Środa, 02 grudnia 2020 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-04, 08:02 Adriana Andrzejewska-Kuras/Marcin Doliński

Wielu Polaków przestało obawiać się koronawirusa. Co z tego wyniknie?

Na początku pandemi Polacy zachowywali się wzorcowo. Obecnie są coraz mniej ostrożni. Fot. pixabay.com
Na początku pandemi Polacy zachowywali się wzorcowo. Obecnie są coraz mniej ostrożni. Fot. pixabay.com
W ciągu ostatniej doby testy laboratoryjne potwierdziły 575 nowych zakażeń koronawirusem. COVID-19 nie odpuszcza, za to wielu Polaków przestało przestrzegać zasady bezpieczeństwa. Czy to wakacyjna atmosfera obudziła u nich beztroskę?
Na początku pandemi Polacy zachowywali się wzorcowo. Obecnie są coraz mniej ostrożni. Nie noszą maseczek i nie dezynfekują dłoni w sklepach, zapominają o zalecanym dystansie, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej, nie ograniczają spotkań.

- Problem zaczął się po poluzowaniu obostrzeń. Łakniemy tych spotkań po tym przymusowym czasie osamotnienia. W Polsce nie było tak trudnej sytuacji jak w innych krajach i coraz częściej spotykamy się z teoriami, że koronawirusa nie ma albo nie jest on niebezpieczny. Musimy przypominać Polakom jak ważna jest solidarność społeczna i chronienie innych. Minimalizujemy rozprzestrzenianie się tego wirusa tylko i wyłącznie poprzez utrzymywanie dystansu i zakrywanie nosa oraz ust. Wszyscy powinniśmy skupić się na podkreślaniu, że to jest właśnie dla wspólnego dobra - mówi dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Tymczasem w Grudziądzu pasażerowie komunikacji miejskiej otrzymają maseczki ochronne za darmo. Rozdawać je będą w autobusach i tramwajach kontrolerzy biletów. Dodatkowo na pojazdach pojawią się ulotki przypominające o nakazie zasłaniania nosa i twarzy podczas przejazdu. Maseczki kupił grudziądzki ratusz. Akcja potrwa do końca tygodnia.
O beztroskim podejściu wobec pandemii koronawirusa mówi dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu

Wiadomości lokalne

2020-12-01, godz. 21:36 Maseczkowy incydent w biurze działacza Konfederacji Policja nie może karać za nienoszenie maseczek w pracy - uważa Sławomir Mentzen, doradca podatkowy i zarazem przedstawiciel Konferederacji. We wtorek w jego t ... » więcej 2020-12-01, godz. 20:35 Przeszedł koronawirusa. Po 7 miesiącach wrócił do pracy Codzienna obowiązkowa gimnastyka oddechowa i „rozruchowa”, dwa razy w tygodniu jazda na rowerze i dwa razy basen. Do tego stała opieka pulmonologiczna i kardi ... » więcej 2020-12-01, godz. 19:35 Włocławianie polubili miejski rower. Pierwszy sezon zakończony Włocławianie ponad 140 tys. razy wypożyczali miejskie rowery i przejechali na nich prawie 450 tysięcy kilometrów. Z końcem listopada zakończył się pierwszy se ... » więcej 2020-12-01, godz. 17:45 Apel do premiera, podwyżka podatku od środków transportu. Relacja z sesji w Inowrocławiu Po burzliwej dyskusji inowrocławscy radni przyjęli apel do premiera Mateusza Morawieckiego o niewetowanie unijnego budżetu. Wbrew zapowiedziom ostatecznie nie ... » więcej 2020-12-01, godz. 16:48 Jest pogromca kopcących aut! „Krokodylki” dostały wóz naszpikowany technologią Nowoczesny sprzęt „w służbie” ekologii. Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała specjalistyczny samochód do wykrywania tzw. jeżdżących kopciuchów. » więcej 2020-12-01, godz. 15:56 Wtorkowy raport resortu zdrowia. Dlaczego najwięcej zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem? [wideo] Wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia ws. nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykazał ich najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim - 1214. Większość sta ... » więcej 2020-12-01, godz. 14:51 Lewica Razem o cenach biletów za przejazd i za parkowanie w Bydgoszczy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy lekceważy mieszkańców, a włodarze miasta działają wbrew strategii transportu zrównoważonego - twie ... » więcej 2020-12-01, godz. 13:52 Jak uczniowie wrócą do szkół to pociąg pojedzie z Laskowic do Czerska Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK mówił o rozwiązaniu problemów komunikacyjnych w Borach Tucholskich. » więcej 2020-12-01, godz. 11:48 Od 2 grudnia szybkie testy we wszystkich karetkach naszego województwa - Do środy 2 grudnia wszystkie karetki na Kujawach i Pomorzu mają być wyposażone w testy antygenowe na koronawirusa - zapowiada rzecznik wojewody Adrian Mól. » więcej 2020-12-01, godz. 08:45 Pociągi nie pojadą przez Śliwice? Linia 201 do likwidacji, 215 wróci ze szkołą - Nadal nie została podpisana umowa z Polregio na obsługę przewozów kolejowych w przyszłym roku, ale rozmowy są na finiszu - odpowiadała na pytania radnych wo ... » więcej
1234567