Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-07-30, 18:10 Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja

„Nie będziemy wycinać drzew, by je spalić”. Rzeczniczka dementuje

Honorata Galczewska - rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Honorata Galczewska - rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
- Nie ma możliwości, żeby leśnicy wycinali więcej drzew, by sprzedać je do spalenia. Warto sprawdzić o czym inni mówią i nie poddawać się takim emocjonalnym sytuacjom - mówi Honorata Galczewska. Rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu była gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Honorata Galczewska odniosła się w ten sposób do przyjętych niedawno przez Sejm zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które dotyczą rozszerzenia definicji drewna energetycznego. Ekolodzy uważają, że szersza definicja otworzy leśnikom drzwi do wycinania większej liczby drzew. - To niemożliwe, bo opieramy się na 10-letnich planach, przygotowanych przez zewnętrzny podmiot i zatwierdzonych przez ministerstwo - tłumaczyła Honorata Galczewska. - Wycięcie więc choćby jednego metra sześciennego drewna więcej, niż założone zostało w takim 10-letnim planie, jest niedopuszczalne. Tak było jest i jak na razie będzie, więc absolutnie te niepokoje są bezpodstawne - mówi.

Dodaje, że - odnosząc się do definicji drewna energetycznego - warto sprawdzić o czym inni mówią i nie poddawać się takim emocjonalnym sytuacjom. - Do zasobu drewna energetycznego będziemy zaliczać między innymi takie, które powstało na przykład trzy lata temu po przejściu potężnej nawałnicy przez nasz kraj. Uszkodziła wiele lasów, najbardziej regionie Kujaw i Pomorza. Leśnicy zanim zabrali się za odnawianie lasów na tych terenach, musieli je najpierw posprzątać z połamanych drzew. Mówimy, że wyjęliśmy jak najwięcej jak najlepszych z tego asortymentu, ale było też drewno, które nie nadawało się do niczego. Właśnie takie między innymi będzie kwalifikowane na drewno energetyczne – tłumaczy rzeczniczka.

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia

Wiadomości lokalne

2020-09-19, godz. 07:35 Powiat aleksandrowski od soboty w żółtej strefie. Sprawdź, co to oznacza Zaostrzenie obostrzeń, w związku z większą liczbą przypadków koronawirusa, od soboty (18 września) obowiązuje w powiecie aleksandrowskim. » więcej 2020-09-18, godz. 21:30 Czy w gminie Jeżewo po latach znów będzie posterunek policji? Mieszkańcy i wójt Jeżewa (powiat świecki) chcą przywrócenia w gminie posterunku policji. Funkcjonariusze mieliby zająć budynek po byłym przedszkolu w Laskowic ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:10 Prof. Polak na razie zostaje. Będzie konkurs na nowego kierownika jego katedry na UMK Prof. Wojciech Polak zostaje na stanowisku kierownika katedry bezpieczeństwa wewnętrznego na UMK. Rektor toruńskiej uczelni nie przychylił się do wniosku dzie ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 15] Zabrali i m ubranie, pieniądze, drobiazgi. Jeden rewidował, a drugi celował w głowę z rewolweru. Nie chciała opuścić męża. Jemu i adiutantowi kazali iść w lew ... » więcej 2020-09-18, godz. 19:52 Zawalił się strop chlewni, przygniótł sto świń. Wypadek w Różannej koło Świecia Około stu zwierząt zginęło po tym, jak zawalił się strop w chlewni w miejscowości Różanna (gmina Bukowiec, powiat świecki). Ludzie nie ucierpieli. » więcej 2020-09-18, godz. 19:23 Ludzi po udarach i zawałach tu postawią na nogi. Nowe Centrum Rehabilitacji [wideo, zdjęcia] Centrum Rehabilitacji otwarte zostało w bydgoskim Szpitalu Miejskim. Powstało w  miejscu, gdzie dawniej znajdowała się szpitalna kuchnia. » więcej 2020-09-18, godz. 17:29 Pomagali wybrać drzewa i radzili, jak je pielęgnować. Akcja #sadziMY w regionie W całej Polsce odbyła się w piątek akcja #sadziMY. Zaangażowały się wszystkie nadleśnictwa, które przekazały łącznie milion sadzonek drzew.  » więcej 2020-09-18, godz. 16:22 Enea: „Wypowiedzi prezydenta są manipulacją”. Konfliktu o oświetlenie ciąg dalszy Prezydent Bydgoszczy manipuluje faktami? - taki zarzut sformułowali przedstawiciele firmy Enea. Chodzi o wypowiedzi Rafała Bruskiego, który poinformował nieda ... » więcej 2020-09-18, godz. 13:35 Czysta nie tylko Puszcza Bydgoska. Ekologiczna akcja w Bydgoszczy [wideo] W Bydgoszczy rozpoczęło się sprzątanie świata z „Czystą Puszczą Bydgoską”. W kilku miejscach miasta pojawili się wolontariusze akcji. Rozdają worki i rękawice ... » więcej 2020-09-18, godz. 12:30 Nagrody za 100 kilometrów na 100-lecie powrotu regionu do Macierzy Przebiegli „100 kilometrów na 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski”. Mieszkańcy Wąbrzeźna w tej rywalizacji pokonali Tucholę. Zawody podsumowano ... » więcej
1234567