Piątek, 03 lipca 2020 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-05-16, 11:53 Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja

Podopieczni DPS-u w Browinie bez koronawirusa

Budynek Domu Pomocy Społecznej w Browinie. Fot. www.bip.powiattorunski.pl
Budynek Domu Pomocy Społecznej w Browinie. Fot. www.bip.powiattorunski.pl
Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Browinie są zdrowi - poinformował podczas sobotniej konferencji online starosta toruński Marek Olszewski. Placówka jest jedną z czterech prowadzonych przez powiat.
Mieszkańcy domu w Browinie zostali przebadani po tym, jak dwa dni temu - po profilaktycznym badaniu - okazało się, że jeden z pracowników DPS-u ma pozytywny wynik testu na COVID-19. Inni przebadani pracownicy są zdrowi, czekamy jeszcze na wynik 4 osób - poinformował starosta.

- Wszystko wskazuje na to, że to będzie także dobra wiadomość - wyniki będą ujemne. Od chwili, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały o epidemii odwołano odwiedziny, zaopatrzono placówki w środki ochrony bezpośredniej. W kwietniu Domy Pomocy Społecznej zawarły umowy na badanie profilaktyczne wszystkich pracowników. Podczas jednego z takich badań uzyskano dodatni wynik u jednego pracownika Domu Pomocy Społecznej w Browinie. Osoba zakażona od razu została przetransportowana do izolatorium, a jej rodzina do kwarantanny. Sanepid wdrożył w placówce odpowiednie procedury - powiedział Marek Olszewski.

Placówka w Browinie jest zamknięta, podopiecznymi opiekuje się 14-osobowy zespół, który został wcześniej przebadany i jest zdrowy. W DPS-ie są środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji i zapasy żywności.

W innej placówce - w Wielkiej Nieszawce izolacja trwa już 3 tygodnie. Pracownicy przebywają w zamknięciu z podopiecznymi w cyklu 2-tygodniowym. Pozostałe DPS-y rozważają wprowadzenie podobnego systemu.

Według porannych danych w powiecie i samym Toruniu jest 134 chorych i 88 ozdrowieńców. W kwarantannie pozostaje 377 osób. Starosta Marek Olszewski poinformował również, że od 1 czerwca rozważa całkowite otwarcie budynku dla klientów.

- Możliwość kontaktu telefonicznego mailowego lub korespondencyjnego, a także możliwość uzyskania informacji w biurze podawczym istniała zawsze, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że jednak pracujemy nieco wolniej, ponieważ składane dokumenty muszą przebywać w trzydniowej kwarantanni. Teraz, kiedy gospodarka jest odmrażana rozważamy możliwość otwarcia budynku i powrotu - choć niezupełnie - do stanu poprzedniego - dodał starosta toruński.

Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu udziela pomocy przedsiębiorcom. Wczoraj do PUP trafiło kolejne 9 mln złotych z ministerstwa na ten cel.
Mówi Marek Olszewski - starosta toruński
Mówi Marek Olszewski - starosta toruński

Wiadomości lokalne

2020-07-03, godz. 18:22 Sztab Rafała Trzaskowskiego w podroży. „To ostatni tydzień, trzeba się zmobilizować” Pociągiem z wolontariuszami, z Torunia w kierunku Jabłonowa Pomorskiego, wyruszył w piątek poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz. » więcej 2020-07-03, godz. 17:30 „Chcemy pomagać ludziom z małych miejscowości". Wojewoda i minister w terenie Drogi, boiska czy przedszkola wybudowane ze wsparciem budżetu państwa wizytowali dzisiaj w powiecie świeckim i tucholskim  wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i mini ... » więcej 2020-07-03, godz. 16:40 Wiceszef MON: Andrzej Duda gwarantuje, że w Polsce będzie bezpiecznie - Głos oddany na Andrzeja Dudę jest głosem oddanym na polskiej bezpieczeństwo - ocenił w piątek w Toruniu wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodow ... » więcej 2020-07-03, godz. 15:14 41-latek przyciśnięty prasą do słomy. Tragiczny wypadek w gminie Dobre Policjanci wyjaśniają, jak doszło do śmiertelnego wypadku w gospodarstwie rolnym w gminie Dobre (powiat radziejowski). Zginął 41-letni mężczyzna, przyciśnięty ... » więcej 2020-07-03, godz. 14:41 Letnie baseny we Włocławku budują się, ale deszcz stopuje budowlańców We Włocławku powstają letnie baseny. Datę zakończenia budowy kąpielisk ustalono na 15 lipca, ale nie wiadomo, czy uda się jej dotrzymać. Prace przy ul. Wysoki ... » więcej 2020-07-03, godz. 13:50 Nie tędy droga! Zła Wieś wciąż próbuje rozwiązać komunikacyjny problem Wójt Dobrcza Andrzej Berdych uczestniczy w mediacjach w sprawie spornej drogi w Złej Wsi. Przypomnijmy: Jacek Stielow, właściciel jednej z posesji, odgrodził ... » więcej 2020-07-03, godz. 12:40 Ilu krwiodawców musi dziennie oddać krew, by region był bezpieczny? Trzystu! - Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim potrzebują każdego dnia krew od, średnio, 300 honorowych dawców - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa ... » więcej 2020-07-03, godz. 11:30 Ci policjanci uratowali życie, zdrowie, pomagali biednym [lista bohaterów] „Kryształowe Serce” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym policjantom za wzorową i ofiarną postawę na rzecz mieszkańców w czasie służby, ale też w czasie w ... » więcej 2020-07-03, godz. 10:28 Pożyczki dla ekologicznych rozwiązań chroniących ziemię, wodę i powietrze Mieszkańcy regionu, samorządy i różne instytucje mogę się starać o dofinansowanie m.in. budowy instalacji oszczędzających wodę. O szczegółach mówił w Rozmowie ... » więcej 2020-07-03, godz. 09:22 Rycerze są już gotowi na starcie. Golub - Dobrzyń wzywa do walki! [program] Determinacją rycerstwa zwyciężyła. W piątek, 3 lipca - z zachowaniem sanitarnych obostrzeń - rozpoczyna się 44. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamk ... » więcej
1234567