Piątek, 18 września 2020 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
wczasy
2020-08-31, 20:29 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Końca bydgoskich ciemności nie widać. Kto zapłaci za oświetlenie?

Część ulic w Bydgoszczy jest nieoświetlona, ponieważ miasto chce, by koszty oświetlenia i naprawy lamp ulicznych na swoich terenach ponosiły spółdzielnie/fot. Archiwum
Część ulic w Bydgoszczy jest nieoświetlona, ponieważ miasto chce, by koszty oświetlenia i naprawy lamp ulicznych na swoich terenach ponosiły spółdzielnie/fot. Archiwum
Bydgoszcz czeka na orzeczenie UOKiKu,  które ma rozstrzygnąć, czy ceny jakie Enea Oświetlenie dyktuje miastu za oświetlenie ulic nie są zbyt wysokie.
Równocześnie w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej od miesiąca działa zespół inwentaryzacyjny, którego zadaniem jest policzenie, ile z 16 tysięcy lamp ulicznych  w Bydgoszczy faktycznie należy do Enei. Dopiero po uzyskaniu tych danych Bydgoszcz  chce przystąpić do kolejnych negocjacji ze spółką ws. zapłaty za oświetlenie miasta. 

Takie informacje przekazał w poniedziałek, 31 sierpnia, radnym z komisji doraźnej ds. problemów z oświetleniem bydgoskich ulic Wojciech Nalazek, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. - Cały czas próbujemy negocjować warunki, a także sposób świadczenia usługi przez Enea Oświetlenie. Tak naprawdę ta firma według nas nie wie dokładnie, ile ma swojego majątku. Do dziś cały czas mamy podaną liczbę 16240 opraw, chociaż wiemy, że tych lamp jest zdecydowanie mniej. W ciągu roku to jest około ćwierć miliona złotych mniej opłat – tłumaczy.

Przypomnijmy - część ulic w Bydgoszczy jest nieoświetlona, ponieważ miasto chce, by koszty oświetlenia i naprawy lamp ulicznych na swoich terenach ponosiły spółdzielnie. W imieniu prezesów bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych, którzy byli obecni na dzisiejszym posiedzeniu komisji, głos zabrał Zbigniew Sokół, prezes Fordońskiej Spółdzielni. - Jeżeli zostanie wypracowana taka polityka gminy Bydgoszcz poprzez pana prezydenta, to my się oczywiście do tego dostosujemy. Jest tylko jeden warunek - że osiedla domków jednorodzinnych na Osowej Górze i w innych dzielnicach będą tak samo traktowane, jak zasoby spółdzielcze; że inne podmioty – takie, jak np. budynki ADM-owskie nie będą utrzymywane przez spółdzielców – mówi.

Dzisiejsze posiedzenie komisji doraźnej ds. oświetlenia ulic Bydgoszczy było ostatnim spotkaniem.  Zdaniem członków komisji,  jej prace powinna kontynuować komisja gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. 
Mówi Wojciech Nalazek, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich
Mówi Zbigniew Sokół, prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Wiadomości lokalne

2020-09-18, godz. 10:48 Dwa spojrzenia na doraźnie komisje bydgoskiej rady miasta Szef klubu PiS w bydgoskiej radzie miasta Jarosław Wenderlich, który był gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, podtrzymał zarzuty obstrukcji pod adresem r ... » więcej 2020-09-18, godz. 09:30 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 9] Noc z 21 na 22 września, wieś Kodziowice. Dziś tereny Białorusi. Starcie pomiędzy 101. Pułkiem Ułanów a oddziałem sowieckiej 2. Brygady Pancernej. » więcej 2020-09-18, godz. 08:06 Pomysły na transport publiczny w Bydgoszczy. Wszystko po to, by zrezygnować z samochodów Skomunikowanie autobusów, tramwajów i pociągów przy pętli Wilczak, a także połączenie kolejowe z bydgoskim Portem Lotniczym - takie propozycje złożyło Stowarz ... » więcej 2020-09-18, godz. 07:02 Komunalnik: „odbiory są częstsze i lepsze”. Mieszkańcy Fordonu: „nic się nie zmieniło” [wideo] Od czasu wyrzucenia firmy Komunalnik ze Śródmieścia, w Fordonie nie zmieniło się nic - alarmują mieszkańcy i prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbig ... » więcej 2020-09-17, godz. 22:21 Nie chcą TIR-ów i smrodu. Protest przeciwko budowie ubojni w Paterku [wideo] Stop ubojni! czy Precz ze Skibą! Takimi hasłami mieszkańcy Paterka pod Nakłem protestowali przeciwko budowie ubojni. » więcej 2020-09-17, godz. 21:45 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 8] Gdy toczyły się walki o Lwów, Adam Macedoński miał 8 lat. Pewnego razu podczas nalotu wszyscy z domu zbiegli do piwnicy. Bomba spadła na stację kolejową nieda ... » więcej 2020-09-17, godz. 21:23 O Prymasie Tysiąclecia w Inowrocławiu. Pierwsza część multimedialnego cyklu Multimedialne biografie wielkich postaci Kościoła to cykl wykładów organizowanych w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. » więcej 2020-09-17, godz. 19:45 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 7] 18 września na przedpolach Wilna pojawiły się sowieckie czołgi. Miasto miało bronić około 10 batalionów przeliczeniowych piechoty, czyli ponad 7 tysięcy uzbro ... » więcej 2020-09-17, godz. 19:20 Mowa nienawiści podczas komisji doraźnych Rady Miasta w Bydgoszczy? - Takiej obstrukcji, jak podczas prac komisji doraźnych bydgoskiej Rady Miasta to ja jeszcze nie widziałem - mówił na konferencji prasowej radny Prawa i Spraw ... » więcej 2020-09-17, godz. 18:31 Obostrzenia w powiatach z naszego województwa. Który w strefie żółtej, a który zagrożony? Wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami związanymi ze wzrostem zakażeń koronawirusem. W czerwonej strefie znalazły się trzy powiaty, w żółt ... » więcej
1234567