Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-05-23, 07:50 Michał Zaręba

Toruń kontra susza: łąki kwietne, ogrody deszczowe, podlewanie kropelkowe

System kropelkowego podlewania młodych drzew w Toruniu./fot. torun.pl
System kropelkowego podlewania młodych drzew w Toruniu./fot. torun.pl
Łąki świetnie zatrzymują wodę na miejskiej pustyni./ fot. Pixabay
Łąki świetnie zatrzymują wodę na miejskiej pustyni./ fot. Pixabay
Prezydent Torunia Michał Zaleski przedstawił propozycję na walkę z suszą. Rozwiązania mają zapewnić mniejszy odpływ deszczówki do kanalizacji. Miasto chce tworzyć też łąki kwietne oraz pogłębić miejskie stawy.
- Chodzi o to, by woda pozostawała w gruncie, lokalnie, zapewniała odpowiednią wilgotność roślin, istotne jest też tworzenie miejsc w krajobrazie, które sprzyjają relaksowi mieszkańców, z urządzeniami do gromadzenia wody. Ze spraw bieżących: koszenie będzie ograniczone do minimum, także grabienie liści odbywać się będzie praktycznie raz, góra dwa razy do roku. Za nami pierwsze nieśmiałe próby tworzenia łąk kwietnych, i to na przestrzeni około 4 tyś. metrów kwadratowych, w kilku miejscach Torunia, nie tylko w centrum, także na osiedlach - mówi prezydent Michał Zaleski.

- To, co państwo zauważyliście nowego, to worki do kropelkowego podlewania nowonasadzonych drzew. W skali miasta takie urządzenia wspierają już około 500 sadzonek drzew. Pilotażowo zakładać będziemy także parki kieszonkowe, ogrody deszczowe, zielone fasady budynków. Pierwsze realizacje w tym roku. (...)

Władze Torunia chcą też finansowo wesprzeć mieszkańców, którzy zdecydują się na magazynowanie deszczówki przy swoich domach. Projektem mają zająć się toruńscy radni na najbliższej sesji rady miasta.
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-05-31, godz. 17:29 „Dość kłótni i sporów” Apel podczas obchodów Święta Ludowego w Bydgoszczy Dziś Zielone Świątki, święto ludowców. Z tej okazji przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego z regionu złożyli w Bydgoszczy kwiaty pod pomnikiem Wincent ... » więcej 2020-05-31, godz. 14:46 Petycja w sprawie umożliwienia porodów rodzinnych w szpitalu w Toruniu W takiej chwili kobieta nie może być sama. Potrzebuje wsparcia najbliższej osoby i trzeba jej to umożliwić - piszą autorki internetowej petycji do dyrekcji Wo ... » więcej 2020-05-31, godz. 12:43 Słodkie wakacje w Żninie? Cukrownia jest teraz hotelem [zdjęcia] 110 lat produkowała cukier i dawała zatrudnienie wielu pokoleniom Pałuczan. Od jutra, po trzech latach przebudowy, wypoczywać w niej będą, takie przynajmniej ... » więcej 2020-05-31, godz. 06:00 Rząd znosi kolejne obostrzenia, biskupi znoszą dyspensję Biskupi z regionu znoszą dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnym mszach świętych. » więcej 2020-05-30, godz. 17:58 Kujawsko-Pomorskie: 13 kolejnych osób wygrało z koronawirusem Służby wojewody poinformowały w sobotę po południu o kolejnych 13 ozdrowieńcach. W ciągu minionej doby w woj. kujawsko-pomorskim nie zanotowano żadnego nowego ... » więcej 2020-05-30, godz. 15:30 Jak powstał Myślęcinek? Kolejny wirtualny spacer po Bydgoszczy [wideo] Historię Myślęcinka, czyli największego parku miejskiego w Polsce można było poznać uczestnicząc w kolejnym wirtualnym spacerze po Bydgoszczy. » więcej 2020-05-30, godz. 13:55 Prezydent Torunia: Osobny ZIT to egoizm ze strony Bydgoszczy - To smutny pomysł, żeby nie tworzyć wspólnego ZIT-u - powiedział prezydent Torunia odnosząc się do propozycji prezydenta Bydgoszczy. Rafał Bruski chce tworzy ... » więcej 2020-05-30, godz. 12:01 Burmistrz rapuje. Dziękuje medykom i zaprasza kuracjuszy do Ciechocinka [wideo] Burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz wziął udział w ogólnopolskiej akcji #hot16challenge2. Przy okazji wsparcia dla medyków promuje opustoszały z powodu e ... » więcej 2020-05-30, godz. 07:27 Budowa na Kujawskiej: duże zmiany. Kierowcy, piesi uważajcie! [grafiki, wideo] Kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystąpił do prac na odcinkach, po których dotąd po ... » więcej 2020-05-30, godz. 07:20 Kandydaci grają i śpiewają...na nagraniach! Pierwsza taka rekrutacja w historii uczelni Akademia Muzyczna w Bydgoszczy wkracza w gorący czas rekrutacji i egzaminów. A gorąco będzie i na internetowych łączach, i w koncertowych salach, niestety, z ... » więcej
1234567