Czwartek, 06 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Sławy, Jakuba, Oktawiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-05-29, 14:07 Katarzyna Prętkowska

Bydgoszcz i Toruń osobno? Trwa bój o Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Przełom w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Jest oficjalna odpowiedź marszałka województwa na pismo prezydenta Bydgoszczy w sprawie ZIT. Fot. Archiwum
Przełom w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Jest oficjalna odpowiedź marszałka województwa na pismo prezydenta Bydgoszczy w sprawie ZIT. Fot. Archiwum
Przełom w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Jest oficjalna odpowiedź marszałka województwa na pismo prezydenta Bydgoszczy w sprawie ZIT – dowiedziało się Polskie Radio PiK.
Piotr Całbecki proponuje jeden bydgosko-toruński ZIT, w którym mogą być wyznaczone dwa obszary funkcjonalne : tak dla Bydgoszczy jak i dla Torunia.

To oferta kompromisu, dzięki której miasta będa mogły zacieśniać relacje z najbliższym otoczeniem, ale także współpracowac dla dobra całego regionu wyjaśnia Rafał Pietrucień dyr. Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

– Obszar funkcjonalny to jest rzeczywiste oddziaływanie tego miasta na otoczenie, to takie „rozlewanie się” miast. Taka możliwość by była, natomiast musimy patrzeć również szerzej na instrument ZIT jako instrument wsparcia i rozwoju. Dla myślenia strategicznego powołanie ZIT wydaje się możliwe tylko i wyłącznie w jednej formule, aby spójnie realizować duże projekty dla obydwu miast – powiedział Rafał Pietrucień.

Rafał Bruski zwrócił się do marszałka województwa z wnioskiem o utworzenie w nowej perspektywie finansowej ZIT nie z Toruniem, a z gminami zrzeszonym w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz. Poparcie dla tego pomysłu wyraziła także Rada Miasta. Władze Bydgoszczy podtrzymują swoje stanowisko, że ZIT-y powinny być dwa.

– Przypomnę, że w województwie lubuskim, drugim dwustołecznym województwie w Polsce już w tej perspektywie unijnej funkcjonowały dwa odrębne ZIT-y. To o co dziś wnioskuje prezydent Bruski nie jest niczym wyjątkowym, chcemy, żeby w taki sposób ta współpraca wyglądała, bo chcemy ją oprzeć o realne powiązania, funkcjonalne, o dobrowolność, o oddolność – mówi Łukasz Krupa z Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Toruń chciałby jednego wspólnego ZiT. Prace nad strategią województwa, która da podstawy do wyznaczenia obszaru ZIT mają zakończyć się jesienią.
Mówi dyr. Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu
Mówi Łukasz Krupa z Urzędu Miasta Bydgoszczy
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-08-06, godz. 17:03 W sklepie na bydgoskich Kapuściskach pobił ekspedientkę, bo zwróciła mu uwagę, że nie ma maseczki Policjanci z bydgoskich Wyżyn zatrzymali 44-latka podejrzewanego o uszkodzenie ciała. Mężczyzna w sklepie uderzył w twarz ekspedientkę. Kobieta wcześniej zwró ... » więcej 2020-08-06, godz. 15:35 Marszałek województwa przyjmuje zaproszenie na nadzwyczajna sesję bydgoskiej Rady Miasta Marszałek województwa Piotr Całbecki przyjmuje zaproszenie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. W rozmowie z Polskim radiem PiK zapewnił, że weźmie udział ... » więcej 2020-08-06, godz. 13:55 Respiratory mobilne od Caritas trafiły do bydgoskiego szpitala wojskowego 10 Wojskowy Szpital Kliniczny otrzymał 4 nowe respiratory, a także środki dezynfekcyjne. Dary przekazała Caritas Diecezji Bydgoskiej. To efekt akcji „Wdzięczn ... » więcej 2020-08-06, godz. 12:56 Po kolizji normalny ruch na drodze nr 56 w Koronowie Przywrócono normalny ruch na drodze krajowej nr 56 w Koronowie, gdzie zderzyły się trzy samochody osobowe. Nikomu nic się nie stało - poinformował dyżurny odd ... » więcej 2020-08-06, godz. 12:55 Senator Bober apeluje o zachowanie obostrzeń sanitarnych Senator Ryszard Bober apeluje do mieszkańców o przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Drugi wynik testu potwierdził, że były przewodniczący sejmiku województwa k ... » więcej 2020-08-06, godz. 11:27 Kujawsko-Pomorskie: 12 nowych przypadków koronawirusa W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 12 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażeń koronawirusem. Wśród nich są 2 osoby z Bydgoszczy, 2 z ... » więcej 2020-08-06, godz. 08:00 Atrakcje na wakacje? Sępólno Krajeńskie zaprasza na swoje święto! Koncerty w sieci, kameralne wystawy czy regaty - takie propozycje zapisały się w programie tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego. » więcej 2020-08-06, godz. 06:00 Staruszek ze wstydliwymi zarzutami. Jaki usłyszy wyrok? 5 sierpnia w Sądzie Okręgowym w Toruniu rozpoczął się proces 81-letniego mężczyzny oskarżonego o seksualne wykorzystywanie dziewczynki. » więcej 2020-08-05, godz. 21:40 Popełniasz wykroczenia i myślisz, że nikt nie zauważył! SPEED widzi i karze! Mandaty i punkty karne dla kierowców, nałożyli policjanci z grudziądzkiej grupy SPEED, za wjazd na czerwonym świetle oraz rozmowę przez telefon komórkowy. Wsz ... » więcej 2020-08-05, godz. 15:09 Niebezpiecznie w pracy. Dużo wypadków w lipcu Rekordowa liczba 21 wypadków przy pracy miała miejsce w lipcu w naszym regionie. Dwa z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Przyczyny bada Państwowa Inspe ... » więcej
1234567