Czwartek, 03 grudnia 2020 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-10, 12:25 Michał Jędryka/Redakcja

Marszałek: Nie będzie wspólnego ZIT-u dla Bydgoszczy i Torunia [rozmowa]

Marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
Marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
Zasadą tworzenia ZIT–ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest dobrowolność, więc w najbliższej perspektywie unijnej powstaną najprawdopodobniej dwa - jeden dla Bydgoszczy, a drugi dla Torunia – mówił marszałek województwa Piotr Całbecki, który był gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: W poniedziałek brał Pan udział w sesji Rady Miasta Bydgoszczy, która odbyła się w związku z tym, że prezydent Bydgoszczy miał zastrzeżenia co do zapisów dotyczących utworzenia obowiązkowego obszaru wspólnego w ramach tzw. ZIT-u, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgoszczy i Torunia. Prezydent Bydgoszczy uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie odrębnych ZIT-ów dla każdego z miast. Pan marszałek z kolei starał się pokazać, że wspólny byłby lepszy.
Piotr Całbecki: Wciąż uważam, że jeden wspólny obszar rozwojowy jest lepszy niż dzielenie go na dwa odrębne. Patrząc na perspektywę rozwoju całego województwa - z poziomu regionu, a nie pojedynczych miast - rysuje się obraz województwa, w którym dwa miasta stołeczne tworzą jedną wspólną przestrzeń rozwojową o podobnych dla całego tego obszaru cechach: kulturowych, administracyjnych, przemysłowych, rozwoju badań, nauki itd. To, co cechuje ośrodki o tym najwyższym poziomie i potencjale rozwojowym znajdują się i Bydgoszczy, i w Toruniu. Z punktu widzenia służebnej roli tej przestrzeni, czyli dwóch miast stołecznych, dla pozostałej części naszego regionu, patrzymy na to właśnie w ten sposób, w historycznym już przecież ujęciu.

Wszystko zaczęło się od delimitacji statystycznej, którą prowadzi od wielu lat już Komisja Europejska, Unia Europejska. Odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej to obszar Bydgoszczy i Torunia - zanim jeszcze byliśmy jednym regionem - już był postrzegany jako jeden obszar rozwojowy. Wszelakie statystyki, które są akurat przygotowywane i opracowywane w Brukseli, dotyczą tego obszaru.

Idąc dalej tym tropem - jeszcze funkcjonuje jeden ZIT. Owszem on jest w takim kształcie tylko dlatego, że w innym nie mógł powstać. Taka była decyzja ministerstwa oraz Komisji Europejskiej jeszcze na tę perspektywę. Uznając, że funkcjonuje to całkiem poprawnie zaproponowaliśmy, aby przenieść to doświadczenie na najbliższe lata. Wiemy jednak, że już tak nie będzie, bo podstawową zasadą obecnej perspektywy unijnej, także zasadą tworzenia ZIT-ów jest oczywiście dobrowolność. Nikt nikogo nie jest w stanie zmusić do współpracy i zakładania wspólnych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, więc prawdopodobnie w takim kształcie, jak obecnie ZIT funkcjonuje, już nie będzie mógł dalej działać.

Wspomniał Pan o roli Bydgoszczy i Torunia jako dwóch miast stołecznych. Prezydent Rafał Bruski użył mocnych słów, że jego ta równorzędność Bydgoszczy i Torunia nawet obraża, bo Bydgoszcz powinna być wiodąca jako większe miasto. Jak Pan to odbiera?
- Myślę, że zupełnie niepotrzebnie pan prezydent tak odbiera propozycje strategii rozwoju naszego regionu. Nikt nikogo nie chce obrażać, ani dezawuować dorobku. Oczywiście w wielu miejscach sumujemy potencjały obydwu miast, ale nie oznacza to, że jedno jest równe drugiemu. To jest oczywiste, że Bydgoszcz jest i większa, i pod wieloma względami bardziej zaawansowana, chociażby w rozwoju gospodarczym, od Torunia. Można by mnożyć tych nierówności bardzo dużo, ale partnerstwo polega na tym, że docenia się każdego z partnerów i startuje na równorzędnych zasadach.
Przecież Metropolia Bydgoska, czyli stowarzyszenie, które tworzy się wokół miasta Bydgoszcz tak właśnie funkcjonuje. Nikt nikomu nie wytyka, że jest obszarem wiejskim i trzy czwarte jakiegoś powiatu, który wchodzi w skład Metropolii to akurat tereny leśne. Myślę więc, że tutaj pan prezydent raczej chce pokazać wyższość Bydgoszczy nad Toruniem, a jest to zupełnie niepotrzebne. (...)

