Sobota, 15 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Centrum Motoryzacyjne
2020-07-08, 13:12 Elżbieta Rupniewska, Informacyjna Agencja Radiowa, Polska Agencja Prasowa

„Prezydent Warszawy pozbył się problemu”. Odpady z Czajki zagrożeniem dla regionu

Konferencja na polu koło Wójcina, gdzie składowano odpady z warszawskiej oczyszczalni Czajka/fot. Elżbieta Rupniewska
Konferencja na polu koło Wójcina, gdzie składowano odpady z warszawskiej oczyszczalni Czajka/fot. Elżbieta Rupniewska
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w oczekiwaniu na wejście na teren oczyszczalni ścieków „Czajka" w Warszawie/fot. Paweł Supernak, PAP
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w oczekiwaniu na wejście na teren oczyszczalni ścieków „Czajka" w Warszawie/fot. Paweł Supernak, PAP
Co z bombą ekologiczną, którą zafundowała m.in. naszemu regionowi warszawska oczyszczalnia Czajka? Pytała dziś na polu koło Wójcina bydgoska poseł PiS Ewa Kozanecka. - Prezydent Warszawy pozbył się problemu - komentował wójt Jezior Wielkich podczas konferencji wiceministra klimatu w stolicy.
Przez dwa lata osady z warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka trafiały do różnych województw po tym, jak doszło tam do awarii spalarni. W naszym regionie przyjął je na swój teren jeden z przedsiębiorców z Wójcina (gmina Jeziora Wielkie). Początkowo składował osady na kompostowniku. Później, gdy zabrakło na nim miejsca, zaczął je rozrzucać gdzie popadnie - na ziemi, której jest właścicielem lub tej, którą dzierżawi.

Osady zniknęły, śledztwo umorzono
Sygnały o tym, że osady nie są w żaden sposób utylizowane, dotarły do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, badała je też prokuratura, ale bez efektów. Gdy sprawa stała się głośna, osady zniknęły, a śledztwo umorzono. - Jednak zagrożenie dla środowiska nie zniknęło, bo osady, ale też sprowadzane tu nie wiadomo skąd śmieci komunalne, prawdopodobnie zostały zakopane, a to oznacza, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat substancje nieobojętne dla środowiska przenikną do wód gruntowych i do upraw – mówiła posłanka Kozanecka.

Konferencję w tej sprawie zorganizował w środę także wiceminister klimatu, były radny miasta Warszawy Jacek Ozdoba. - W ośmiu na dziewięć województw, gdzie były wywożone nieczystości z warszawskiej spalarni Czajki stwierdzono nieprawidłowości - poinformował. Jak dodał, w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w stolicy trwa kontrola poselska.

Wójt: W nocy był fetor, ludzie nie mogli spać
Na konferencję wiceminister zaprosił m.in. wójta Jezior Wielkich - Dariusza Ciesielczuka.
- Przedstawiciele firm, którzy zwozili odpady przyznali, że to z Czajki. Nasza gmina została z tym problemem sama. Tak doświadczyliśmy siły Trzaskowskiego; to co zrobił dotknęło nas bezpośrednio - mówił wójt. - Mieszkańcy bardzo często zgłaszali się do mnie, że w nocy jest fetor i nie mogą spać. To problem na wielką skalę i nie wiemy tak naprawdę jak może to zaszkodzić środowisku, ale zrzuty były doprowadzane bezpośrednio do wody, przez co możemy się borykać z brakiem wody do picia w ciągu kilku lat. Nie stać nas na utylizację tych wszystkich odpadów i przeprowadzenie badań – wyjaśnił. - Prezydent Warszawy pozbył się problemu, zrzucając odpowiedzialność na samorządy takie, jak nasze.
Materiał Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-08-14, godz. 19:50 Prawie 500 kontroli w tydzień. Brak maski, higieny, dystansu - to kosztuje Pandemia to pracowity okres dla inspektorów sanitarnych i policji w całym kraju. Sprawdzają, czy stosowane są środki dezynfekcyjne i maseczki oraz jaki jest d ... » więcej 2020-08-14, godz. 16:20 List z Białorusi: "Polsko, pomóż nam! Nie zostawiaj nas samych! Błagamy!" Treść dramatycznego listu przedstawił bydgoski radny klubu PiS, Krystian Frelichowski, który od lat wspiera Białorusinów materialnie m.in. organizując zbiórki ... » więcej 2020-08-14, godz. 15:13 W Bydgoszczy uczczono pamięć Wincentego Witosa Przedstawiciele władz Bydgoszczy i działacze Solidarności Rolników Indywidualnych upamiętnili Wincentego Witosa. Pod pomnikiem działacza ruchu ludowego i 3-kr ... » więcej 2020-08-14, godz. 14:18 Pamięci por. Jerzego Pieszkańskiego. Historyczny akcent na Festiwalu Wisły Setną rocznicę Cudu nad Wisłą uczczą w piątek uczestnicy Festiwalu Wisły. Przypomną postać zabitego przez bolszewików, 20-letniego porucznika Jerzego Pieszkań ... » więcej 2020-08-14, godz. 13:25 Inicjatywa Polska i Lewica reagują na wpis bydgoskiego policjanta. Przełożeni funkcjonariusza również Przedstawiciele Inicjatywy Polskiej i Lewicy pytają bydgoskich policjantów o monitorowanie zachowań dyskryminacyjnych. To reakcja na wiadomość, że za wulgarny ... » więcej 2020-08-14, godz. 12:15 Petycja w obronie drzew. Chodzi o standardy zabezpieczeń podczas remontów i budów Stowarzyszenie MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew apeluje do prezydenta Bydgoszczy o wprowadzenie standardów dotyczących ochrony drzew podczas inwestycji. ... » więcej 2020-08-14, godz. 11:30 Pamięć o bohaterach 1920 roku wykuta na tablicach „Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy” - tablice poświęcone bohaterom Cudu nad Wisłą zostały odsłonięte przy wejściu głów ... » więcej 2020-08-14, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia: 832 nowych zakażeń koronawirusem, 22 w Kujawsko-Pomorskiem Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 832 osób w tym 22 z woj. kujawsko-pomorskiego, łącznie wykryto dotąd 55 tys. 319 przypad ... » więcej 2020-08-14, godz. 09:52 Prof. Biegański: Warto pamiętać o heroizmie całego polskiego społeczeństwa w wojnie polsko-bolszewickiej Godnym zapamiętania jest heroizm całego polskiego społeczeństwa sprzed stu lat, które się wtedy wyjątkowo zjednoczyło. Tak prof. Zdzisław Biegański, historyk ... » więcej 2020-08-14, godz. 08:47 Urząd Miasta w Bydgoszczy - w piątek większość wydziałów nieczynna Urząd Miasta w Bydgoszczy w piątek 14 sierpnia będzie funkcjonował w ograniczonym zakresie. Czynne będą Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Uprawnień Komunikacyjny ... » więcej
1234567