enei zaczną świecić, zależy od władz państwowej spółki - dodaje prezydent.

Piotr Grocholewski, dyrektor poznańskiego oddziału Enea Oświetlenie wyjaśnia, że w ogłoszonym właśnie przetargu firma złoży swoją ofertę. Poprzednio tego nie robiła, bo w postępowaniach nie był sprecyzowany zakres zamówienia. - W ogłoszonym właśnie przetargu jest inaczej. Jest sprecyzowany przedmiot zamówienia. Po raz pierwszy od czterech postępowań – mówi. Jednocześnie prezydent Bruski zapowiada, że miasto będzie dążyć do tego, aby wszystkie lampy były miejskie i by w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-09-18, godz. 21:30 Czy w gminie Jeżewo po latach znów będzie posterunek policji? Mieszkańcy i wójt Jeżewa (powiat świecki) chcą przywrócenia w gminie posterunku policji. Funkcjonariusze mieliby zająć budynek po byłym przedszkolu w Laskowic ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:10 Prof. Polak na razie zostaje. Będzie konkurs na nowego kierownika jego katedry na UMK Prof. Wojciech Polak zostaje na stanowisku kierownika katedry bezpieczeństwa wewnętrznego na UMK. Rektor toruńskiej uczelni nie przychylił się do wniosku dzie ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 15] Zabrali i m ubranie, pieniądze, drobiazgi. Jeden rewidował, a drugi celował w głowę z rewolweru. Nie chciała opuścić męża. Jemu i adiutantowi kazali iść w lew ... » więcej 2020-09-18, godz. 19:52 Zawalił się strop chlewni, przygniótł sto świń. Wypadek w Różannej koło Świecia Około stu zwierząt zginęło po tym, jak zawalił się strop w chlewni w miejscowości Różanna (gmina Bukowiec, powiat świecki). Ludzie nie ucierpieli. » więcej 2020-09-18, godz. 19:23 Ludzi po udarach i zawałach tu postawią na nogi. Nowe Centrum Rehabilitacji [wideo, zdjęcia] Centrum Rehabilitacji otwarte zostało w bydgoskim Szpitalu Miejskim. Powstało w  miejscu, gdzie dawniej znajdowała się szpitalna kuchnia. » więcej 2020-09-18, godz. 17:29 Pomagali wybrać drzewa i radzili, jak je pielęgnować. Akcja #sadziMY w regionie W całej Polsce odbyła się w piątek akcja #sadziMY. Zaangażowały się wszystkie nadleśnictwa, które przekazały łącznie milion sadzonek drzew.  » więcej 2020-09-18, godz. 16:22 Enea: „Wypowiedzi prezydenta są manipulacją”. Konfliktu o oświetlenie ciąg dalszy Prezydent Bydgoszczy manipuluje faktami? - taki zarzut sformułowali przedstawiciele firmy Enea. Chodzi o wypowiedzi Rafała Bruskiego, który poinformował nieda ... » więcej 2020-09-18, godz. 13:35 Czysta nie tylko Puszcza Bydgoska. Ekologiczna akcja w Bydgoszczy [wideo] W Bydgoszczy rozpoczęło się sprzątanie świata z „Czystą Puszczą Bydgoską”. W kilku miejscach miasta pojawili się wolontariusze akcji. Rozdają worki i rękawice ... » więcej 2020-09-18, godz. 12:30 Nagrody za 100 kilometrów na 100-lecie powrotu regionu do Macierzy Przebiegli „100 kilometrów na 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski”. Mieszkańcy Wąbrzeźna w tej rywalizacji pokonali Tucholę. Zawody podsumowano ... » więcej 2020-09-18, godz. 12:15 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 14] Aleksander Tybiułkowski. Strzelec. Został aresztowany w Śniatynie na granicy polsko-rumuńskiej. Miał 17 lat. Trafił do obozu pracy Samarłag... » więcej
1234567