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia

Wiadomości lokalne

2020-12-03, godz. 11:27 Publicznie znieważył prezydenta RP, był pijany. Może trafić na trzy lata do więzienia 48-letni mieszkaniec Torunia odpowie przed sądem za publiczne znieważenie prezydenta RP - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Chodzi o incydent z 19 lipca. Akt ... » więcej 2020-12-03, godz. 09:56 Obecna dyrektor dalej będzie prowadzić szpital. Marszałek: To nie czas na eksperymenty Sylwia Sobczak wygrała konkurs na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Komisja konkursowa pod przewodni ... » więcej 2020-12-03, godz. 09:03 Tramwaje na ul. Kujawskiej od niedzieli. Mikołajkowy prezent dla pasażerów W niedzielę (6 grudnia) tramwaje pojadą torowiskiem wybudowanym wzdłuż ul. Kujawskiej. Dzięki nowej inwestycji bydgoskie osiedla Kapuściska, Wyżyny, Glinki i ... » więcej 2020-12-03, godz. 08:02 Więcej zgonów niż rok temu w Toruniu i Grudziądzu. Przyczyną COVID-19? 294 osoby zmarły w listopadzie w Toruniu. To o 72 zgony więcej niż w listopadzie ubiegłego roku - wynika z danych przekazanych przez urząd miasta. To wzrost o ... » więcej 2020-12-03, godz. 07:04 Kolejne zmiany na budowanej ekspresówce. Tym razem koło Szubina Uwaga kierowcy jeżdżący na trasie z Bydgoszczy do Poznania! Od czwartku zmiany na budowanej drodze ekspresowej nr 5. » więcej 2020-12-02, godz. 20:08 W naszym regionie wolnych jest 847 łóżek covidowych i 62 respiratory W woj. kujawsko-pomorskim wolnych jest 847 łóżek covidowych i 62 respiratory - poinformował w środę urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej doby w regionie p ... » więcej 2020-12-02, godz. 18:35 Dr Rajewski: Nawet jak będzie szczepionka, wirus nie zniknie [rozmowa] W „Popołudniu z nami” rozmawialiśmy z dr. Pawłem Rajewskim, wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych. » więcej 2020-12-02, godz. 17:29 Inwestycja robi wrażenie. Oddano część nowego szpitala w Toruniu [dużo zdjęć] Pierwszy obiekt nowo budowanego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu gotowy. Wykonawca przekazał klucze do nowoczesnego gmachu lecznicy zakaźnej. » więcej 2020-12-02, godz. 15:20 Wysuwane trybuny, nowe oświetlenie i parkiet. Hala w Jeżewie do remontu Hala sportowo-widowiskowa w Jeżewie w powiecie świeckim doczeka się generalnego remontu. Inwestycja została dofinansowana z rządowego programu. » więcej 2020-12-02, godz. 14:28 Testy antygenowe nie w każdej przychodni. „Lekarz decyduje, komu je wykonać” Testy antygenowe na obecność koronawirusa wkrótce trafią do POZ-ów w naszym regionie. Placówki mogą już zgłaszać zapotrzebowanie. Testy nie pojawią się jednak ... » więcej
1234567