Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-03, 13:50 Jolanta Fischer

Nie tędy droga! Zła Wieś wciąż próbuje rozwiązać komunikacyjny problem

Trwają mediacje wokół tematu zamkniętej drogi w Złej Wsi. Być może powstanie alternatywna trasa./fot. Jolanta Fischer/archiwum
Trwają mediacje wokół tematu zamkniętej drogi w Złej Wsi. Być może powstanie alternatywna trasa./fot. Jolanta Fischer/archiwum
Wójt Dobrcza Andrzej Berdych uczestniczy w mediacjach w sprawie spornej drogi w Złej Wsi. Przypomnijmy: Jacek Stielow, właściciel jednej z posesji, odgrodził fragment drogi biegnący przez jego teren.
Część mieszkańców uważa, że utracili przez ten zakaz jedyny dojazd do pól i domów, a włodarzom gminy zarzuca, że w porę nie uregulowali kwestii własnościowych.

Problemy się piętrzą. Ewentualna alternatywna trasa omijająca posesję Stielowów miałaby podobno przebiegać przez niebezpieczne osuwiska, a jej budowa pochłonęłaby mnóstwo pieniędzy.

- Na początku mówiono, że są dwie strony: gmina nie jest stroną, więc jesteśmy tylko my i pan Stielow. Mediacje się skończyły tym, że przyjechali oglądać te drogi i rozmawiali: pan Stielow, wójt i mediator. My nie znamy szczegółów. Nie policzono nam, jaki byłby koszt budowy nowych dróg - czy tej drogi z góry czy drogi od Grabowa, co jest oczywiście bardzo dużym kosztem. Niemniej, nie znamy tych wyliczeń - mówi przedstawiciel mieszkańców.

Jacek Stielow potwierdził, że przejazd zagrodził ze względu na dobrostan hodowanych zwierząt, a mieszkańcom chce za darmo rozdać klucze do bramy. W jego opinii mediacje idą w dobrym kierunku, a udostępnienie alternatywnej drogi wcale nie byłoby bardzo kosztowne:

- Zastanawiam się, skąd włodarze gminy mają takie informacje, że projekt kosztuje 86000 tys. zł, że droga będzie kosztowała 5 mln zł. Na mój koszt, żeby udowodnić gminie, że można to wykonać, musiałam opłacić geologa, opłacić dwóch rzeczoznawców - specjalistów od dróg, rozmawiać z projektantem dróg, rozmawiać z wykonawcą tej inwestycji. Czy ja muszę za gminę wykonywać tego typu sprawy? - zastanawia się Jacek Stielow.

Do tematu będziemy wracać.
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-11-25, godz. 12:57 Nowe budynki, tramwaj między kamienicami. Bydgoskie Bocianowo się zmienia Plan odnowy jednej z najbardziej zniszczonych bydgoskich dzielnic - Bocianowa obejrzeli bydgoscy radni podczas trwającej zdalnej sesji . Mają być tam domy i p ... » więcej 2020-11-25, godz. 11:08 Zbigniew Gryglas: Pracujemy nad logistyką szczepień, ruszą pod koniec stycznia [rozmowa] - Szpitale tymczasowe to obiekty zapasowe, musimy je posiadać. Rząd zrobi wszystko, by Polacy mieli dostęp do szczepionki - mówił Zbigniew Gryglas — podsekret ... » więcej 2020-11-25, godz. 09:15 5 tys. szczepionek przeciw grypie m.in. dla seniorów i podopiecznych DPS-ów Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu w środę (25 listopada) rozpocznie szczepienia przeciwko grypie. W ramach miejskiego programu z darmowych szczepi ... » więcej 2020-11-25, godz. 08:39 Śmigłowiec na dyżurze. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma wreszcie swoją bazę Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od środy pracuje w nowej siedzibie, wybudowanej w Żołędowie. O godz. 7.00 załoga śmigłowca Ratownik 2 rozpoczęła w niej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:56 Tadeusz Chęsy zastąpi Iwana Alejnika. Nowy patron dla inowrocławskiej ulicy Za kilka dni wojewoda kujawsko-pomorski wyda zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Według Instytutu Pamięci Narodowej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:04 Kto nie ma pociągu do kolei? Cięcia regionalnych połączeń! Szykują się cięcia połączeń kolejowych w regionie. Od 13 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. » więcej 2020-11-24, godz. 18:15 Wszystkie wnioski z Kujaw i Pomorza w drugim etapie programu Kolej Plus W sumie z całej Polski kryteria spełniło i przeszło dalej 79 z 96 projektów. Listę zakwalifikowanych wniosków ogłoszono dziś podczas wideokonferencji z udział ... » więcej 2020-11-24, godz. 15:35 Kierowco ciężarówki zdobądź „szacun”. Kampania na autostradzie A1 „Szanujmy się” - to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej na autostradzie A1, również w naszym regionie. Akcja ma przypominać zasady bezpiecznego poruszania ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:45 Osobiście do biura Enei? Tak, ale po wcześniejszym umówieniu Osobiste załatwienie sprawy związanej z energią to aktualnie nie lada wyzwanie. Enea - podobnie jak wiele innych firm - w związku z epidemią wprowadziła duże ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:11 Groźny wypadek w Przyłubiu. Ranna kobieta przewieziona do szpitala Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w Przyłubiu na drodze nr 10 na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zderzyły się dwa samochod ... » więcej
1234567